Föråldrad lagstiftning drabbar Redeye.se


Den föråldrade svenska lagstiftningen kring lotterier och också online spel har nu drabbat Redeye.se. En erinran från Lotteriinspektionen (LI) uppmanar oss att ta bort bannern för Betsson Trader på vår hemsida. Tjänstemännen på LI gör visserligen sitt jobb utifrån den svenska lagstiftningen så ur det perspektivet ska de ha all heder. Den svenska lagstiftningen står dock sannolikt i strid med EU-fördraget och möjligheten för företag att erbjuda sina varor och tjänster på den gemensamma marknaden. Visserligen får man enligt EG-lagstiftning göra undantag om det kan anses vara motiverat utifrån bl a folkhälsoskäl men Sveriges argument ekar tomt när Svenska Spel samtidigt är en av landets största reklamköpare.

Ur ett investerar perspektiv kan man prisa in en viss politiskt risk i spelbolagsaktier som Betsson, Unibet, Redbet, Net Entertainment och Entraction, men Redeyes bedömning är trots vår erinran att den politiska risken är låg. EG-domstolen har i två av tre domar gått emot spelmonopolen. Ulf Bernitz professor i EG-rätt tror inte heller att det svenska spelmonopolet kommer att kunna motivera sitt existensberättigande. Camilla Lindberg, riksdagsledamot för FP, uttalade sig tydligt i juni att Sverige inte kommer att införa blockering av IP-adresser eller förbud mot förmedling av betalningar till spelbolagen.

En svensk kammarrätt har också bedömt att större pokerturneringar inte är att betrakta som lotterier, utan att skicklighetsmomentet är av avgörande betydelse, varför de faller utanför lotterilagstiftningen. I Betsson Trader satsar man på hur aktiekurser kommer att utvecklas. Om du delar LIs tro på att aktiemarknaden också bara är ett lotteri hade du sannolikt inte varit inne på Redeyes hemsida och försökt skaffa dig kunskap i syfte att köpa undervärderade aktier.

På kontinenten är läget splittrat. I Storbritannien är spel i privat regi reglerat sedan länge. Spanien, Italien, Malta och Frankrike är de tydligaste exemplen på länder som valt att gå i engelsmännens spår. Personligen tror jag att det bara är en tidsfråga innan Sverige också går samma väg, även om det kommer att ta många år. Mot bakgrund av ovanstående är frågan om LIs resurser inte skulle göra större nytta på annat håll i samhället.



 

Kommentarer

Hej Dawid

det är väl som med allt statligt ägt...aja baja med konkurens Systembolaget etc.Svenska spel är en rest från vårt "vänstervridna" förflutna och borde kastas in i historiens skräpkammare enligt mitt förmenande, :)

mvh

Mulf33

Statliga bolag och privata bolag konkurrerar med varandra. Vi får inte glömma att statliga bolag grundades för länge sedan. Det var för att underlätta folket att resa, handla konsumentvaror och så vidare. På den tiden fanns det få kapitalister som valde fokusera på andra varor.

Jag tycker det är helt okej med statliga bolag. Det är inte fult när man hör statligt bolag. Privata bolag kan också vara mycket dåligt.

"Vänstervridna förflutna", det är likadant med "högervridna förflutna" även om jag arbetade för moderaterna på Moderaterna Riksorganisationen.

För oss ålänningar känns saken igen då finska Veikkaus (motsvarande Svenska Spel) kör med liknande metoder mot PAF (Ålands Penningautomatförening).

I Finland har dock de juridiska instanserna valt att inte stöta sig med regeringen! Skulle de dock agera som de bör, nämligen genom att skicka ärendet vidare till EG-domstolen, så skulle Finlands spelmonopol antagligen få ett bryskt slut!

I början på september kom dock en EG-dom i Portugal där Bwin International Ltd fick böta för att de ordnade hasardspel i Portugal! Även om detta tonas ned av spelbolagen så borde väl ändå den politiska risken anses ha ökat, eller? Helt klart är iaf att EG-domstolen inte enbart ser till fördelarna för den inre marknaden när det gäller spelbolag...

Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.