Att rigga en kurs är att påverka en aktiekurs så den kommer till ett värde den väl annars inte hade nått.
Erik Penser anklagades för tjugo år sedan av advokaterna Bertil Södermark och Karl-Erik Danielsson. De kunde som ombud för dåvarande Nordbanken påvisa hur Penser genom olika aktieköp in sin Nobel-koncern fått upp kurser till höjder där de annars ej skulle ha varit.
De tre mäklarna på Carnegie har ju i vår tid varit anklagade för att manipulera kursen på aktier och derivat.Att rigga är alltså inget positivt laddad begrepp.
I finansbolag och i ekonomiska tidskrifter och redaktioner måste de anställda meddela respektive chefer varje gång de gör omplaceringar i sin privata portfölj. Allt för att inte otillbörlig påverkan skall ske.
Inom blogg-sfären finns icke denna begränsning. Här är det fullt tillåtet att tala för en aktie som man själv äger. Detta kallas inte rigga.
Tyvärr har jag en gång här på Redeye använt uttrycket rigga om en skribent här på Redeye. Jag ångrar att jag skrev ordet i detta sammanhang och jag ber om ursäkt. Det har jag också gjort tidigare.
Våra främsta och mest kända bloggare på nätet som skrivit positivt om aktier de själva äger är:
1) löparn
2) Sigge Portfölj, Mrs Market, Ture Tratt (samma person)
3) Kalles farsa
Gemensamt för de tre att de har öppet skrivit om aktier de äger. De har berättat hur lyckosamma de varit. De har kunnat lämna 9-17 -jobb för att vara sina egna chefer. En avundsvärd tillvaro. De har varit förebilder för bloggläsare och andra bloggare.
Framför allt har de stimulerat aktieägandet, bloggskrivandet och aktieanalyserandet bland intresserade svenskar.
Löparn återkommer då och då med skriverier på olika bloggar. Kalles Farsa är ej lika aktiv som tidigare här på Redeye. Ture Tratt lyser helt med sin frånvaro.
Jag är den första att beklaga. Men om man rekommenderar en aktie man själv äger i en blogg måste ju också kunna öppna för en debatt, utan att någon bloggare tar det som en personlig förolämpning.
Vad jag gjort är att jag i debatt med Ture Tratt där han befarade en bostadsbubbla, där har jag påpekat att det av honom så omhuldade fastighetsbolaget Balder, använde sig av samma metoder, lånemöjligheter och förväntan, som en bostadsrättsinnehavare..
Jag har sedan tyvärr dristat mig att skriva att Ture Tratt riggat kursen i Balder (än en gång förlåt och ursäkta, Ture). Det var inget bra ordval. Men en blogg är ingen vetenskaplig avhandling, det är en dagsaktuell kommentar nedtecknad ofta i hast och med kortsiktigt perspektiv.
Vad jag gjorde med Black Pearl var att jag utfärdade en säljrekommendation när kursen låg kring 55 kronor. Sedan bolagets ordförande i Kanada sålt ut hela sitt innehav, och sedan jag analyserat Black Pearls balansräkning och förundrats och förskräckts.
När sedan en storägare Lucas Lundin gick ut och rekommenderade kursen 80 kronor. Då ansåg jag måttet rågat.
Jag tror mig förstått att det utspelats tragedier i Black Pearl, då aktien blev en ingång för okunniga aktieinvesterare. Rekommendationerna för Black Pearl uppvisade alla tecken på en bubbla.
Min önskan i dag är att Ture Tratt kommer tillbaka. Hans humoristiska, stimulerande, kunnig och genomarbetade bloggar saknas.
Jag önskar av Kalles farsa att han skall skriva oftare då hans bloggar ofta på kort tid får både en och två tusen läsare. Rekord här på Redeye och kanske i övrig bloggvärld-också.
Löparen kommer och går. Han är aldrig försvunnen. Han är fortfarande berömd. Han har väl inte sin forna glans kring sitt bloggnamn, men har är ambitiös och väl värd att stimuleras av.
Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.
Kommentarer
Den enda av de nämnda som jag haft någon nämnvärd erfarenhet av att diskutera med är löparn. På (hans/vår) VCW-tiden.
Min erfarenhet där är inte god. Blev hans analys ifrågasatt var han inte intresserad av att föra en respektfull dialog.
Jag har läst alster från dem alla tre. Det är alltid nyttigt att läsa andras resonemang om inte annat för att det är en källa till inspiration. Att läsa om andras kunskaper och erfarenheter är också den snabbaste och enklaste vägen för att bredda sin egen erfarenhets- och kunskapsbas. Dock är det inte säkert man når samma slutsatser. Vi får hoppas vi får se mer av de ovan nämnda skribenterna i framtiden.
Hej Staffan! Jag brukar vanligtvis inte vara så aktiv här på redeye då jag vanligtvis brukar husera på forumet på placera.nu.
Jag är aktieägare i Blackpearl. Ett av grundstenarna i min investering är Blackpearls finansiella ställning och faktumet att bolaget inte har några lån. Därför blir jag förundrad över att du blir förundad och till och med försträckt över bolagets balansräkning.
Vad är det du finner/fann i balansräkningen som är otillfredställande? Bolaget hade/har en välfylld kassa och inga långfristiga skulder. Snälla beskriv.
MVH
Lasse
Ett litet google tips till dig Staffan i all välmening! http://tinyurl.com/5rw7o3p
Att jag skrev ovanstående blogg var för att uppana och förmå Ture Tratt att komma tillbaka som skribent på Redeye och för Kalles Farsas del ville jag att han skulle bli högaktiv skribent som tidigare.
Mitt inlägg var inte en rekommendation eller spolning av Black Pearl i dag. Jag har inte gjort en analys . I dag vet jag ej vilka framtidsmöjligheter aktien har.
Men när jag skrev min säljrekommendation på Black Pearl var jag säker. Den här kursen håller ej. Den här aktien är felvärderad.
Aktiekursens utveckling i Black Pearl gav mig rätt. Men samtidigt vill jag påpeka att jag ungefär samtidigt med säljrekommendationen av Black Pearl så gjorde jag en köprekommendation för Industrivärden.
Nu är att märka att Industrivärden gått ned mer än Black Pearl. Det är inte lätt det här med aktiehandel. Och hade det varit det, som jag brukar skriva, då hade vi ju alla varit miljardärer.