Kina-relaterade aktier


Att Kina är ett land i tillväxt, med stor potential, torde de flesta vara överens om. Men vilka aktier är lämpliga att välja om man vill köpa dem här på Stockholmsbörsen? Med lite eftertanke så finns det ett flertal som passar i en "kinaportfölj".

Ericsson och Nokia försökte tidigt tränga in på den kinesiska marknaden med sina mobiltelefoner, och Ericsson dessutom med sitt nätverk. konkurrensen är stenhård, då det finns en tradition i Kina att kopiera och tillverka billiga piratkopior. Därmed kan det vara svårt att få nya produkter att bli riktigt lönsamma. Det räcker med att någon kunnig köper en telefon och sedan försöker massproducera en likadan, men med lågpriskomponenter. Detta tycks vara svårt att förhindra även om man har patent och produktskydd av olika slag.

ABB är en annan självklar kinaaktie. Generatorer och elektrisk kompetens behövs i landet som bygger i stor skala och börjar kräva elektrisitet till alla.

Även Autoliv kan komma i fråga. Krockkuddar till de kinesiska bilarna, är en självklarhet, och bilmarknaden kan bli riktigt stor. Tillväxtpotential med andra ord.

Sandvik levererar verktyg till den framväxande industrin. Efterfrågan på kvalitetsprodukter gör Sandvik till ett självklart val för den som vill ha en fot inne i Kina.

Elekta, strålkniven, har haft stora framgångar i Kina. Det kanske kan betecknas som en av bolagets främsta marknader?

Även Oriflame, försöker expandera i Kina, även om det inte kommer att bli en lika självklar framgång som i "moderlandet" Ryssland. Det är nämligen inte helt enkelt för kvinnor att anordna Oriflamepartyn på samma enkla sätt som i andra länder. Dels finns politiska hinder, och även vissa kulturella svårigheter.

Jag har tidigare skrivit om att danska Carlsberg kan bli en lyckad kinaaktie. De har stora planer för de törstiga kineserna.

Även Aarhus Karlshamn står i startgroparna för att etablera sig i Kina. I nuläget är det gigantiska landet en väldigt liten chokladmarknad, men det kan snabbt komma att förändras, när kineseran lägger sig till med västerländska matvanor.

Även en del råvaruaktier, som Boliden och SSAB säljer gärna högkvalitativa mineraler och högförädlat stål till Kina.

Ovanstående är bara "ett skrap på ytan" av vilka företag som har etablerat sig, eller har potential att växa till sig i Kina. Jag hoppas att någon bloggare kan komplettera ovanstående lista, eller eventuellt korrigera den. Allt för att förteckningen av kinaaktier, som går att köpa från Stockholmsbörsen, eller angränsande länder, skall bli så komplett som möjlig.

Jag tänker mig att det kan vara lika lönsamt att välja de kinsesrelaterade aktier som vi har på den svenska marknaden, som att köpa kinafonder, och betala dyra avgifter.

..



 

Kommentarer

AstraZeneca.

En utmärkt komplettering av listan ovan.

Astrazeneca har de senaste åren lagt en allt större del av sin produktion av läkemedel i Kina och Indien.

På senare år har AstraZeneca blivit det ledande internationella läkemedelsföretaget för receptbelagda läkemedel i Kina.

AstraZeneca har bland annat förstärkt den kliniska forskningen i Kina med en enheten för klinisk farmakologi. Det är ett strategiskt samarbete med Peking University 3rd Hospital.

...

AstraZeneca är ett trevligt kinaval, redan utifrån den synvikeln att det går att handla med warranter, Maxcertifikat och optioner på aktien. Det innebär att en påpasslig aktieplacerare kan justera risken efter marknadsläget, och även få en rejäl hävstång på satsat kapital.

Håller med ovan om AstraZeneca.
Gedigen forskning, utmärkta resultat och ett himla bra bolag att jobba i.

Trevlig helg er alla.

" Det som talar för bolaget är att Atlas har mycket försäljning i Indien, Kina och andra länder som kan växa mer än exempelvis Västeuropa. Atlas Copco drar dessutom in mycket pengar på service och reservdelar vilket brukar sälja bättre än ny utrustning i sämre tider."// DN

Vitvarutillverkaren Electrolux gick break even i Kina i september. "Jag sade det för att illustrera att vi börjar få ordning på Kina också", sade VD Hans Stråberg på kapitalmarknadsdagen.//Privata affärer

Investor består av 17%ABB 13%Atlas 12%AZN 8%Eric 5%e-Lux så jag förordar investor om man vill ha ett Kina- ävenyr. se även Yxhuggs "investors sluga strategi"

http://www.redeye.se/medlemsanalys/31218

mvh ing

Ett annat tillväxtland som trotsat finanskrisens tyngdkraft är Sydamerika med Brasilien i topp, förutom det uppenbara Kina.

Kanske en blogg om potentialen även i denna världsdel i framtiden? Deras banksystem, tror jag i alla fall ser betydligt bättre ut än t.ex ryssarnas. Kan väldigt lite om denna region som jag ser är undervärderad som tillväxtkandidat i många avseenden. Denna region har en fantastisk inhemsk produktion och konsumtion och exporterar mycket jordbruksprodukter och kött till Europa. En av mina favoritfonder är just BlackRock Latinamerika och Handelsbankens Latinamerikafond.

Någon som är "expert" på denna region? Skulle vara intressant att lära sig mer.
Mvh//

Yxhugg:

Rolig och informativ angreppsvinkel på "kinesiska" bolag och en bra fortsättning på dom "ryska" aktierna. Fonder e ena jävla skit men nu har vi baxat dom ända hit, sa en finansminister en gång. Jag har skrivit om nackdelen med fonder jämfört med direkt aktieägande och jag är alltjämt kritisk till fonder. Keep up the good work...
mvh

Mr Pink: Kul att du nämner Brasilien för jag skrev en logg i ämnet ang våra PPM-pengar som ju måste sparas i fonder och där lyfte jag fram Brasilien som en kanonplacering av flera skäl...
mvh

MrPink

Jag är övertygad om att Brasilien är framtiden! Kina har redan påbörjat sin "resa" medans Brasilien står i startgroparna och det gäller att vara med från början. Landet har enorm potential och fler investerare inser det för var dag. Huspriserna har skjutit upp i höjden sedan Brasilien och Rio de Janeiro blev värdar för fotbolls-VM och OS. FIM Brazil är "mitt val" i PPM valet med en uppgång på 114% i år.

Ser fram emot en möjlig blogg från yxhugg som inriktar sig på denna region.

Yxhygg!

Då tycker jag att vi säger så :) Du skriver en blogg om latinamerika som tillväxtland, så kommer KF, djn portfölj och många många fler höja dig till skyarna ;)

The ball is in your courtyard, you lumberjack ;)
Saknar tyvärr själv som sagt tillräcklig kunskap om denna region i det världsekonomiska expansionsfältet.

Att du orkar. Aarhus torde vara en bra defensiv placering

Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.