Dollarindex trendbrott på gång?


De globala börsmarknaderna har den senaste tiden haft hög negativ korrelation med dollarindex, därför är det intressant att följa dollartrenden för eventuella förändringar.

Dollarindex har befunnit sig i en nedåtgående trend under en längre tid, men har nu visat tecken på en möjlig trendförändring. Skapandet av nya swing lows har sedan mitten av juli månad blivit allt tätare, vilket ger indikationer om att styrkan i nedtrenden är avtagande.

Fredagens kraftiga uppgång, resulterade i att nedtrenden sedan juli månad testades och dollarindex stängde däröver, vilket därmed borde bekräfta trendbrottet.

De närmaste dagarna blir avgörande och såvida inte dollarindex sjunker kraftigt, för att på så sätt förkasta trendbrottet, så räknar jag med att dollarn är på väg att stärkas och börsen i sådana fall borde försvagas framöver.

för grafer och annan info se
www.market-structure.se

:)



 

Kommentarer

Dollarn stiger på positiva makro siffror, men om FED fortsätter med noll-ränta till 2011 som goldman sachs ekonomer förutspår (enligt avanza) så lär ju dollarn fortsatt vara svag. Eller?

Dubai-spöket är tydligen tillbaka på börsen.
Jag ringer en Excorcist- någon som har numret till skådespelaren Max Von SudoW?
Snart köptillfälle igen.....

Vad ska jag säga? Så sant som det är sagt. Jag håller med. Markanden har varit mogen för detta ett bra tag, Dubai är bara droppen.

..........och lilla goa Grekland står på tur.

Dollarindex har nu passerat och stängt ovanför förra swing high vid 75.88 och därmed bekräftat ett trendbrott. Så en fortsatt dollarförstärkning och en försvagad börs är det troliga scenriot framöver

Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.