Portföljrapport april 2010


Trots nedgången under de senaste veckorna är portföljvärdet fortfarande 410 000 kr pga en insättning på 18 000 kr och några tusen i utdelningar. Det är allt lite surt att värdet är densamma trots en stor insättning och utdelningar, men det är skönt att värdet inte kom under 400 000 kr’s gränsen när man väl har kommit över den.

Det känns skönt att man äntligen har börjat få utdelningar som har märkts. Jag har under våren varit en flitig användare av aktieutdelningskalendernhttp://www.dollarkursen.com/ På aktieutdelningskalendern kan man se när företagen i Sverige (plus Norge, Finland och USA) normalt ger utdelningar. Jag har använt aktieutdelningskalendern när jag har planerat vilka aktier man ska köpa så att man köper de i rätt ordning. Det vore trist att köpa dem månaden efter utdelningen. En mycket bra bonus är att Aktiestinsens och Warren Buffetts portföljer står med där också.

Jag gjorde en del förändringar i portföljen under april månad. När jag tänker efter kanske jag har varit lite för aktiv. Jag vill inte göra för många transaktioner, både pga av skatt och courtage, men jag ville ha något färre antal bolag i portföljen och därför sålde jag hela mitt innehav i både Fabege och SCA. Jag gick lite i vinst på båda men de har stått och stampat i flera månader nu så det kändes rätt. Jag sålde också av lite Axfood aktier (ungefär 10 000 kr). Jag köpte aktier i Ratos, Öresund, H&M, Kinnevik, Avanza, Lundbergs och lite BlackPearl för pengarna jag fick från försäljningarna och insättningen. Under månaden som gick har Avanza gått sjukt bra, medan Questerre har backat ordentligt. Jag behåller Questerre ändå, jag tror att aktien går upp när gaspriset stiger.

Nu ser portföljen ut som följer (i storleksordning):

Ratos 14,1 %

Öresund 9,1 %

H&M 9,0 %

Kinnevik 8,0 %

Tele2 8,0 %

Blackpearl 7,8 %

Questerre 7,8 %

SäkI 5,5 %

Avanza 5,4 %

Latour 5,2 %

Axfood 4,8 %

Lundbergs 4,4 %

Svolder 2,7 %

Midway 1,0 %

Likvida medel 6,8 %



 

Kommentarer

OK Mertur men varför bara 7 investmentbolag de finns ju ett par till på börsen..
Luktar indexfond lång väg men det behöver ju inte vara fel om man vill göra annat än följa med vad som händer sina bolag.
Men vägen lär vara lång till miljonär tyvärr..

Haller inte riktigt med guldfinger, tittar du langt pa merparten av de bolagen sa ar inte uppfoljningsbehovet for betungande pa en daglig basis.. hade varit mer orolig om det var fler bolag typ QUE..

Svenskmillionaire - Vad tror du om SCA?

"Riskspridning är till för de som inte vet vad de håller på med" citat Warren Buffet...
Visst all-in kan vara riskabelt men 3-5 aktier är kanske idealet om man inte vill jobba till 67 förstås hehe.

Mvh

Jag har själv många Aktier i portföljen.

Huhtamäki
Kemira
Talvivaara
Tikkurila
Rapala VMC (LP)
Orion B
Aktia
Fortum
Epicept

Jag har sålt SAS fast jag tror att aktien är inne i en positiv trend.Återvänder kanske närmare q2.

Angående utdelningarna är det inget man bör jaga.De flesta bolag jag har haft föl betydligt mera än själva utdelningen var på men börjar nu ha återhämtat sig till nivåerna före utdelningarna kom.

Nuvarande innehav:

Huhtamäki
Kemira
Talvivaara
Tikkurila
Rapala VMC (LP)
Orion B
Aktia
Fortum
Epicept

Roligt som vanligt att läsa om dina vedermödor som aktieplacerare. Tycker det går bra för dig ! Håller med skribenten som skriver att du ska ha kapitalförsäkringsdepå. Läs gärna på vad det innebär så kanske du växlar över din nuvarande depå.

Först och främst tycker jag svenskmillionaire ska ha all ”cred” för att han/hon vågar vara så öppen med sina investeringar. Av just den anledningen är det otroligt kul och intressant att följa dina bloggar.

Vad gäller din portfölj tycker jag den ser både sund och intressant ut. De flesta bolag du äger har historiskt sett slagit index och mycket tyder på att de kommer fortsätta göra det.

Ska jag ge en personlig åsikt så kan jag väl tycka det var väldigt dumt att dumpa SCA. En investering i SCA måste ses på lite längre sikt än några månader. Dessutom gav SCA den branschspridning som en portfölj verkligen behöver. Glöm inte bort att SCA ger en väldigt god direktavkastning. Kanske hade en dumpning av Tele2 varit mer motiverad då du ändå äger så pass mycket indirekt i Kinnevik. Det stora innehavet i Tele2 blir lite tårta på tårta…

Lycka till med dina investeringar och fortsätt rapportera på det viset du gör.

Väl mött...

Skatt behöver du inte betala om du har i kapitalförsäkring (mer än en mindre avkastningsskatt vid årskiftet) t.om. utdelning blir skattefri på svenska aktier.
Kan du verkligen följa upp så många aktier som du har är det inte några för många? Fast du kanske mer vill bygga upp likt en indexfond...? Hela 7 stycken investmentbolag när du har så många aktier tyder ju på detta kan man tycka. God nattsömn lär du ha även om det är svårt att se någon större potential...

Lycka till

Är det inte lättare att köpa alla Öresunds bolag eftersom det handlas med premie och vilka dom som senaste rapporten. Allt är ändå noterat på large eller midcap.

Tack alla för era synpunkter. Det är alltid intressant att läsa om olika tankar, det är det som är fördelen och syftet med redeye som jag ser det, att lära sig av varandra!

Jo, jag hoppas ju att min portfölj ska gå bättre än index, men jag är också ganska försiktigt och vill inte ta för stora risker. Kanske jag, långsamt men säkert, utvecklas till att endast ha 3-5 aktier, men som det känns nu vågar jag helt enkelt inte (kanske det beror på kunskapsbrist).

Angående kapitalförsäkring så har det blivit så att jag har både kap.förs. och "vanlig" depå. Det är absolut mest på kap.förs. men jag behåller den vanliga depån också, bl.a. för att vara inskriven som "delägare" och få årsredovisningar och inbjudan till stämmorna.

Kanske det var ett misstag att sälja SCA, jag har ångrat andra köp som jag gjort tidigare...

Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.