Jag har sätt några avsnitt av en ny serie som går på Svt som heter Draknästet som går ut på att några investerare skall satsa egna pengar på folks uppfinningar och idéer mot andel av bolagen.En ganska intressant serie fast jag inte alla gånger håller med drakarna om vilka investeringar som är värda att satsa på eller varför de dissar uppfinningar.(Serien går att se på http://svt.se för den som är intresserad)
Vill man själv investera i nya bolag är http://www.nyemissioner.se/
en sida man kan titta lite närmare på.Om inget annat så får man en möjlighet att bekanta sig medframtidens företag och kanske vi en dag möter något av företagen på börsen.
Det är inget för den otålige och risken är mycket hög men titta dör man inte av.
Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.
Kommentarer
Draknästet är ett av få TV program som jag ser. Intressant även om det förstås är rejält nerklipp och vi TV tittar får ju bara se en bråkdel av diskussionerna mellan enterepörerna och Drakarna. Dräför är det kanske inte alltid så lätt att förstå varför de förkastar så många av affärsförslagen. Däremot tycker jag det är uppenbart att drakarna utnyttjar sitt övertag och ibland pressar entrepenörerna väl mycket de hittar något att satsa på. Skulle mer än en drake vara intresserad av samma ide brukar de gå ihop om ett (skam)bud för att undvika att trissa upp priset. Kartellbildning!
Hyfsad TV underhållning tycker jag och intressant att se hur drakarna resonerar.