Ärdet försent att köpa? Nu börjar bloggarna fyllas av frågan om huruvida allt är "försent" att införskaffa aktier. Den här känslan av att det är försent följer de flesta placerare hack i häl under alla beslut, men vid vissa tidpunkter är de mer påtagliga. När kurserna går upp är det oron för att man inte hann med som plågar, och när de faller tillbaka, så är det fruktan för att man inte hann sälja i tid.
Upplevelsen av att hela tiden vara "steget efter" kan vara frustrerande. Hur klarar man av att bemästra sådana känslor, och den illavarslande maggropsskänslan av att vara väl sent ute?
Vanligen resulterar känlan av att vara ute i sista stunden i handlingsförlamning: Man gör ingenting, allt medan kurserna fortsätter att stiga. Och går det utför, så säljer man först när det gått så långt att man tycker att "allt hopp om återhämtning är ute". Det sistnämnda marknadsklimatet och stämmningen dominerade på börsen för bra exakt ett år sedan. Slutligen på botten, när allt ser hopplöst ut brukar de sista småspararna hoppa av. När det går upp är det de som köper högst upp på toppen, ingen betalar så dyrt som de. Hur kan det komma sig att det är så svårt att göra vad som skall göras, och så lätt att låta känslan av att "allt är försent" dominera?
Ett skäl kan sammanhänga med att man inte gjort klart för sig vad aktien är värd: Warren Buffet ger alla rådet att köpa lågt värderade aktier och sedan invänta omvärderingen. Ett koncept som stått sig genom åren och passar för den som är beredd att hålla på sina aktier i månader och år. De som är mer kortsiktiga brukar förlita sig på den tekniska analysen, men ibland resulterar ett sådant förhållningssätt i ytterligare frustration.
Ett annat skäl till att man upplever sig vara för sent ute, är känslan av att man inte tycker sig vara tillräckligt informerad. Och visst ligger det något i det. Stora instutioner har hela staber som bevakar aktierna, de håller ordning på orderingång och har kontakter inom företagen som de följer. De vet vanligen något innan det är kännt av den större allmänheten.
Den som funderar på saken upptäcker att det alltid är något som hindrar från att köpa aktier: När bankerna gick omkull som käglor var marknaden lågt värderad, men då fanns samtidigt en oerhörd fruktan att allt skulle kunna bli värre. Och oron var inte helt obefogad. Nyligen gick bank 100 omkull i USA. När kurserna sedan har knatat sig tillbaka uppåt, så återkommer frågan: Är det försent att haka på? Nu är det oron för att man betalar för mycket och att lågkonjunkturen skall dra ut på tiden som bromsar handlingskraften och beslutsprocessen.
Är det för sent att köpa aktier eller aktiefonder? Det snabba svaret på den frågan är givetvis: Nej, inte för den långsiktige investeraren. Det långsiktiga scenariot på aktiemarknaden säger att det är lång väg kvar till toppen. I det korta perspektivet finns det förstås en risk att marknaden återhämtat sig för fort och att aktier hamnat för högt då många varit för ivriga på köpknappen. Det den försiktige investeraren kan fråga sig är om det är rimligt att aktier och kreditspreadar är tillbaka på samma nivåer som innan Lehman Brothers konkurs? Den kritiske kan fråga sig om finanskrisen redan överspelad? Det som krävs i det korta perspektivet är att företag och hushåll fortsätter att överraska positivt. Men å andra sidan, har du ett kortsiktigt perspektiv i ditt sparande bör du undvika aktier helt och hållet.
Egendomligt nog så tycks en sak vara säker: Och det är att småspararna hela tiden låter sig luras. Det är först när börsen stigit kraftigt och länge som de känner sig "trygga och säkra" och det brukar bli deras olycka. Nu när börsen redan gått upp med 43 procent, börjar de mest oinsatta vännerna prata om köpläge på börsen. Det känns rent instinktivt som en varningsklocka.
Jag har inte något riktigt bra tips på hur man övervinner känslan av att "det är försent" utan att förneka uppenbara fakta, men det kanske någon här på forumet har?
...
Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.
Kommentarer
På måndag kommer flera människor sälja av för att de tror att toppen är nådd. Vissa kommer att gnälla över att de inte sålde på den absoluta toppen som var i fredags.
Genom att inse att det är ännu mer för sent imorrn så blir det inte så svårt att komma över känslan. Det är faktiskt bara en person som kan ha helt rätt. När det gäller aktier så kan du bli miljonär även om du är 4:a.
Man får lära av sina misstag. Själv tillhörde jag till viss del den skara av sparare som köpte dyrt och sålde billigt. Nu försöker jag vända mitt handlande och sedan den 12 maj har jag framgångsrikt köpt och sålt dagligen. Ibland bara för att behålla några minuter men ofta för att spara till en bra nyhet dyker upp om bolaget.
Yxhugg,
Bra blogg som vanligt men läsvärt. Jag har väldigt svårt att förstå stigande kurser hela vägen från mars 09. Amerikanska arbetslösheten ökar och ökar. Nu 10.2 procent. Den högsta på 26 år!
Samtidigt har amerikanska konsument krediter sjunkit kraftigt vilket är negativt för företag. Minskade krediter innebär att folk köper mindre och sparar mer. Det leder till minskad försäljning och lägre inkomster för företagen.
Tittar man på kreditutvecklingen så har den fallit ner från 2007 till idag. Nu är den värre vilket slår hårt mot företagen. Amerikanerna måste spara mer.
Arbetslösheten kan slå mycket hårt mot börsen. Morgan Stanleys ekonomer pratar om att politikerna ska överväga att sätta stimulanspengarna in för att bekämpa mot arbetslösheten.
VAD ÄR DET FÖR SNACK!
Det är amerikanska banker som har tagit mycket stödpengarna och nu måste Barack Obama vara hårdare mot bankerna. Tvinga bankerna betala tillbaka och pengarna skall användas till stimulanspengarna för arbetslösa - hitta vägen tillbaka till arbetet.
Å helvete med amerikanska banker. Det är dom som förstörde världsekonomins stabilitet. Det gäller också svenska banker som triggar upp börskurserna till oändliga nivåer som inte motsvarar företagens vinster.
Förstår ni vad jag menar!
Bankernas girighet kan leda till U-kris i världsekonomin.
Utmärkt blogg yxhugg, en liten snäll känga till både de med övertro och domedags-profeterna på forumet ;o)
Hoppas alla har en god helg
En av tjusningen med aktier är att det ALLTID går att gör vinstaffärer. Det är aldrig för sent att köpa aktier om man vet vilka man skall köpa. Det finns alltid fynd att göra bara man tar sig tid att plöja igen rapporter och vända på stenar som man hittar.
Man kan snacka om börsutvecklingen och marknadsutsikter för olika brancher i kollektiva termer men när det gäller att investera i aktier måste man titta på enskilad aktier.
Sant Sunbii!
Sedan är så klart de enskilda aktierna som kan ta en till vinst så mycket fler med vinden i ryggen än i pannan ;)
En annan tjusning med en väl diversifierad portfölj är att det oftast finns papper i en sådan som står emot nedgång väl och det är inte sällan en gyllene möjlighet att vikta ner i de papprena och vikta upp i mindre lyckade investeringar, som man ändå tror på på sikt. En stabil och bra metod för att på sikt få ut multipler av det man stoppar in.
Börsen är din vän, men som med all annan vänskap blir den bättre med tiden och med eget "skin in the game" ;)
Yxhugg,
hörde för ett tag sedan en am forskare (neurolog) som hade gjort studier på aktiemäklare och -investerare. Han hade funnit att MÖJLIGHETEN att göra en god investering resp ett katastrofköp triggade betydligt fler hjärnceller att lysa upp, än när man faktiskt gjorde en god/mindre god affär. Lägg därtill att man (enligt egen uppfattning) aldrig köpte tillräckligt många BlackPearl; och sålde Redbet alldeles för sent, trots att det var uppenbart varthän det barkade i båda fallen.
Sammantaget ger detta att aktieinvesterare i genomsnitt är oroligare och har svårare att glädjas åt framgångar än vad som objektivt vore berättigat.
Idag är den morrondag som du oroade dig för igår!
Lev väl!