Clas Ohlson - rapportkommentar


Clas Ohlson 105 kr

Resultatet blev svagt, sextiotre procent sämre än under samma period ifjol. 14,1 miljoner (38,4)

Marginalen är nere på väldigt låga nivåer: rörelsemarginal 1,3 procent (3,6). Analytikerna hade förväntat sig lägre siffror, men inte så dåliga som nu presenterades.

Bruttovinstmarginalen uppgick till 40,4 procent under kvartalet (39,9).

Försäljningen är redan redovisad och uppgick till 1.078 miljoner kronor (1.053). Utdelningen blir förmodligen 3:75 kr. Förra året var den 3 kronor. Det är en ökning med 25 procent.

Bloggarna skriver redan starkt känslomässigt, så det är uppenbart att Clas Ohlson berör.

Signaturen "Hanna" tycker att man skall köpa Swedol istället och låt Clas Ohlson gå under med sina plastbyttor och leksaker...

Min kommentar till detta är att Swedol har en betydligt mycket högre värdering, och därmed kan ett bakslag komma att drabba Swedol kraftigare än de flesta tänker sig.

Swedol omsätter ungefär en femtedel av vad Clas Ohlson gör, och rörelsemarginalen är likartad. Uppenbarligen värdesätter inte signaturen "Hanna" den geografiska expansionen till London, som Clas Ohlson har inlett. Swedol finns än så länge endast i Sverige. Förr eller senare kommer marknaden för hemmafixare här att vara mättad.

Tillväxten i England, ligger för Clas Ohlsons del på 200 procent i maj 2010.

En annan signatur anser att "verkligheten börjar komma ikapp detta misskötta företag.". Bloggaren säger: "De har länge fnyst åt åt ehandel och online strategier till fördel för fysiska butiker. Nu börjar det straffa sig. Företaget har varit misskött och inte anpassat till nutid ett längre tag, men det är inte förrän nu som det börjar slå igenom i rapporterna. Ett företag som etablerar sig i UK och slåss mot tex Argos utan internetstrategi...lycka till..."

Även här anar man känslomässiga argument. Att kalla marknadens ledande bolag, misskött, är enligt min mening att yttra överord. Clas Ohlson är effektiva på det de gör. Uppenbarligen har inte bloggaren lagt märke till den internetkatalog som finns översatt på engelska...

Tredje bloggaren tycker att produkterna är tråkiga:

Clas Ohlson tappade sin själ

för ganska länge sedan. Nu har man tråkigare produkter och mycket högre priser.

Original Clas Ohslon hade passat perfekt för Internet handel.

Att tro att man ska göra om engelsmännen till hemfixare är naivt.

Clas Ohlson behöver en rejäl makeover med fokus på Internet och kanske utlämningställen (ej butik) i de större städerna. Det är framtidens handel. Det positiva exemplet är Komplettt.se

Min kommentar:

Redan det faktum att man talar om att hemmafixaren har en "själ", gör inlägget intressant och känslomässigt starkt. Dessvärre gör felstavningen av firmanamnet att man börjar undra hur det står till med branschkunskapen. Jag är väl medveten om att det är ett av de svåraste aktienamnen. Även i detta inlägg så betonas att Clas Ohlson borde satsa mera på internet. Ett tips så gott som något.

Det finns även någon, som anger att Clas Ohlson befinner sig i händerna och greppet av kineserna. Att firman helt och hållet måste acceptera den prissättning som gäller, eftersom att de inte har egen tillverkning utan importerar.

Berra menar att så här kan det gå när man som Clas Ohlson försöker sälja "billigt krafs", i svindyra citybutiker. Förmodligen syftar signaturen på det faktum att Clas Ohlson etablerar sig centralt, till skillnad mot de konkurrenter som håller till i utkanten av stan.

Berra saknar även egna varumärken, och menar att det är på sådana som man tjänar stora pengar. Att sälja andra tillverkares varor ger enligt honom, inte några marginaler att tala om.

Berra tycker även att Clas Ohlson klampat in på områden som är hårt konkurrensutsatta, utan att de har marknadskännedom. Jag blir förvånad över uttalandet, eftersom att det är knutet till påståendet att de säljer en "hopplös mix av produkter", och har lanserat sig utomlands med en "mycket halvhjärtat inställning".

Berra slutar sin beska kritik men att: "Det är dags att i styrelserummet börja fråga sig vem man är, vad man egentligen vill och hur man skall nå dit."

Piraten anlägger ett köns och åldersperspektiv:

"Ett gubbdagis förväntas väl inte att gå med vinst . Det är ju här damerna parkerar sina män , när de själva skall shoppa runt i andra affärer . "

Allvarligare är kritiken att varorna skulle vara dyra:

Citat: "Från början var C.O verkligen billiga. Idag har de höjt priserna på många av sina varor. Vilket gör att folk har börjat inse att specialistbutiker i många fall är billigare. Strategin fungerar och ger kortsiktigt högre vinster. Men sedan blir det platt fall. " / ME

Sammantaget så handlar bloggarna om att butikslägena skulle vara för dyra, att Clas Ohlson skulle vara dåliga på att köpa billigt, när de gör upphandlingar och att internethandeln kunde utvecklas.

***

Jämfört med samma månad föregående år har 13 butiker tillkommit och det totala antalet butiker uppgick per den sista maj 2010 till 120 stycken.

Clas Ohlson hör till de dollarkänsliga bolagen.

Vd Klas Balkow:

CLAS OHLSON: SVAGARE DOLLAR GYNNAR OSS SÅ SMÅNINGOM.

Inköpen sker i dollar, försäljningen i kronor.

..........

Källa:

http://www.e24.se/business/konsumentvaror/clas-ohlson-samre-an-vantat_2113645.e24


 

Kommentarer

Håller med, hur många är det som tillverkar i Kina & har "egna" fabriker. Troligen ett fåtal, ägs till största delen av Kineserna själva.

Har man inte dollar säkrat inköpen?

CO kommer igen //:-)

Bra sammanfattning, är en period med ett stort antal nya aktiesparare vila mixar sina placering med känslor. Clas kan ha några svaga år framför sig då svenskarna inom några år tvingas dra ner konsumtionen på grund av höjda räntor. Inte ens nu har jag alltid lätt kontrollera sina känslor men det är bra mycket lättare nu än för några år sedan.

CO började som en budgetpressare i insjön. Mins min fars raljerande om hur bra det var från min barndom :)

Ny är CO ett svindyrt Järnia mitt i city. Finns en massa billiga skräpprodukter men det man kom för att köpa betalar man dubbelt för; skruv och verktyg, färg och kablar.

Gick aldrig in i denna aktie eftersom jag skyr CO som kund. Finns många i segmentet som är så mycket bättre. Kjell o Company; Billigare på allt som har med teknik och data/el att göra, bra kunnig personal, serviceinriktat, små butiker, stora lager. Övrigt så känns Jula och Biltema bättre om man vill handla asienproducerade lågprisgrejer.

Nä ner med denna aktie! Och sänk för guds skull era priser.

Håller med UncleBuck!

Man skall investera i det man förstår och själv skulle köpa "privat" i.

Biltema (och Jula)ser jag som ett mycket starkare varumärke och jag "upplever" det som billigt och prisvärt. Däremot de extremt billiga varuhusen som tog marknadsandelar "under den värst krisen" som Rusta, ÖB samt Harald Nyborg etc har så usel kvalité så där handlar man bara en gång och aldrig mer....

Har aldrig handlat på CO för jag vet inte exakt vad de har i sitt sortiment. För bred och otydlig produktinriktning.

Gabriel!
"...svenskarna inom några år tvingas dra ner konsumtionen på grund av höjda räntor"

- detta kan komma förr än vi anar och drabbar hela Sverige snabbare än ett par år. Ev också vår export med en flytande krona.

Känns säkrare i förhållande till risk/reward att investera i cykliska stora bolag som Sandvik, Atlas Copco, SSAB, ABB, Skanska el dyl om man, som jag,tror på en långsam börsuppgång än ett en bolag med knivstark konkurrens och produktbredd som är lätt för konkurrenterna att "kopiera" inom flera olika branchsektorer.

Jo jag håller med dig ligger rejält underviktad mot konsumentvaror. Enda bolaget jag ser som aktuellt att ta in kan vara Kappahl på grund av sin expansion i Polen.

Polen är starkt - visar köpkraft, tillväxt samt goda statsfinanser (åtminstonde på pappret) och har liknande arbetslöshetsproblem i nivå med vårt Moder Svea.

(Skrev "knivstark"----> knivskarp skall det vara)

Visst är några av de kommentarerna du citerar lite överdrivna. Men jag håller med i stora drag. Jag har aldrig förstått varför CA skall finnas i de dyraste lägen bredvid modebutiker. Produktpriserna har jag också sett är för höga många gånger jämfört med Jula och Biltema som är mina favoriter.

Och jag håller även med andra kommentarer här, det finns många cykliska större bolag samt olje- och gasbolag som bör prestera bättre än konsumtionsaktier.

På några ställen har hemmafixarbutiker och lågpriskraffsbutiker redan försvunnit. Känns som om hushållen är mättade med elektriska skruvdragare och annat bra att ha kraffs.

Någon påpekade att IKEA etablerade sig i UK och nådde vinst i butiker snabbare än någonsin tidigare. Någon som kan kommentera på vilket sätt det går att klistra över på Clas, eller på vilket sätt det absolut inte går?

Frans!
ILVA möbler (Danskt känt möbelhus (3st)på frammarch i Sverige, 1 st utanför Malmö)försökte också etablera sig i tre nybyggda butiker i UK, en i söder utanför London (2007), en i London och en i norra England vid New Castle vid gränsen mot Skottland. Dessa står nu som tomma skelett. Allt går visst inte.

Marknaden var inte mogan för deras Skandinaviska modékoncept. Kul att IKEA lyckades med rätt sortiment och priser.

mrPink

tack, bra jämförelse. kanske kan vara IKEA som är undantaget då.

Clas Ohlson 103,50 kr

En två år gammal analys, som innehåller vissa sanningar som står sig. Konkurrensen med likartade företag kvarstår.

http://www.redeye.se/medlemsanalys/22095

.....

Yxhygg!
De verkar ha svårt att infria citatet i deras affärsidé:

”Vi ska sälja rejäla produkter till låga priser med rätt kvalitet efter behov.”, Clas Ohlson ska alltså främst konkurrera via ett lågt pris.

Problemet är ju att det är så otroligt diffust. Man kan inte både ha kakan och äta upp den. Man kan inte vara billig och leverera hög kvalitet, det finns trade-offs. Jag menar, hur ska någon kunna avgöra vad som är "rätt kvalitet", speciellt till ett "lågt pris"? Och vadå "efter behov"? Om någon vill ha premiumkvalitet så ska det erbjudas till ett lågt pris? Ska de ha hela skalan? Hur kan Någon tolka Något vettigt ur den meningen över huvud taget?

Sett till värderingen...
(...gick en runda på Clas Ohlson igår)
...skulle jag inte våga köpa denna aktie.
Rusta-grejer till Rusta-priser är inget nytt.

Hoppas att någon i bolaget tipsar höjdarna om att ta sig en titt på denna blogg. Det är mer värt än alla dyrköpta konsultutredningar och igendammade gamla affärsplaner. Här finns det många kloka ord att begrunda för CO. Risken är dock som alltid att man först fastnar för förklaringar som senare visar sig vara bortförklaringar...och att man missar tåget. Tänker på KappAhl ...vilken extra lång och svår story det blev efter den allra första rusningen, som sagt, för många många år sedan.

Håller med om att senaste kvartalet varit en besvikelse
Men tittar man på årets 9 andra månader så är det betydligt ljusare siffror.
Tror inte Konsumenter ändrar sina köpvanor på en så kort period som 3 månader.
Lutar mer åt vad Klas Balkov sade om att man hade fel produkter vid fel tilfälle (vår saker medans det fortfarande var vinter)
Men håller med om att ska Clas Ohlson fortsätta växa måste dom lyckas i England.
Ska bli interesant att se hur dom närmaste månaderna tar sig om det bara varit en tillfällig svacka eller om det är något bestående

Kvartal 3 Försäljningen uppgick till 1 817 Mkr (1 539), +18%
Rörelseresultat uppgick till 290 Mkr (242), +20%.
Vinst efter skatt uppgick till 214 Mkr (174), +22%
Vinst per aktie uppgick till 3,32 kr (2,68), +24%

9 månader Försäljningen uppgick till 4 478 Mkr (3 877), +16%
Rörelseresultatet uppgick till 576 Mkr (464), +24%
Vinst efter skatt uppgick till 420 Mkr (336), +25%
Vinst per aktie uppgick till 6,53 kr (5,17), +26%

Vi har även en räntehöjning att vänta. Räntehöjningarna kommer göra att bostadskostnaderna går upp och hemmabyggena dämpas. Dessutom är lågprisstrategin enklast att kopiera, och den ser annorlunda ut gentemot exempelvis IKEA och H&M. IKEA har sin överlägsna logistik och H&M har sitt mervärde. Vad CO kan erbjuda mer än låga priser tål att funderas på. Åter hamnar konkurrensfördelarna i fokus. Vilka är de?

håller med mr pink om de långsiktiga sen så kommer det alltid att behövas lågprisaffärer när tex. svensson behöver en skruvdragare 2 ggr om året och skulle kunna leja en snickare till sina jobb för en billigare peng en en proffsmaskin för 3000 kr.
lågprisbolagen överlever för att hemmafixare köper och kvalitètsföretagen överlever för att ett stopp i produktionen kan kosta 5-100000 kr i timmen