En aktie jag tror man bör undvika åtminstone ett tag är Clas Ohlson som är ett fantastiskt bolag men som förmodligen kommer ha ett dåligt 2010 möjligtvis 2011 också. Värderingen ligger på p/e 15-16 vilket inte är högt historiskt sett men nu växer man inte som man gjort tidigare. Det finns risker för stora kostnader där man etablerar sig i Storbritannien. Konkurrensen har ökat mycket de sista åren och det kan bli tufft att ta ut de priser man gjort tidigare och öka försäljningen i någon högre takt. Jag tror kursen kommer att handlas i intervallet 95-105 kr det närmsta halvåret, beroende på vilka nyheter som kommer framöver. Men gissningsvis kommer nedjusteringar av vinstprognoserna och dåliga nyheter den kommande tiden kommer fortsätta pressa aktien.
HQ är en annan aktie där risken är stor efter redan kraftiga fall. Vid så pass stora nyemissioner och en rejäl utspädningseffekt brukar aktien falla. Om man överhuvudtaget ska in i aktien så kommer nog ett bättre läge där kursen står under dagens 50 kr.
De aktier som har potential uppåt är PA Resources efter att ha blivit hårt pressat långt under sitt substansvärde. Man har fortfarande chans att teckna där totalpriset blir ca 5,50 kr för en aktie. Fem insiders har köpt för vardera 500 000 kr eller mer, Carnegie är garant för en stor summa av emissionen vilket är mycket positivt då de har full insyn i bolaget och trots det vågar vara med.
Unibet har med största sannolikhet fallit klart till strax över 150 kr. Värderingen är så pass pressad att det är värt att gå in med en liten slant.
Andra köpkandidater jag håller under uppsikt är Nokia där Didner & Gerge aktiefond har köpt på sig samt George Soros, värderingen vid 75 kr börjar kännas lockande. Kan möjligtvis gå ner lite till. Astra Zeneca och Autoliv är två andra bolag som jag funderar på. Men dem får jag återkomma till en annan gång. Nu är det dags för Uruguay – Frankrike, kan bli tufft för fransmännen.
Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.
Kommentarer
Nokia 75.70 kr
Vinsten per aktie förutspås - av Avanza - att hamna på 6,76 kr för 2010. Därmed värderas vinsten till 11,2 Avanza påminner om att det är rekordlågt för världsföretaget Nokia. Normalt har Nokia värderats 30-40 procent högre under de senaste fem till sju åren.
Privata Affärer har dock satt vinst per aktie till 2,94 kr och då hamnar P/E-talet på 25,75. (De baserar antagandet på senaste kvartalsrapport.)
Veckans affärer har en vinstprognos på 2,49 kr. Inte blir P/E-talet bättre av det.
Eget kapital ligger på 36,25 kr. Vinstmarginalen på 2,17 %.
Nokia går med vinst och kassan växer. De närmaste problemen tycks vara att man inte hinner ut med höstens produktutbud före konkurrenten Apple.
https://www.avanza.se/aza/press/press_article.jsp?article=148423
.....
Vad tror du om NSP Holding nuförtiden, är du fortfarande positiv och har innehavet kvar? Det var efter din analys som jag själv kände att jag ville ha en liten post.
Jag är fortfarande positiv till NSP, värderingen är mycket låg och risken på den här nivån ser jag som låg. Jag har kvar mitt innehav men inte lika stort som tidigare. Tror att Q2 kan bli positivt speciellt om Alliansen vinner valet för då blir de låga kostnaderna för ungdomar kvar. Men aktien är ju onekligen tråkig, den vänder tydligen inte på förhoppningar utan när vändningen syns i siffrorna.