Inofficiellt rekord i extra bolagsstämmor - Community Entertainment (CEAB)


Det finns ett antal bolag på Aktietorget som slåss om kampen om att kalla till flest extra bolagsstämmor. Det mindre smickrande för Community Entertainment är att de endast har varit listade i lite över ett år men ändå har lyckats kalla till så mycket som tre extra bolagstämmor. Där det hela tiden handlat om nyemissioner eller konvertibellån. Denna gång utöver ökning av aktiekapital (NE på 1,5 miljon kr tror jag det var) så ska man även göra en omvänd split. Detta så man kan kalla till nya extra bolagsstämmor framöver då pengarna är slut igen och NE åter krävs.

Jag utnämnar härmed Community Entertainment till segrare i att kalla till flest extra bolagsstämmor inom ett år (tre stycken, kan bli fler...)!


Om det är ngn som har en konkurrent kommentera gärna!



Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.