Karo Bio-aktien befinner sig i en fallande trend. 2,54 kronor framstår som en viktig referenspunkt då nivån tidigare fungerat som en stödnivå och nu har övergått till att vara en motståndsnivå. Som potentiellt stöd framträder 1,90 kronor där kursen vände upp den 24 november, men så länge som tenden definieras som fallande är risken hög att nedgången fortsätter.

Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.
Kommentarer
Ni som läser det här. Hur orkar man rent mentalt med att sitta och ruva på ruttna ägg som jag sett att så många gör här och på andra forum. Det är sant att man inte skall investera med pengar som man inte har råd att förlora. Frågan är ju bara om man har "råd" att förlora så många % av sin depå när förutsättningarna är så obefintliga? Bara för att man inte får gå från hem och hus så betyder det inte att man kan se sig ha råd med vilka affärer som helst...
På något vis så snappar jag upp en del vibbar som talar om att det här är inte längre en fråga om bolaget KaroBio och eventuell avkastning man kan få. Det är en fråga om Presitge och att folk skäms när de förlorat stora summor på något som de från början varit helt övertygade om var något kassaskåpssäkert. Och så länge man inte har sålt så.... ja, ni kan ju resten. Men är inte det det första man får lära sig när man börjar satsa på aktier? Går det emot dig så stoppa ut dig innan katastrofen är ett faktum. Det finns flera tåg på börsen.
Skulle vilja veta hur ni tänker, om ni finns kvar här. Det har ju varit ganska tyst ett tag.
Mvh. / Y_T
Jag skäms. KB har varit min enskilt sämsta affär någonsin
Emissionen var väntad och jag började planera tidigt för vad som komma skall. Karo är ett bra case oavsett vad du tror ingen prestige bakom detta faktum.
Pengarna ska användas till kommande FAS 3, om den blir framgångrik så hägrar en multimiljardmarknad enbart i EU. Vi som har pengar att teckna vår andel och öka kan få en riktigt trevlig resa framöver.
Jag är kvar och ökar kraftigt framöver.
Måste fråga är du insatt i vad som händer i bolaget förutom att aktiekursen har pressats rejält på sista tiden? Under en NE så "ska" kursen pressas så det är inget konstigt att den är påväg ner.
Inget har ändrats i bolaget det är samma bra/dåliga bolag som förut. skillnaden är att de har en kassa på nästan 400milj till ett börsvärde total på 812milj...
Med andra ord så är bolaget värt idag 412milj kr även en blind höna inser hur lågt värderat bolaget är, kanske också även Redeys egen Peter Östling?;)
Även om bolaget i dag är billig så ska den ner lite till innan TR handeln är över. Vi som har gjort våran DD inser vilket tillfälle denna emission ger och ni andra som inte greppar detta skyll er själva.
Rätta mig om jag har fel men jag dristar mig till att påstå att kursgrafen avslöjar en botten på 0 svenska riksdaler per aktie. Detta värde sammanfaller lustigt nog också med resultatet av en nykter fundamental analys av bolagets verksamhet. Bästa hälsningar, gubbstrutten
Pastor W!
Vi får skylla oss själva, bra sagt. Så tar du och ligger kvar och ökar framöver baserat på din DD som bara du och din exklusiva klubb klarar av att förstå.
Enligt oss som följt denna aktie och alla NE och katastrofala VDar och ledningen är den nya uppföljaren och den nya resan "till och med bättre än originalet ". Kan aktien sjunka djupare? Javisst kan den det. Detta är en uppgörelse du aldrig sett maken till. The End i filmvärlden brukar vanligvis indikera slutet på denna rysare.
* Borttagna scener: med POW *Kommentatorspår från över 100 bloggar och tusentals kommentarer *Bakom kulisserna - vad aktieägarna aldrig får veta. *Unprecedented Acces- Minidokumentär (bloggar) från den trogna skaran anhängare som fortfarande ser börsen nästnäst sämta case (efter Epicept och Morphic)som att "avtalet är nära".
Men en sak kan man inte ta ifrån Karo Bio: det är ett actionspäckat äventyr där styrelsemedlemmar, konkurrerande bolag , ägandeklubbar och sektgangsters inte skyr några medel för att lyfta upp denna "flatline-aktie" i baisse anda i jakten på aktierna i bolaget.
Skönt att filmen snart är slut. Resan har varit en succé på Redeye, men resultatet på börsen en helt annan. Men som sagt, jag är bara en tråkig kritiker till denna spagetti-western".
Kort återblik för alla som var med tidigare:
Originalet!
http://www.youtube.com/watch?v=bw9ltIdfGGo
Uppföljaren (minst lika bra)!
http://www.youtube.com/watch?v=3XK57xA65oU
Mycket nöje i biomörkret.
Vad är det som lockar så starkt i att skriva om aktier man inte har eller överväger att köpa? Långa nedlåtande och ekonomiskt intetsägande kommentarer som inte kan ha något annat syfte än att skymfa.
Jag trodde Redeye var för vuxna och Börssnack för barn.
Jag tänker teckna fullt i emissionen och blottar med det strupen för häckel och hån. Hoppas att det har ett terapeutiskt värde för alla som behöver sänka andra för att må bättre själva.
Tråkigt att du känner så Joe, det var aldrig min mening att låta skymfande.
Men jag tycker mina frågor och funderingar är relevanta. Särskilt eftersom jag själv en gång i tiden köpte pratet rakt av. Med hull och hår.
Jag går aldrig till angrepp mot ett företag om jag inte tycker att det finns synnerligen starka skäl till det. Men här är det faktiskt småsparares pengar det handlar om, och det skulle vara tråkigt om folk gjorde som jag när jag var total nybörjare. Därav min kritik. Jag hoppas du förstår. Jag tror fortfarande att Karo Bio nu för tiden handlar mer om "saving face" än om att tjäna pengar.
Mvh. / Your_Therapist
Vilket bolag som vi väljer att investera våra...Du läste rätt våra penger.
Istället för att "försvara" bolaget så kan jag iställer fråga vad är det som driver er att hävda er med att spy ut okvädningsord?
Är Karl Magnusson en dåre som har investerat ett antal miljoner i karo. Bo Håkansson har även han köpt en stor post i bolaget.
VD köpte aktier för runt 4milj kr
Är de totalt galna dessa rika män?
De måste vara dummare än tåget eller?
Bo Håkansson och Fredrik Lindgren förra bolag blev uppköpt och de fick tillsammans över 100milj kr...
De har uppenbarligen en skruv lös?
Som du förstår så är det med stor Ironi jag skriver detta dessa personer är slipade affärsmän och har valt sitt nästa projekt som med mycket stor sannolikhet kommer att bli nästa framång.
halleluja
pastorsadjunkt Wennerstrand
Wennerstrand,
Oavsett vilket bolag det rör sig om så finns det väl alltid investerare som förlorar pengar, vad är det som säger att dessa herrars investeringar är lika med "money in the bank"???
Det finns säkert exempel på en rad respekterade och duktiga affärsmän som förlorat pengar på ett eller annat case... eller vad tror du?
Pfenix,
Ville enbart visa att man inte måste vara en idiot bara för att man investerar i karo. Inget är säkert i livet men Håkansson har lyckats flera gånger förr och vad säger att han inte har rätt i fallet karo?
Tonen hos vissa är att man är en jubel idiot om man ens överväger att köpa aktier i karo.
Har aldrig hävdat att karo är en riskfri placering men belöningen om de lyckas är enorm. Oddsen i nuläget talar för epro, minst 60-70% chans att den kommer ut på marknaden.
Jag har inte påstått att Karo Bios chanser är = 0.
Det stora problemet som jag ser det är att MÅNGA har suttit med från väldigt höga nivåer. Visst, Karo kommer gå upp ex antal 100 % om de får Epro godkänt. Detta är dock risky buissness och fallhöjden är ju snarast 90-100 % om det går i stöpet. Om det blir ett godkännande så kommer många ha svårt att krama ur några pengar ur bolaget eftersom det har blivit en utspädd soppa under alla dessa år. Inte mkt sting kvar i den om du förstår vad jag menar. Men visst, går man in i dagsläget så finns det en potential vid ett godkännande från myndigheterna.
hehe när jag ser detta är jag glad över att äga Questerrre :)
Varför ruvar man på ruttna ägg? Jag gick in första gången för ca 1,5 år sedan på strax över 8kr. Därefter har jag med jämna mellanrum köpt på mig för att sänka mitt GAV. Jag har hela tiden legat på max i belåningsvärde på min depå. Lånat pengar på vårt hus + vanliga lån (nej, inga högränte lån) och stoppat in på depån. Fått mina äldre barn att köpa. Öppnat konto/depå till mitt yngsta barn där jag köper för alla hennes sparpengar. "Vad är detta för en idiot" -tänker Ni så klart (jag också ibland) Jag har inte missat en enda rad i Karo -bloggar/forum/bs på över ett år. Drömmer mer om Krax, Springman, Holma, Wennerstrand, brajjbrajj osv, än om en uppgång i Karo... För ca 3 veckor sedan upplevde jag att de negativa inläggen blev fler än de positiva och fick såklart känslan "tänk om det skiter sig?" Kommer ofta på mig själv då jag läser inlägg att jag ignorerar eller ser ner på De som skriver negativa saker om Karo, tänker "De sak få se.. Såklart nördläser jag de positiva inläggen och tänker "De är helt rätt på det, oj vad De kan" Såklart är man mer mottaglig för positiva sånger om Karo när man som jag har satsat så mycket på detta. Självklart ser jag NE som en räddning och har ännu en gång (?!) lånat för att teckna mig och få ner mitt GAV med ca:50%. Tyvärr är jag ingen TA/fibo/stödnivå -kille, utan litar prompt på min magkänsla... Jag kommer att sitta lugnt i båten för att ännu en gång förhoppningsvis få uppleva februarikänslan då depån höll på att sprängas...
Skall bli väldigt intressant om håkansson ökar förutom det han är tilldelad, jag är väldigt missnöjd med utspädningen, dåligt skött, men det finns ju säkert en baktanke i det hela som gynnar storägarna, sitter kvar tillsvidare