Avion Gold undervärderat


Här kommer den första stapplande bloggen från mig. Ett Företag jag haft i portföljen ett tag med god utveckling är Avion Gold Corp (AVR i TSX). De prospekterar och utvinner Guld i Mali i Väst Africa, i de producerande områden/gruvorna Tabakoto och Segala utvinner man redan, samt har de ett stort landområde i Etiopien.

Ledningen i företaget har varit i branschen länge och har bra trackrecords i andra project. Mali är förövrigt väldigt guldrikt med flera stora gruvor.

Man har nyligen släppt info (22 Mars) om provborrningarna som gjorts i sydvästra Mali i de nyligen övertagna Kenieba området. Detta område ligger strax söder om deras egna producerande Tabakoto gruva.

Highlightsen från denna provborrning är väldigt trevlig läsning och man har fullt ägande i denna brytning.

http://www.aviongoldcorp.com/News/News-Details/2010/AvionsExplorationDrillingReturnsStrongResults-DjambayeIIGoldZone1121674/default.aspx

De ser med andra ord ljust ut för företaget och jag tror att rapporten den 6:e April kommer ge en uppgradering av värdet. Man kommer även att meddela hur mycket man planerar att bryta per kvartalsvis under 2010. De har även producerat en hel del Guld sen man startade brytningen i Februari 2009 och nu har de mer bevisat i marken i nya området.

Med tanke på den fortfarande låga värderingen så rekommenderar jag köp.



 

Kommentarer

Tackar för tipset som tickar på bra i portföljen. Extra bra efter dagens uppdateringar =)

Ja jag hoppas fler hann med, det ligger ff väldigt lågt värderat mot vad som finns i backen, speciellt som det inte är ett förhoppnings bolag, utan att de faktiskt plockar upp en hel del guld.

klipper in uppdateringen :)

Avion Gold Corporation (TSX VENTURE: AVR)(OTCQX: AVGCF) ("Avion") is pleased to announce the results from shallow reverse circulation drill and core holes that tested near surface portions of the northwest-trending Dioulafoundou zone located approximately 2 km south of the Tabakoto Pit (see figure 1). Drilling to date has returned good grade intercepts along an approximate 300 metre strike length, with highlights including (see figure 2):

-- 14.86 g/t Au over 15.9 metres
-- 4.52 g/t Au over 22.0 metres
-- 6.37 g/t Au over 17.5 metres
-- 4.55 g/t Au over 22.0 metres
-- 17.92 g/t Au over 6.0 metres
-- 10.0 g/t Au over 12.0 metres
-- 6.39 g/t Au over 10.0 metres
-- 21.77 g/t Au over 21.0 metres
-- 4.55 g/t Au over 22.0 metres

Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.