Det har varit enorma volymer i Black earth farming på sistone och aktien tog lite halt som väntat i samban med rapporten. Öhman rekade dock detta och skrev i sin analys som alla vi nordnettare kunde läsa gratis via "Öhman analys" att man skulle köpa aktien på dippen efter rapporten.
Sen skrev börstjänaren om den igår och rekade köp ur ett teknsikt perspektiv då rekylen gått ner till deras MA som de jobbar med, se länk:
http://www.borstjanaren.se/article/index/id/6701
Sen idag rekar det även köp av vetepriset som Black earth korrelerar bra med. Har inget exakt siffra men de följer ju naturligt plus att jämför man chartsen så ser de ganska lika ut:
http://www.borstjanaren.se/article/index/id/6708
Vill även påminna om att jag rekade Formpipe tidigare i veckan som nu idag är upp 5,4% när detta skrivs.
Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.
Kommentarer
Kanske ska tilläga också att jag köpt Black Earth idag och har 30 kr som mål, vilket jag tror borde kunna nås redan i januari.
Det var bra att Peter f tog upp detta med värdering. Om Black Earth skulle uppvärdera sina tillgångar i land till $800 USD skulle de totalt ha net assets på $3,58/aktie, vilket innebär till kursen 7 kr, drygt 25 kr/aktie. Det innebär att vi skulle handla aktien under ett BV på 24 kr i dagsläget. Inte så tokigt att komma in på dessa nivåer då enligt mig även om andra skribenter får tycka tvärtom om de så önskar.