Är den globala uppvärmningen en bluff?
Hackare lyckades för någon vecka sedan ta sig in på de interna servrarna vid brittiska University of East Anglia’s Climatic Research Unit(CRU). CRU är en av de främsta informationskällorna till FNs klimatpanels IPCCs rapporter. Hackarna hittade på servrarna mailkonversationer som tyder på att falsk fakta har levererats till IPCC. De brittiska klimatforskarna ska ha fifflat med resultat och systematiskt valt att presentera endast de resultat som understryker deras teori om en av människan skapad global uppvärmning. Enligt de riktiga resultaten ska temperaturen faktiskt ha sjunkit under en tioårsperiod. Påpekas ska att en tioårsperiod inom miljön är en piss i sjön, men studerar man t.ex. den normalförskjutningskurva som länkas till nedan så ser den uppvärmningsperiod som vi befinner oss i just nu inte ut att vara mer än en normal del i en sinuskurva. Det är alltså fullt möjligt att uppvärmningen som skett paralellt med de ökade utsläppen av koldioxid bara är en tillfällighet, och att den redan har nått sin kulmen.
Kurvan:
http://www.dn.se/nyheter/klimatmotet/har-jordens-uppvarmning-tagit-en-paus-1.1006288
Snart samlas världens mäktigaste män i Köpenhamn för att besluta om de ska slänga miljarder och åter miljarder av skattebetalares pengar på att minska utsläppen av koldioxid. Miljön är vår tids största bubbla, presidenter kan stå och falla på sin miljöpolitik, men trots det måste benägenheten att slänga en förmögenhet på något som kan vara en bluff vara ytterst liten. Den allmänna uppfattningen redan innan denna härva var att Köpenhamnsmötet faktiskt inte skulle leda någonstans. Efter denna händelse höjs kritiska röster och eventuella beslut lär försenas ytterligare om inte de brittiska forskarna rentvås eller får sina teorier starkt bevisade från annat håll. Det finns redan tusentals forskare som motsäger teorin om en av människan skapad global uppvärmning, och nu ges de bara mer kött på benen. Obama har efter många om och men gett sig in i klimatpolitiken, något som skulle kunna ge jackpot för många miljöbolag, men förra veckans skandal väger definitivt inte till deras fördel.
I kort perspektiv påverkas ett bolag som Tricorona. De miljöfrågor som rör dem står långt ner på schemat för klimatmötet och en försening i samtalen äventyrar hela deras affärsidé efter 2012. MEN, om nu den globala uppvärmningen faktiskt inte är mer än naturlig så blir risken även hög för "miljövänlig-energi-bolagen". Om det inte behövs, varför ska vi täcka våra bottnar med vajande metallplattor, förstöra våra floder med turbinschabrak eller befläcka horisonten med vindsnurror?
Vindsnurrebolaget Vestas och bolag inom branschen har vuxit enormt under de senaste åren, mycket till följd av rädslan för den globala uppvärmningen och de subventioner som utfärdats till följd av den. Subventionerna har utfärdats i syfte att ekonomiskt stödja koldioxidfri energi, men om detta faktiskt inte tjänar något syfte, så kommer inte vindkraft att kunna förvänta sig ekonomisk förfördelning i framtiden. Just Vestas har gjort en större satsning i USA, där succé bygger på att köparna garanteras större kreditlån. Utan subventioner är vindkraft mer eller mindre än förlustinvestering, och med ett lägre gas- och oljepris än tidigare, skulle vindkraft inte se ut att vara mer än en torr brödbit för investorer.
I takt med att oljan på vår jord förbrukas måste vi hitta en annan källa till energi, men jag har svårt att se att t.ex. vindkraft kommer att vara denna källa. Trots den effektivisering och teknikförbättring som sker inom vindkraft är det en bit kvar till att bli en vinstgivande investering utan politiskt stöd. Idag är den bästa kraftkällan vi har kärnkraft, och även den som skadar miljön minst, men även kärnkraft är i dyraste laget. Den är ibland inte mycket billigare än vindkraft, kanske blir det vidare utveckling av vattenkraft och solceller, eller kommer man nu till och med att våga återgå till kolkraft? Grundfrågan är kanske, vilken energikälla kommer staten av subventionera?
Miljöhypen har blåst upp en ballong som mycket väl kan spricka. Miljöbolagen har satsat för framgång, men kanske ska mattan ryckas undan under fötterna på dem.
Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.
Kommentarer
Nej, verkligen inte alla miljöaktier. Sitter själv på tricorona och pilum, såg jag hoppas ju på ett positivt utfall. Inom energin vill man inte lägga alla ägg i samma korg, och det krävs därför, olika typer av energikällor, men frågan är om subventionering av diverse marknader är rätt väg, och framtiden?
Många miljöaktier idag är väl inte vidare beroende av några beslut i köpenhamn. Produkter som bidar till renare vatten och effektivare produktion är lönsamma ändå. I pilum händer en hel del. Stororder kommer framöver. Återkommer om det.
Virgin VD n Richard Bransson är stark anhängare av det som nu eventuellt kallas bluff.
Han brukar ha rätt i affärer, så sista ordet är nog inte sagt.
Bra blogg!
Men ibland när man tittar på saker och ting med miljömärkning, kravodlat, god-el, god-fond etc slår det mig att det är ju bara marknadsföring.
Jag tror det är endast en fraktion av det som säljs, inklusive aktier som verkligen är goda!
det var inte många år sen svenska kyrkan var storägare i Swedish match som sålde cigaretter till indiska kvinnor ...
Jag tror man ska vara försiktig med att låta sig luras av att man gör en godgärning i att köpa kravodlat/rättvisemärkt etc. Det mest av pengarna hamnar hos banken/marknadsföraren eller säljaren. Producenter brukar sällan få så mycket av kakan.
Därför håller jag med om att är inte bolaget bra nog och kan tjäna pengar dumpa rubbet! Inget medlidande eller solidaritet när det gäller mina skattade pengar i alla fall.
:-)
Du är bara 17 år men redan på rätt spår. Grattis!
Visst fossila bränslen är explosiva och bra. Men tänk logiskt, vad händer om du gräver upp sånt som är menat att ligga som grund? Jo någonting ändras, någonting som naturen inte förväntat sig.
Och vad är bättre än att ta vara på energin som flödar runt omkring oss? Sol, vind och vatten kan försörja jordens befolkning, helt automatiskt. Se bara på projektet i Sahara!
Brolja, vår värld är inte byggd på det sättet, visst vore det trevligt alla fortfarande brukade sin lilla jordplätt, men människor är giriga och samhället byggs på nya tekniker. Oljan är slut inom 50 år, uranet inom 150 så onekligen måste vi göra nåt åt saken, men frågan är hur många som vill se sina skattepengar användas till decennier av subventionering av vindkraft och dyl. Som Shahram säger så dumpa det som inte håller i längden, och låt marknaden sköta sitt, speciellt om man inte längre kan hålla miljön som ett argument. Nu har ju koldioxiden förmodligen haft någon påverkan på vårt klimat, men att så många forskare ratar den klassiska teorin är värt att uppmärksammas efter det som hänt.
Brolilja. Tyvärr verkar du vara en av de människor som tycker om att uttala sig om miljöfrågor utan att ha en endaste susning.
Hela ditt resonemang är ju helt katastrofalt så vida du inte tror på Gaia-teorin eller något annat New Age-flumm!
"vad händer om du gräver upp sånt som är menat att ligga som grund? Jo någonting ändras, någonting som naturen inte förväntat sig."
Först och främst. De material som vi gräver upp är inte "menade" för någonting alls. De råkar befinna sig där de gör och att vi tar dem därifrån betyder inte att "grunden" försvinner på något sätt.
Naturen förväntar sig ingenting heller. Tvärt om, naturen väntar och ser, och anpassar sig därefter så fort som möjligt. De som inte anpassar sig tillräckligt bra eller fort kommer få stryka på foten till fördel för bättre lämpade.
Varsågod att komma med lösryckta mot-argument från aftonbladet. :)
/ Y_T
Geologistudent vid Göteborgs universitet.