Exini - bästa caset jag sett



Jag var synnerligen nöjd efter att ha hittat Hansa Medical.Potentialen är flera gånger dagens kurs. Kort efter det träffade jag en gammal vän som lever på spekulation sedan många år tillbaka. Han sa att jag skulle ta en titt på Exini.

Det gjorde jag, och jag började räkna, och jag baxnade. Av alla case jag tittat på är Exini det absolut bästa ur perspektivet potenital. Risken är högre än både Kopparberg Mineral och Hansa Medical i mitt tycke, men potentialen...

Jag beslöt mig för att analysera bolaget och kontaktade Vd:n. Han berättade inget som inte går att läsa sig till, men sammantaget så lät allt väldigt självklart. Analysen är klar och skickad till Redeye. Om ett par dagar kommer den förmodligen med i tävlingen.

Det skulle vara kul att höra vad ni andra säger. Redeys riktkurs på 90 öre per aktie är ett resultat av att inte våga sticka ut. Jag kan se framför mig hur analytikern Klas Palin säger till sig själv. En riktkurs 50 % upp får räcka. Det hade jag också gjort som analytiker, för att inte framstå som en tomte. Men, det svänger snabbare än så bland småbolagen. Personligen har jag själv lyft aktien tio öre bara för att komma in. Men vad gör det när man sikter på 10 kronor jämfört med dagens 65 öre?

Läs min analys (som kommer inom kort) kritiskt.



 

Kommentarer

När jag läser om de apparater som Exini tillverkar låter det toppen. Men frågorna som måste ställas är: 1) används apparaterna på svenska sjukhus? 2) Finns de omskrivna i svensk medicinsk press som Läkartidningen och Dagens Medicin. Jag ser inget på nätet och kan ha fel, men då kommer ju rättelse här. 3) Av Redeyes analys framgår att det är en licens företaget sålt till japanskt företag och därför är det japanska företaget och inte Exini som får inkomsterna. Avtalet skrivet på det sättet var viktigt för att apparaterna överhuvud taget skulle få testas. Jag vill inte förstöra någon glädje. Men används verkligen Exinis aparater någonstans. Företagets försäljningssiffror är ju försumbara. Detta är ett inlägg som svar på ovanstående fullständigt euroforiska blogg-inlägg!

Mitt tips är "stay out". Kan hända bolaget har framtiden för sig, men tror att dom kommer få leva någo år till med tesorders och utveckling av produkten. Tills dess behövs ytterligare kapital... och förmodligen behövs nytt kapital allerede till vintern..

Exini har en fallande trend och kommer så att fortsätta, sådana bolag skall man hålla sig ifrån.

De används. I Sverige är 44 system installerade. I Japan 100. I Tyskland 9 och i Storbritannien 4. Intäkterna kommer just nu.

Japanordern i kombination med nyemissionen säkerställer att inget nytt kapital krävs. Japan är värt 24 MSEK. Burnrate är ca 1 MSEK i månaden.

Mr Grim är välkommen att köpa när aktien står i två kronor. Då är trenden uppåtriktad.

Kom igen grabbar läs på istället för att bara baissa ett glatt inlägg!

"Läs på istället för att baissa"? Kom ut och förklara för oss istället arför detta är "bästa caset". Bolaget har sedan start haft 2-4 nyemiisioner varje år. Vad talar för att det inte skall fortsätta? Ett försöksobjekt i Japan som skall garanteras 15M på 3 år. Det är inte mycket till omsättning. Man har haft ett "litet" genombrottsår 2010, men omsättningen sjunker mot 2009, det tyder väl snarare på att kunder inte är nöjda och att forstatt utveckling (läs kapitalbehov) behövs... Nej, för mig ser det ut som det fortfarande är långt kvar för bolaget.

Ja vad säger man, men om man tittar på den större delen av företag som har en nedåtgående trend, så fortsätter det den vägen i 9 av 10 företag, och om du lyckas pricka in ett av dessa är som att vinna drömvinsten på lotto. Vi alla har våra idiotsäkra case, jag med, men jag skulle aldrig försöka övertala folk till att det är just mitt som är det bästa. Upphaussning är liksom inte min stil.

ps. mitt inlägg var inte glatt, men du borde har utelämnat följande rad

"Det skulle vara kul att höra vad ni andra säger."

- Om du inte kommer gilla svaren då kanske du inte borde skriva överhuvud taget.

Frefec - du måste tänka på något annat bolag. 2-4 nyemissioner om året har Exini inte gjort. 2009 var den senaste nyemissionen.

Mr Grim - trend är viktigt, men 9 av 10, då hade trading varit synnerligen enkelt, kom igen.

Jag tål era svar, men det känns som att de främst tar fasta på att trycka ner någon som är positiv.

http://exini.com/wp-content/uploads/2011/04/Exini_ar_2010_FINAL1.pdf

Dantes journey Positiv kan man vara, men påläst är lika viktigt. Vet inte om länken fungerar, men i årsredovisningen från 2010 (som du kanske inte har läst) så finns redovisat nyemmissioner från senaste åren.

Dantes journey! När kommer analysen? Ser fram emot att få höra dina slutsatser om Exini.

Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.