Situationen på börsen enligt Trends


Jag skulle bara vilja ge en kort kommentar till Urbans inlägg i dagen trends. Är du inte lite väl positiv i dina "check", åtminstonde vad gäller Portugal och därmed skuldsituationen i Europa. För det första är 500 miljoner euros som de lånade upp en blygsam siffra i sammanhanget, även för ett litet land som Portugal. De har ca 20 miljarder att låna upp nästa år. För det andra är inte 5% en human 1 års ränta, det är hysteriskt högt ! Den franska och tyska 2 års räntan ligger på ca 0.9% som jämförelse ! Man kan då fråga sig vad de skulle behöva betala för den 3 och 5 åriga upplåningen ? Redan om den skulle ligga på 5% skulle räntekostnaden troligtvis ligga farligt nära vad Portugal skulle kunna mäkta med för sitt skuldberg, om de alls kommer att ha tillgång för upplåning på finansmarknaden nästa år vilket är långt ifrån säkert i dagens läge. Det är inte omöjligt, för att uttrycka sig blygsamt, att de blir tvungna att gå till EU med mössan i handen för att be om hjälp. Efter Irland, kanske Portugal, och marknaden håller just nu på att pressa upp obligationsräntorna för Spanien och Italien. Om de länderna tappar tillträde till upplåning via finansmarknaderna blir läget mera än krisartat i Europa, och vid risken för betalningsinställelse för statsobligationer har jag svårt att se annat än en makroekonomisk kris med rejäla börsfall som följd. Staterna har räddat bankerna men staterna är den sista utposten och EUs pengar, och de medlemsländer som har den finansiella styrkan att bidra, har även de sina gränser och här spelar inrikespolitiken en stor roll. Jag är tyvärr inte pessimist, bara realist, och en katastrofsituation via europas nuvarande skuldsituation är faktiskt inte nödvändigtvis så långt borta. Hade inte Europeiska Centralbanken stödköpt för stora summor hade katastrofen utan tvekan redan varit ett faktum. Frågan är hur länge de kan fortsätta att hålla emot, och om de ska visa sig vara starkare än marknaden.



 

Kommentarer

Hej Magnus, Bra blogg. Du kan mycket väl ha rätt - och jag fel. Normalt brukar jag ha svårt att vara entusiastisk över börsläget. Jag kan inte säga att jag är det nu heller. Min poäng i krönikan var att jag tror att oron för PIGS-länderna kommer att blåsa över. Jag tror aldrig vi kommer till en punkt där något EU-land inte kommer finansieras upp vid behov. Det finns för mycket politisk prestige inblandat i EU-projekt för att det ska hända. Och så länge Tyskland (som ju är navet i EU) så är åtminstone inte jag speciellt orolig. Men det är klart, skulle skuldkrisen bli så djup och utspridd att den återigen utvecklas till en bank- och likviditetskris blir situationen en annan. Den finns tusen infallsvinklar kring läget i EU. Och det är kul att debattera ämnet. Den som lever får se... mvh Urban

Hej Urban, tack för svaret, det är kul med lite feedback och ja, det är ett intressant ämne att diskutera ! Jo, hoppet står till politikerna, det är det som gör mig lite skraj... och under mina 20 år på marknaden har jag aldrig upplevt mig sitta så långt ut på pottkanten som idag. Det är väl inga som har så mycket att förlora idag som vår/min generation (40+)?.. En enig politisk front och ett kraftfullt agerande från ECB kan rädda läget och det är möjligt vi på fixed income har en alltför dyster uppfattning om marknadsläget än många aktörer på aktiemarknaden. 2011 blir i vilket fall som helst ett intressant år ! Trevlig helg.

Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.