Inledning: Den 15 januari meddelades den intervju som beqouted genomfört med Allteles VD Ola Norberg. En väldigt bra intervju men det var en sak som jag ställde mig frågande till och det var hur beqouted värderade Alltele på den kommunicerade prognosen. Därför försökte jag först få svar från beqouted, men när inte det lyckades kände jag mig tvungen att be VD Ola Norberg att klargöra prognosen ytterligare. Det svar jag fick idag bekräftar min tidigare tro om företaget och jag höjer målkursen till 30 KR.
Mail 1 till VD Ola igår kl 17.38 Hej Ola Jag är aktieägare i Alltele och har en fråga angående intervjun du gjorde med beqouted. Jag har försökt att få svar från dem utan att lyckas. Se nedan i mail. Min fråga gäller den nyligen släppta prognosen om 30 Msek i rörelsresultat för 2010, Min fråga är om jag kan räkna med 22 Msek i vinst efter skatt då den nya bolagsskatten är 26.3% from 20090101 för Alltele eller kommer det andra kostnader på raden under rörelseresultat? Min poäng är att beqouted värderar alltele för lågt och detta borde marknaden veta. Jag har själv analyserat Alltele på redeye och tror starkt på företaget så lycka till.För närvarande värderar jag alltele till pe 6,5= 143Msek/22Msek. Det är ju ganska stor skillnad mot pe 8 som beqouted har.
Mail 2 Svar från VD Ola Norberg idag kl 09.24 Hej Alexander Blir nästan lite orolig att du har ”tappat” våra interna system. Ditt resonemang och antaganden ligger fantastiskt nära våra interna bedömningar. Den relativt grova prognos som vi för första gången släppte, lite olyckligt timat under juldagarna, ger exakt det utfall som du beskriver.Därigenom inte sagt att detta är den interna målbilden för 2010 utan speglar bara kända fakta i nuläget dec 2009.Med vårt fortsatt starka kassaflöde kommer vi med största sannolikhet att genomföra något eller några ytterligare förvärv under 2010. Detta är ju också vår uttalade strategi och därför ingen insiderinformation i det specifika fallet. Som du också säkert noterat så har vi en mycket strikt syn på nyemissioner och försöker så långt det går att klara finansieringen i eget kassaflöde i kombination med korta kreditupplägg i bank. Trots bankernas uttalade njugghet generellt så har vi inte haft några problem med vår finansiering under året och fortsätter därför med en aggressiv policy mot tillväxt och aktieägarvärde i fokus. Sedan måste jag tacka för att du skriver. Det är väldigt stimulerande att ha intresserade ägare och du är välkommen att kontakta mig när du känner behov eller har frågor. Att sedan regelverket för insiderinformation är strikt hoppas jag att du har förståelse för. Detta beaktat finns det mycket som framgår i rapporteringen men som kanske kan förtydligas.
Mail 2 mitt svar Stort tack för ditt svar! Jag har själv gjort prognoser som egenföretagare och som anställd på ekonomiavdelningar så det var det inte svårt att räkna ut ert verkliga värde och heller inte att lita på de prognoser som ni kommunicerat. Ni har ju sannerligen överträffat de mål som ni kommunicerat tidigare. Jag ser fram emot ett mycket spännande 2010 och höjer min målkurs.
Värdering: Alltele värderas idag till 15kr*9888200 aktier = 148,3 Msek.Vinsten efter skatt är alltså prognisticerad till 22,11 MSEK(30Msek – 26,3% i bolagsskatt= 7,89). Pe-talet är alltså då 6.7 ( 148,3/22,11).Jag kan inte hitta något annat bolag i branschen som värderas lägre och tror på en uppvärdering inom 3 månader. Jag tror även att prognosen är lågt lagd, vilket bekräftas ovan, då det väntar fler uppköp och kraftig expansion för bolaget med eget kapital. Ett bolag som har den här omsättnings- och vinsttillväxten borde ha ett pe-tal på minst det dubbla.
Målkurs: Jag höjer målkursen till 30kr under 2010 från tidigare 25 kr.
Länkar:
VD-intervju: http://www.bequoted.com/businessbriefing/bbb-2009-29/bbb-2009-29.htm#Alltele
Kommentarer
Ni får ursäkta formatet på bloggen jag har försökt att ändra men det verkar inte fungera.
Mycket trevlig dag med AllTele ! Vi får se om det blir en liten rekyl i morgon eller om den fortsätter klättra. Vi håller tummarna ! MVH
Om det är som VD säger,vlket jag tror, så är ju prognosen lågt lagd. Fler förvärv väntar under året Ser även mycket bra ut i TA:
http://www.introduce.se/foretag/alltele/teknisk-analys/2010-01-20/alltele-teknisk-analys
Jag lade upp bloggen kl 1400 men var tvungen att radera den pga formatstrul. Lycka till alla.
Alltele är spännande, i deras utbud finns möjligheter till korsvis försäljning. Däremot vet jag inget om hur lättfotade kunder egentligen är, det vill säga hur många de kan sälja in ett helt paket till. Vilken är den förväntade kvoten av de 19 000 nya kunderna förvärvet gett?
Nåväl, kan de växa på nu de kommande åren finns goda möjligheter för bolaget att sticka värderingsmässigt. Dessutom torde bolaget vara relativt okänsligt mot makro, men kanske desto mer känsligt mot svek?
grönt ljus, glöm inte heller att Megaphoneförvärvet och avtalet med Telia mobil ger alltele möjlighet att erbjuda mobilabonnemang till befintliga kunder.
Läs gärna:
http://www.alltele.se/om/press/pressmeddelanden/p464840/alltele-koper-megaphone-och-lamnar-prognos-2010
Angående avhoppare så är det svårt att säga men förhoppningsvis kan de bibehålla eller förbättra kundservicen. Alla bolag förlorar på dålig kundservice i längden.
Skönt, nu står jag på plus i Alltele. Enligt din utsökta blogg kan jag förvänta mig en dubbling av kursen vilket skulle vara mumma då jag har en hyfsat stor post i bolaget. Har efter mkt strul lyckats skaffa mobilt bredband här på Gran Canaria. Vilket förbrukade en hel dags vedermödor och en dags bortovaro från goda affärer. Vill bara delge er att det är mellan 22 och 28 grader(plus) och strålande sol. Inget att vara avundsjuk på.
Hemsöborna, tack så hjärtligt. Själv sitter jag och tittar ut på snön och lyssnar på "jag fryser ihjäl det är så kallt" sedan lutar mig tillbaka med en kopp te och läser "Intelligent investor".
Ojojoj. Nu kliar det i avtryckarfingret..!
Har ju fastnat rejält för det här bolaget men känns som att det kan straffa sig att hoppa på nu direkt efter uppgången.
Någon som har nåt tips på vartåt det barkar? Några triggers i närtid? Prognoser?
Blir antingen en delning på likviderna, 50 % AllTele / 50% Vitrolife. Eller så blir det bara det sistnämnda.
Tror jag ska sova på saken. Börsen är ju trots allt stängd... :P
Mvh. Y_T
YT, lugn och fin,Pe-tal på 7,33 baserat på gårdagens slutkurs 16,4. läs min analys, mina bloggar och länkarna jag bifogat.
YT:
Om du ska köpa Virtolife är tveksamt men bättre det än att lägga alla ägg i samma korg. Förresten så sitter jag på balkongen och äter frukost och har en strålande utsikt över Atlanten. Temp ca 22 och sol. Det enda som stör är att jag får gå upp en timme tidigare p g a tidsskillnaden.
Låter skönt Hemsöborna.
Har du gjort din läxa så vet även du att Vitrolife är för lågt värderat. Frågan är bara när resten av marknaden inser det.
Får bli någon form av kompromiss här, skönt att sprida riskerna lite också. Värre än det är nu kan det ju inte bli i alla fall. Legat 100 % i mineral invest senaste månaderna. ;)
Sådär, klart.
Blev Vitrolife och........Malka Oil. ;) En så kallad chanspost.
Magkänsla eller vadå... ;)