Danmark - en ny marknad hägrar


BioGaia aviserar idag om att ha tecknat ett avtal med det Danska bolaget Pharma Nord Aps. Generellt ges samma rättigheter som hos det Franska bolaget Laboratoires BIOETHIC .

Pharma Nord exklusiva rättigheter att sälja BioGaias probiotiska
tabletter och magdroppar i Danmark.

"Pharma Nord är en av Europas största tillverkare av naturläkemedel
och kosttillskott med försäljning i ett stort antal länder. Bolaget
har en stark marknadsposition i Danmark."


De probiotiska produkter som kommer att säljas lanseras under
BioGaia-varumärket med marknadsföring mot vårdpersonal och
distribution via apotek och hälsofackhandel.

"Danmark är det enda landet i Skandinavien där vi inte säljer några
produkter och vi ser nu fram emot en lyckosam lansering byggd på våra starka kliniska data
", säger Peter Rothschild, VD BioGaia AB.

Ännu ett styrkebesked från BioGaia, det är bara att gratulera!



 

Kommentarer

Kursen har sannerligen varit volatil på pressreleasen. Studerat den mellan 80,75 och högsta 84 SEK. Tyvärr svänger det för mycket för min smak med alltför låg omsättning. Om ett par dagar får vi se den fulla effekten, inräknat i kursen eller ej. Verkar stabilisera sig på runt 82-83 SEK så ditt köpråd på 81,50 var bra för den med nerver av stål.

Lycka till....

Mvh//

Konstigt att det tagit så lång tid att få till ett avtal i Danmark. T.ex kom Botswana, jordanien och Dominkanska Re. före. Annars har ju Biogaia flera kopplingar till danmark i och med att Reuteri bakterierna odlas fram i Danmark. De har t.o.m en danska bank som husbank - Den Banske Bank. Med tanke på grundpelarna i den danska husmankosten - Röd pölse, flöde (grädde) Wienerbröd och pilsner, finns det förmodligen ett stort behov av att få lite balans i de dansak magarna!

Sunbii - du har en intressant syn på Danskarna. :)
Dock måste man tillägga att de är , enligt årliga mätningar, Europas lyckligaste folk...

...sedan att de har en medellivslängd som är 8 år lägre än i Sverige borde bara ses som en parentes. :)

Jag tror att BioGaia kommer att lyckas bra med sin etablering i Danmark.

Klart danskarna är Europas lyckligaste folk med den husmanskosten. Dessutom ingår oftast 2cl Gammael Dansk i medel-Nielsens morgenmad. Kanske försvinner den nu när det snart kommer att finns Reuteripreparat för att få magen i form. Då kanske medelåldern ökar en aning.När de sen skippar ciggarrerna så är de snart i nivå med andra civiliserade länder i väst. Fast då måste de börja motionera och det är nog inte att räkna med än på ett tag. Det skulle nog krävas att Carlsberg började sponsra motionslopp med pilsner i vätskekontrollerna för danskarna skulle anamma joggandet. För närvarande är dart och biljard de mest populär motionsformerna i Danmark.

@ Sunbii - Du är min nya idol :)

Innan någon slänger in en anmälan till DO eller annan myndighet om "hets mot folkgrupp" med hänvisning till mina kommentarer ovan och den blogg jag tidigare skrivit med rubriken "Kan man lita på danskar" vill jag göra följande komentar:

Ibland när inspirationen rinner till och livet i övrigt leker kan det hände att jag släppa loss min humoristisk sida. Resultatet kan då bli som ovan. Att just Danmark råkat bli föremål för dessa humoristiska försök är en ren tillfällighet eller kanske till och med ett litet bevis för min goda relation till brödra folket i väst vars kust jag kan skymta från hemorten. Hade jag verkligen hyst någon agg mot detta folk hade det varit betydligt mer spets i mina alster, det kan jag lova er!! Eventuellt kan min generellt mycket positiva syn på danskar temporärt förändras till det sämre nu på lördag kväll, t.ex om det efter matchen finns anledningen att misstänka danska mutning av domarna. Verkar som jag kommit väl långt från aktietemat nu, så jag sätter streck här för mitt komenterande av denna blogg

Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.