Epicept: You haven´t broken my heart....


Om jag uttrycker mig försiktigt så hade jag fel i föregående blogg om försäljningen via IDIS. Så var det sagt och vi kan gå vidare.

Håll i er nu! Jag har sålt. Varför kanske ni undrar som har lärt känna mig som en av de ivrigaste förespråkarna för Epicept.

1. Försäljningen via IDIS tar uppenbarligen längre tid att få igång än vad jag förväntade mig, därmed kommer bolagets kassaflöde fortsatt att vara svagt.

2. I senaste webcasten beskrev Jack Talley, VD för Epicept, att de har initierat en lobbygrupp bestående av framstående hematologer som skall verka för användningen av Ceplene i Europa. En anledning (av flera) tror jag, är att Ceplene inte har kommit med i de nya Europeiska riktlinjerna för behandling av AML-patienter i remission. http://www.leukemia-net.org/content/leukemias/aml/recommendations/

Nu är detta inte så konstigt som det låter. När jag kontaktade Kristoffer Hellstrand (mannen bakom Ceplene) så kommenterade han att arbetet med riktlinjerna har ägt rum mellan 2006 och 2008. Ceplene godkändes formellt den 9 oktober 2008. Hellstrand poängterade vidare att Epicept här har ett arbete framför sig angående riktlinjerna. Dessutom pekade han på att Epicept skall promota Ceplene i samband med ASH, den viktigaste hematologkonferensen i världen i december.

Men givetvis hade jag helst sett att Ceplene redan nu fanns med i riktlinjerna. Hade Ceplene varit med i riktlinjerna redan nu om avtal hade varit på plats? Utan tvekan. Tillgängligheten är sannolikt helt avgörande, samt att ha ett stort bolag likt Novartis bakom sig. När avtalet är på plats är detta problem helt ur världen.

Från inofficiellt håll "vet" jag f ö att Ceplene kommer med i de svenska riktlinjerna för behandling. Fler länder kan givetvis göra på samma sätt som i Sverige, jag återkommer om detta när riktlinjerna för behandling är officiella.

3. Bolaget har aviserat en omvänd split, http://investor.epicept.com/secfiling.cfm?filingID=950123-09-61925. Syftet med denna split är att vid behov få upp aktievärdet över 1-dollars nivån. Troligen ser vi 1:4 split. Jag ser gärna en ännu kraftfullare omvänd split så att fler aktörer vågar sig in i aktien, se denna länk: http://www.youtube.com/watch?v=-FzqTeUbF3s

En omvänd split är enligt ovan sannolikt positivt för Epicept och jag önskar att de hade genomfört denna manöver långt tidigare. Även om detta är en säkerhetsåtgärd för att slippa avnotering från NASDAQ så sänder det ut signalen att vi får vänta ännu en stund på avtal för Ceplene.

4. I samband med rapportens webcast nämnde Jack Talley, VD för Epicept att de nu har ett antal potentiella partners vid förhandlingsbordet rörande ett europeiskt försäljningsavtal för Ceplene. Han nämnde även att den avhoppade partnern i våras är tillbaka (mycket bra!). Att flera fortfarande är inblandade indikerar att vi ser ett avtal i Q1 2010 snarare än före årsskiftet. Term sheets kommer säkert att läggas fram inom kort men dessa skall värderas av Epicept och sedan skall själva avtalet komma på plats. Jag tror att det tar två till tre månader till innan avtalet är på plats.

När går jag in igen i aktien?

Successivt kommer jag att köpa in mig igen. Första tillfället blir nästa vecka i samband med att Azixa kommer att presenteras av Myriad Pharma. Här har vi en stark trigger i närtid som Jack även tryckte på i samband med webcasten. Jag har svårt att tro att Jack skulle trycka på dessa fas 11 resultat om han inte VISSTE att de är bra... Presentationen äger rum på onsdag den 18 november, håll utkik!

Nästa steg blir i samband med ASH (observera att jag inte har bråttom nu...) Här tror jag att kursen kan öka en del eftersom ASH är den viktigaste hematologkonferens i världen.

Sista klivet tillbaka sker efter årsskiftet och en eventuell omvänd split. Nu har vi ett kvartal framför oss, som enligt mig kommer att innebära två stora avtal för Epicept. Ceplene och för den smärtstillande krämen NP-1.

Fram tills dess kommer jag att swingtrejda med en del av mitt kapital medan jag sakta binder upp en del i ett nytt Epiceptägande.

Slutligen så finns det en hel del goda argument att bara ligga still i sitt innehav. Se gärna signaturen Havsbandets eminenta inlägg här; https://www.avanza.se/aza/insider/forum/forum.jsp?companyId=5836 Leta upp signaturen "Havsbandet"

Är detta en köp eller säljrek? Både och antar jag... :)

Med vänlig hälsning

el julio



 

Kommentarer

Klokt och intressnt resonemang, som vanligt. Jag själv kommer dock ligga still på mitt innehav. Det har gått alldeles för lång tid för att kunna utesluta mycket positiva nyheter i form av avtal för Ceplene (Och NP-1...) samt positiva nyheter för Azixa, vilka mycket väl lär kunna göra ett antal procent upp på kursen inom den närmsta tiden, samt det faktum att jag sedan länge beslutat mig för att ligga lång, mycket lång.

Grattis "el julio"! Glöm nu Epicept och gå vidare finns ingen framtid för aktien. Finns ju mycket fina billiga välskötta bolag med BRA företagledningar att satsa på. Du ska få tre fina tips att titta på och dessa har även Mrs Market skrivit om:

Entraction p/e antagligen på ca 9 för 2010 och det trots att bolaget har enorm tillväxt.

Transcom A med p/e på ca 8 för 2010 och det trots att bolaget tagit massor avtal som kommer att ge fin vinsttillväxt.

Wesc P/e ca 11 för 2010 och en riktig snabbväxare.

Ingen kan göra rätt jämt och det är bara psykologiskt jobbigt med sänken som Epicept i depån. Dags att gå vidare!

Lycka till!

Mvh

Hej Ture!

Som du förhoppningsvis läste så är jag inte ute för gott i Epicept. Men visst, kan du skriva mer om dina köptips än några rader så är inte jag den som är den...

mvh

el julio

När går jag in igen i aktien?

Successivt kommer jag att köpa in mig igen. "

// En del lär sig aldrig. Men jag lovar att be för dig ändock.

mvh

"el julio" kolla in Mrs Markets bloggar där finns det en hel del matnyttigt om bolagen att börja sin research med.

http://www.redeye.se/profiler/17981/mrs-market

Ingen gör rätt jämt. Glöm Epicept och som gurun Lynch säger det gäller bara att göra mer rätt än fel så blir det bra. Nu är det dags för lite rätt el julio...

Lycka till!

Mvh

el J.

Du och jag resonerar på samma sätt...har lagt upp en liknande strategi...vet dock inte riktigt än om jag går in i igen inför 18 nov eller om jag enbart kommer att besitta myrx inför detta...får suga lite på det.

Ture och gap: Flexibilitet är ledordet...så långt verkar inte ni ha kommit än ;)

/dawny

"Dawny" Ni resonerar alltså på samma sätt säger du och ska in i sunket igen om en vecka eller så hehe.
Problemet är förstås ert och det är som med de som varit med i sekter de behöver proffshjälp med en avprogrammering för att kunna gå vidare hehe. Tragiskt.

Lycka till.

Mvh

Dawny

Jag tror inte att biotech går att diskutera med ovan skribenter över huvud taget... Det är som att plocka upp ett rött skynke och vifta framför hornen med. Hur som helst så är vi på många sätt i ett gränsland med Epicept nu, från det lilla hånade biotechbolaget till ett säljande läkemedelsbolag. Det handlar inte om särskilt många månader innan vi är där. Jag tror dock att kursen kommer att dippa ytterligare innan det stora uppstället sker och därför ligger jag utanför just nu.

mvh

el julio

el julio !

Starkt av dig att krypa till korset !

el J.

Jag har tidigare sagt att trohet till ett bolag inte nödvändigtvis behöver betyda evig fysisk närvaro (konstant innehav)och står fast vid det. Man väljer själv hur man vill föröka sitt kapital. Man ska väl inte behöva göra typ "avbön" bara för att man säljer del eller helt.

Jag tycker skrävlet mellan kortsiktig/ långsiktig/kortliggare/långliggare är beklaglig. Inget är mer rätt eller fel...ej heller sämre eller finare än det andra.

Vad gäller Ture och gap är de allt ena fina forumtroll...det är inte sakfrågorna som är viktiga där...utan gnabbet...hör till spelets regler även det :)

/dawny

Hemsöborna:

Jag vet inte om jag kryper direkt, däremot så har jag omvärderat nuläget utifrån nya fakta som har tillkommit. Därför låter jag mina medel arbeta på annat håll ett tag...

mvh

el julio

Själv har jag nära på halverat mitt innehav men sitter fortfarande på 15.000 aktier.Men det är betydligt mindre nerver med nu än det var tidigare.Ligger kvar på grund av det låga förtroendet aktien har.Det brukar betyda uppköp och jag kommer att vara glad om så händer oavsett potential i pipelinen.Att vi blivit lovade gul och gröna skogar av vd är troligen en stor lögn.Guldet kan vi glömma men den gröna skogen finns kanske närmare än vi tror

Hannibal

Jag köpte tillbaka en mindre post idag... Tror på ett litet uppställ nu med Azixapresentation på onsdag. Jag kom in på 5,05 vilket jag tror är helt ok. Runt sexan på torsdag kanske...

mvh

el julio

Knappast orkar den ända till 6 på goda nyheter 5,50 är mitt bud

Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.