Pricer - köpsignal aktiverad


Pricer gick som väntat starkt och utlöste köpsignal i DMI +/- (teknisk analys).

Nu har aktien konsoliderat ett tag runt 55 öre och vi fick en stark stängning på 56 öre i fredags. Detta ger uppbrott ur den negativa trend som aktien varit i sedan slutet av September.

Det troliga är nu att aktien fortsätter uppåt de närmsta veckorna.

Köp och behåll är mitt tips i denna aktie för tillfället.



 

Kommentarer

Pricer AB ser. B har brutit den fallande trenden, något som i första skedet indikerar en svagare nedgångstakt. Aktien har marginellt brutit upp genom motståndet vid ca 0.55 kronor. Etablerat brott kommer att indikera vidare uppgång. RSI-kurvan visar en stigande trend, vilket kan vara en tidig signal om en inledning av en stigande trend också för kursen. Aktien anses totalt sett tekniskt neutral på medellång sikt.

Direkt från Di, tycker det ger en bra bild.

Köp och behåll av Pricer har jo varit en lysande strategi senaste 10 åren;)

Frefec vadå lysande strategi? Du måste vara helt okunnig om detta bolag!!! Läs på!!!

Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.