Några funderingar kring "defensiva aktier"


Ibland när man läser affärstidningar och analyser av aktier så stöter man på begreppet "defensiva aktier". Jag definierar själv defensiva aktier som bolag som tjänar lika mycket pengar oavsett konjunktur. Defensiva bolag har en låg vinstvolatilitet oavsett konjunkturläge.

Till skaran defensiva aktier tillhör för mig främst läkemedel och dagligvaror (mat och förbrukningsvaror t.ex). Varor och tjänster som är essentiella för vårt levande tenderar vi såklart att handla oavsett om vi har mycket eller lite pengar i plånboken.

Jag tycker även att vissa tillväxtföretag kan placeras in i kategorin defensiva aktier. H&M och Clas ser jag som defensiva aktier då dessa bolag öppnar butiker i en jämn ström vilket gör att man kan öka, eller behålla, vinsterna även i sämre konjunkturer. Försäljningen minskar i jämförbar försäljning per butik men ökar totalt, inklusive nya butiker. Båda har ett koncept som säljer i alla konjunkturlägen.

Jag kallar de bolag som både har en fin tillväxt och har en defensiv karaktär för "defensiva tillväxtaktier"

H&M och Clas är något som fint som defensiva tillväxtaktier vilket är en riktigt bra kombination, tror jag!

Kännetecken för en defensiv aktie är att den rör sig mindre ner när börsen går ner än en "icke defensiv aktie" och mindre upp när börsen som helhet går upp. Detta beror på att defensiva aktier är en form av tryggt tillhåll där investerare söker skydd när det blåster snålt. Swedish Match får anses som en defensiv aktie. Aktien kan ibland röra sig motsatt riktning mot övriga börsen vilket ger en skön stabilitet i en aktieportfölj.

Det som gör de defensiva aktierna så bra är att de minskar förlusterna i portföljen. Med hjälp av dessa aktier är min tro att min portfölj ska minska mindre i värde vid en kraftig börsnedgång än börsen i övrigt vilket gör att jag kommer att avkasta bättre än index. När börsen går upp så kommer uppgången troligen bli sämre men jag tror på teorin att undvika förlusterna (de stora) och erhålla en jämn avkastning över tiden.

Jag tror personligen att defensiva tillväxtaktier som t.ex. H&M och Clas kommer utklassa index på längre sikt (5 år) vilket de även har gjort historiskt. Jag slår därför ett slag för att investera i "defensiva tillväxtaktier" som en strategi för att erhålla en jämn och god avkastning.

Motsatsen till defensiva aktier är offensiva aktier. I denna skaran lägger jag in alla cykliska bolag som tjänar enorma pengar i högkonjunktur och gör förluster eller betydligt lägre vinster i lågkonjunktur. Här har vi t.ex. många verkstadsaktier.

Hur resonerar Ni kring defensiva och aktier och vilka favoriter har Ni?



 

Kommentarer

Sololja!
Beroende på tidshorisonten kan man ju ha olika definitioner. Siktar du på 5 år så håller jag med din definition om defensiva aktier. Under 5 år kommer ju en eller flera dippar. Men tittar man på kortare sikt kan ju segmenten vara väldigt olika. Under det senaste tiden har ju hälsosektorn utvecklats hyfsat bra. Tittar man på segment kurvor så gick ju OMXSPI förbit hälsosektorn i slutet av sommaren. Men utvecklingen har ju varit riktigt bra. Så även för industrin.

Jag har lite kortare perspektiv på mitt sparande och jag kan hålla med dig om att även i 2-5 veckor kan man kontra med sencykliska och defensiva aktier när börsen gör en rekyl.

Massor med ord, men jag håller med dig även om man ser på kortare perspektiv.

//Shahram

Defensiva tillväxtaktier dvs aktier med tillväxt oavsett konjukturläge är förståss attraktiva men också sällsynta pärlor. Min favorit inom kategorin är Biogaia som vuxit med i snitt 40 & under senaste 5 årsperioden, utan konjukturinverkan. En annat exempel är DIBS som tillhanda håller betalninsgsystem för internethandel. Även om konsument konsumtionen är konjukturberoende så är intenethandeln isig under så kraftig utveckling att den växer även när totalkonsumtionen sjunker . Jag äger inga DIBS längre men förmodligen sålde jag för tidigt. Tredje exemplet är en favoritaktie som tyvärr köptes upp - SalusAnsvar. Överkapitaliserad, undervärderad, fullständigt bortglömd av analytikerna och stadig intjäning oavsett konjuktur. Även om tillväxten inte var så imponerande så var aktien ett formidabelt fynd. Givetvis upptäcktes aktien av kapitalägare i högre divisioner- som la bud som ej gick att motstå. Det var roligt så länge det varade.
Dibs riskerar nog också att bli uppköpta snart - däremot kan man väl hoppas att Biogaia får fortsätta sin resa på egen hand ett tag till. Den här typen av aktier är roliga att äga - oftast alltid goda nyheter!

Sololja, Glömde tillägga att Nestle som du bloggat om tidigare är väl också snudd på defensiv tillväxtaktie.
Jag kommer nog att satsa lite slantar på Nestle - gäller bara att kunna välja ut något säljobjekt i portföljen först.

Sololja:

1981 blev jag erbjuden att teckna en kapitalförsäkring med ett livförsäkringsskydd om 600,000:-. Premien skulle livslångt vara 5,890:-/år. Min fru tecknade och har idag ett garanterat belopp om ca 250,000:-, vid dödsfall nu blir utbetalningen ca 750,000:-. Själv valde jag att köpa ASTRA-aktien (numera ASTRAZENECA)för samma belopp varje år. Värdet efter splittar, utdelningar, reavinstskatt (vid transport till kapitalförsäkringsdepå) är idag ca 1,494,600:-. Jag tyckte då, att jag satsade defensivt men det har blivit mycket positivt. Hade jag därimot dött tidigt hade försäkringen varit att föredra.

Shahram

Japp, självklart är tidshorisonten alltid viktigt. Tror dock att defensiva aktier inom mat, förbrukningsvaror samt läkemedel mm klarar sig bra även på kortare sikt!

Sunbii

Både dibs och Biogaia är fina bolag! Har själv länge sneglat på dessa. Nestlé är definitivt en defensiv aktie. Funderar själv på att plocka in den! Som du säger har också Nestlé både tillväxt och utdelningstillväxt.

Hemsöborna

Aktier är/bör vara överlägsna på lång sikt. Bra affär du gjort i defensiva Astra! Defensiva aktier ska inte alltid förknippas med låg avkastning. Det kan mycket väl bli en hög avkastning vilket ditt exempel visar

Tack alla för era synpunkter! Uppskattas verkligen!

Mvh

Nu när riskaptiten på börsen minskat, håller jag mig enbart till large cap och kör safe i Astra Z, Meda och kryddar med Melker s och Skanska, som jag swing-tradar.
Råvaror kör jag bara "olja" i Aoil och hakar inte på "dagssländor" som Malka, Pearl, Guld Invest då jag anser mig sårbar i deras brist på likviditet i handelsvolymen.

Har lämnat oljebolaget Pa Resources (Mid cap) då deras verksamhet och fält i Afrika ter sig riskfyllt och de inte får allt i lager sålt (sårbar faktor). Åter igen Aoil i large cap som enda råvarubolag, som fördel i storlek och volym framför Lundin Och Pa som är ganska lika som oljebolag.
Övertygad som "hävstång" i oljepriset från dagens ca 75 dollar/fatet in på 2010 när produktion och tillväxt visar sig "mindre infekterat" i världens industriproduktion.

Arbetar efter en max 3 månaders horisont.

Lycka till för själv tycker jag att dagens "stockpicking" på börsen är en extremt stor utmaning i sig. Drt var lättare i somras och under hösten.

Vad du skall satsa i gällande produkter såsom aktier, kapitalförsäkringar, fonder, AIO etc avgör du själv genom att läsa på och vilken tidshorisont du har. Kontakta bara inte banken för rådgivning- de "säljer" bara in det som de tjänar mest på i courtage och avgifter. Tro mig, jag har jobbat där...

Jag har kapitalförsäkringar för frugan och mig samt barnens spar med en horisont på 20-30 år. Byter ofta.

Fonder sparar jag inte längre i (förutom de i KF) ellr andra hybridprodukter såsom warrants, derivat, AIO och kupongobligationer etc, då aktier är i särklass överlägset.

Är du osäker som jag är i dagsläget, kör safe och sov gott om natten. Det blir tids nog plats för "aktion" i mer riskfyllda aktieposter i portföljen. Dock klassar jag Biotech som högrisk i min portfölj, trotts fina bolag såsom Bioinvent etc. (sålt av i veckan).

Mvh//

Badbollen,

Om gap2 dissar något ska man tydligen köpa detsamma.

Hemsöborna!
Jag tror att budskapet från badbollen var att inte beakta någonting alls från denne person.

Mvh//

Jag vill göra alla läsare på redeye uppmärksamma på att sign gap2 tidigare blivit avstängd från dagens industri börssnack. På bs har han härjat med flera signaturer som GRASP, Kontraindikator, von Lidl med flera. Vilket han erkänt. Flertalet signaturer redan avstängda efter att ha brutit upprepade ggr mot forumets regler och etikett. Förutom all dynga spam och otrevligheter producerades endast ett fåtal råd. Under vintervåren 2009 baissades våra bankaktier till fullo. Det var snart KK som gällde. Alla som köpte skulle snart förlora alla pengar. Han hade fel som vanligt. Detsamma gällde Eniro som snart var i konkurs. Dessa aktier har därefter varit högt upp bland årets vinnare. Under sommarmånaderna försökte han sig på några trevare med köprek bl.a i Anoto. Tyvärr blev det nog enda aktien på börsen som backat sedan i juli. Andra köpreak har varit Whiteshark som blev – 90% på några månader. Kunskaper i hur man bör agera på börsen saknas helt. Det är känt bland läsarna på börssnack att alla hästar inte är hemma hos denne person. Enda intresset är att förstöra, provocera och att vilja synas efter förödmjukelsen av alla dåliga råd från honom själv. Han har förlorat mycket pengar. Jag avråder alla ta notis från det som skrivs. Jag hoppas redeye förstår att denne gap2 sänker värdet på redeye och från nu och evigt plockar bort honom.

Jag tror att det kommer en ny släng av finanskris under det kommande året. Hur länge den varar är svårt att sia om, men den förra nedgången varade från oktober 2007 till mars 2009 och den kan vara någon form av fingervisning. Således så tror jag inte alls på på aktier under de kommande åren. Statsobligationer eller liknande kommer att ha bättre utveckling då investerare på nytt flyr från risk till säkerhet. På samma sätt kommer dollarn att få en rejäl uppgång, något som vi precis sett början på.

Om man ändå ska vara lång i aktier så tror jag på företag med låg eller helt utan belåning eftersom de inte kommer att drabbas av några refinansieringsproblem. Detta tror jag kommer att få en hel del företag på fall under de kommande åren.

Har du en kapitalförsäkring så kan du "parkera" kapitalet om du vill säkra detta och ha likvid inför en ev."dipp" i en företagsobligationsfond (FOF)med lite bättre avkastning en den traditionellt tråkiga likviditetsfonden. FOF är fortfarande lågrisk jmf med övrig bland och aktiefonder.Riskklass 2 av 7.
Mvh//

Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.