TOPOTARGET
Har nu rekylerat till stödområdet vid 4,20-4,30 DKK efter aktiens kraftiga utbrott i början på februari då man presenterade ett mycket efterlängtat avtal för Belinostat. Större REKYLER är snarare regel än undantag vid den typen av kraftiga utbrott som vi fick se vid presentationen av avtalet, men vad som är intressant i nuvarande läge då aktien tycks ladda för sin fortsatta färd, är att bedöma om rekylen står i paritet till aktiens fortsatta förutsättningar, eller i till bolagets produkt/projektportfölj.
UTFORMNINGEN av det presenterade avtalet ger Topotarget en mycket stark finansiell situation som motsvarar ca 2-3 års drift undantaget framtida flöden i form av royaltys samt intäkter från bolagets produkt på marknaden, Savene/Totect. Man får också möjlighet att driva upp utvecklingstempot för en rad övriga projekt i bolagets pipeline, där flera av dessa också är föremål för lukrativa avtal. Avtalet ger vidare Topotarget en kraftigt förbättrad förhandlingsposition för Belinostat för övriga marknader, där man nu inte behöver stressa fram ett ofördelaktigt avtal. Avtalet med Spectrum ger förstås också en fingervisning om vilken storlek som kan komma att bli aktuell vid ett licensavtal för övriga marknader som sammantaget är större än de marknader som man nu tecknat ett avtal för. AVTALET med Spectrum Pharmaceuticals, deklarerade ett värde om 350 MUSD (2600MSEK), och omfattar endast försäljningsrättigheter till Nordamerika samt Indien. Enligt avtalet delar bolagen 70/30 på fortsatta utvecklingskostnader för Belinostat till Topotargets favör, samt att Spectrum finansierar 100 % av pågående fas III prövningar för indikationen PTCL. Enligt uttalanden från bolagets CFO innebär dessutom avtalet MYCKET fördelaktiga royaltynivåer vilket naturligtvis kan komma att bli mycket viktigt för bolagets värdering på sikt. Förutom att avtalet är starkt samt ger möjligheter till ytterligare minst lika starkt avtal för ej signade marknader, har man med Spectrum hittat en dedikerad partner som inte bara avser att föra de pågående prioriterade kliniska prövningarna i mål utan även ger signal om att satsa på de största indikationerna så snart som möjligt. Man avser inom kort att bl a starta upp en fas II studie för icke småcellig lungcancer, en mycket stor indikation som omfattar 400 000 nya patienter per år.
Avtalet är i sig en mycket stark framgång för Topotarget där marknaden de senaste åren i princip slaktat bolagets börsvärde eftersom ett väntat avtal tidigare uteblivit. Trots ett miljardavtal för Belinostat, ett antal övriga kliniska projekt som är föremål för snar utlicensiering samt en marknadsgodkänd produkt med en mkt stark tillväxt i USA samt Europa, landar dock dagens börsvärde under 800 MSEK.
Jag tycker att det finns stor anledning att anta att aktien kommer ha möjlighet till en mycket stark fortsatt utveckling kommande år, och att nuvarande rekyl ska ses som ett fördelaktigt läge. För att ha lite referenspunkter kring dagens värdering ger jag ett par jämförelseobjekt;
ALGETA tecknade i mitten på förra året ett mycket stort avtal med Bayer kring bolagets cancerprodukt Alpharadin som befinner sig i initiala fas III prövningar mot metastaser i benmärg vid prostatacancer. Avtalets värde var 800 MUSD (6MdrSEK) globalt omfattande men med delade rättigheter till USA. Avtalet har således en liknande fördelning och storlek, även sett ur nivån på upfrontbetalning, där en knapp 10% ersättning betalades. Alpharadin är ett lovande projekt men inte med lika stor marknadspotential/ breda indikationsmöjligheter som belinostat. Alpharadin beräknas kunna lanseras 2012 och Belinostat 2011, detta för sina initiala indikationer. Algeta är vidare i princip ett enproduktsbolag med endast två kliniska prövningar med Alpharadin i fas II-III samt ett övrigt prekliniskt projekt. Algetas BÖRSVÄRDE uppgår nu till ca 3 mdrSEK.
ETT ANNAT intressant jämförelseobjekt är som jag tidigare påpekat Gloucester Pharmaceuticals som strax innan årsskiftet förvärvades av Celgene till ett värde av 600 MUSD eller 4500 MSEK. Även Gloucester är ett enproduktsbolag, men som är ett extremt intressant jämförelseobjekt till Topotarget eftersom deras produkt Romidepsin är en substans med exakt samma verkningsmekanism som belinostat. Romidepsin har visat mkt bra effekt vid prövningar mot samma indikationer som belinostat prioriteras mot initialt (PTCL/CTCL), fast med sämre säkerhetsprofil. Detta innebär förenklat att Romidepsins förutsättningar för att kombineras med annan cytostatika verkar vara starkt begränsad vilket just är en mkt viktig egenskap för läkemedel inom cancerområdet för att nå framgång.
Belinostats stora fördelar ligger just i dess starka säkerhetsprofil som ger ett stort antal kombinationsmöjligheter där man förutom att kunna dosera belinostat i fulldos kombinerat med fulldos standardbehandlingar, dessutom kunnat påvisa att substansen reaktiverar effekt för tidigare platinaresistenta patienter. BELINOSTAT befinner sig i ca 20 kliniska prövningar för olika indikationer i olika kombinationer varav drygt hälften bekostas av amerikanska National Cancer Institute. Topotargets BÖRSVÄRDE uppgår nu till ca 760 MSEK.
Bolaget har förutom Belinostat, ett antal övriga mycket lovande projekt i klinisk fas som kan komma att inbringa betydande avtal kommande år. Man saluför dessutom med egen säljorganisation på två kontinenter SAVENE/TOTECT, som är en FDA/EMEA--godkänd produkt inom cancer med exklusiv global försäljningsstatus och som är den enda nuvarande rekommenderade produkten inom sitt område. Enbart Savene/Totect bör mot bakgrund av sin försäljningstrend kunna värderas till ett par hundra MDKK.
OM man då förenklar saken och räknar bort Savene/Totect samt räknar bort Topotargets kassa som nu motsvarar drygt 420 MSEK, så landar i princip värderingen borträknat ett uppskattat värde av Savene/Totect i nivå med kassan . Detta trots att man alltså precis tecknat ett mkt starkt avtal för Belinostat som tillsammans med andra stora affärstransaktioner i sektorn vidimerar dess potential. DETTA är inte rimligt länge till utan speglar endast en psykologisk värdering där bolaget under en längre tid dragits med en extrem förtroenderabatt.
ÄVEN om volatiliteten kan avskräcka från investering i bolaget så kvarstår faktum att bolagets potentiella värden vida överstiger börsvärdet där enbart kassan samt Savene/Totect kan ses som en fallskärm, fast där hopparen redan befinner sig på marken ?
Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.
Kommentarer
Bra skrivet!
Om jag förstått detta rätt så ska PTCL indikationen vara fullt rekryterad till sommaren, och NDA skickas in i december.
Vet någon hur lång uppförlningstiden är från Last Patient In till slutresultat?
Gabriel,
Det är inte korrekt.
Man har vid flera tillfällen efter avtalets signerande påtalat att tidsplanen är reviderad för PTCL där en NDA avses vara insänd i början på nästa år.
Generellt tycker jag dock inte man ska stirra sig blind på PTCL indikationen eftersom den utgör en mkt liten del av belinostats mkt stora marknadspotential.
Viktigt blir att leverera data på bred front precis som man gör med en rad olika kombinationer/indikationer, men de närmaste intressantaste indikationerna är t ex CUP som isolerat/ensamt har blockbusterpotential (försäljningspotential över 1BUSD).
M v h
Hej Krax!
Tack för utmärkt och intressant blogg!
Jag delar dina åsikter fullt ut gällande Topotargets undervärdering.Det hade varit väldigt intressant att veta Topotargets "riktiga" börsvärde per idag enligt dig. Samt också om det är möjligt att uppskatta Topotargets poteniella börsvärde på sikt om dem aktuella produkterna kommer till marknaden.
Hur stor är risken med ett misslyckande av Belinostat
och PTCL i detta skede?
Bra avslut på bloggen!:-)
Straffspark utan målvakt?
God Kväll!
M v h
Inte konstigt att man fokuserar på den indikation som ligger närmast till att bli godkänd, även om den inte är störst anser jag. Det kan även sätta företaget "på kartan" vilket inte är negativt varken vid framtida förhandligar och NDA ansökningar mot FDA / EMEA.
Är CUP den indikation som ligger närmast i utvecklingen efter PTCL? När kan Fas III för CUP påbörjas?
Hej Krax,
Tack för en bra sammanfattning.
Det finns som du säger en enorm potential i portföljen men indikationen som har störst potential enligt min mening att se på det är fas II-studien mot hepatocellular carcinoma (levercancer) som är en mycket svårbehandlad sjukdom.
Denna indikation har idag en mycket hög dödlighet,se nedan
"The overall worldwide liver cancer survival rates indicate that only 7% of liver Cancer patients reach the 5 year survival mark after diagnosis."
"1 million cases are diagnosed each year globally"
Finns idag ingen kemobehandling som kan ge en signifikant överlevnadsgrad.
"Current chemotherapy agents only offer a modest response rate of up to 20% at best, with no significant benefit to the overall survival rate."
Idag tar man hutlöst betalt ( £3,000 a month ) för substanser som förlänger livet max 6 mån.
Jag hoppas att Belinostat kan vara svaret på "levercancer gåtan" dels för alla levercancersjuka men också för mig som aktieägare i Topotarget men jag har tyvärr väldigt låga förväntningar pga att många har försökt men misslyckats.
Skulle Belinostat däremot visa signifikant överlevnadsgrad för dessa patienter så tror jag att vi kommer att se århundradets rally på börsen.
Mvh
Stockbank
Stigge,
Svårt att sätta precisa värden i ett såpass komplext bolag, men just därför väljer jag de angivna referensobjekten. T ex så värderas Algeta i dag till halva det avtalsvärde som man tecknade, men för Belinostat har man fortfarande behållit rättigheterna till övriga världen. jämför man med Algeta sett till vad marknaden tycker i det fallet borde belinostat värderas till ett par miljarder i dag men sen har vi naturligtvis övriga portföljen.
Sett till Gloucesters värdering borde enbart Belinostat kanske kunna värderas i samma nivå i dag, detta mot bakgrund av att Romidepsin å ena sidan är marknadsgodkänt för en liten indikation, men å andra sidan att belinostat har en fördelaktigare profil samt ett extremt mkt bredare utvecklingsprogram.
Gloucesters pris blev ca 4,5 mdr Sek, ca 4 x topotargets börsvärde och inte heller där beaktas då övrig pipeline/Savene.
Tack för intressant och förtroendeingivande läsning! Jag köpte för ett halvår sedan för ca 2,55 dkk och har hållit hårt i Topotarget sedan dess. Vad tror du krävs för att aktien ska ta sig upp och igenom femman igen? Behövs mer nyheter? Kan rapporten 25e mars bli en trigger? Tror du att aktien kan ta sig upp igen inom de närmsta veckorna utan speciella nyheter? Jag har förstått att svenska Health Cap sitter på en stor del av Topo och är tvugna att sälja av för att få kapital. Vet du nåt mer om detta?
Slutligen en dålig fråga, men av kul nyfikenhet undrar jag vad du tror att Topo står i den 5e mars? Om du bara tänker med hjärnan och inget med hjärtat förstås!
Tack igen för välskriven analys!
Gabriel
"Respons kan komme tidligt eller sent – gennemsnitstiden patienterne har været behandlet med belinostat, før de opnår respons, er 67 dage og først efter 127 dage kan man konstatere komplet respons "
Mvh
Stockbank
egmb,
Vill inte ge kortsiktiga prognoser eftersom jag själv inte har tradingperspektiv i aktien :-)
Stockbank,
Påvisad effekt mot levercancer kan möjligtvis bli en stark bekräftelse för belinostat.
Att det blir den viktigaste indikationen tror jag dock inte. Även om ett mkt stort antal patienter får diagnosen globalt så handlar det om ca 70000 i Europa samt USA vilket sätter den strax efter CUP i rangordning.
Det finns faktiskt dock ett godkänt läkemedel för indikationen, men som du säger så har dessa patienter mkt få alternativ.
Sorafenib (Nexavar) marknadförs av Bayer och är ett alternativ men har en omfattande biverkningsprofil som begränsar användandet.
Hej Krax
Bayers Nexavar förlänger livet i genomsnitt 6 mån, man tar ca: £4000/mån för denna medicin.
"The Bayer liver-cancer drug Nexavar (sorafenib) is too expensive for the NHS and will thus not be made available, says the National Institute for Health and Clinical Excellence (Nice).
Draft guidelines says that because the treatment is not a cure and only extends life by an average six months it does not represent value for money"
http://www.pharmacyeurope.net/default.asp?title=NicebansNexavarliver-cancerdrug&page=article.display&article.id=19420
Det finns idag inga bra behandlingsalternativ och överlevnadsgraden(5år) för dessa stackars patienter är mycket dyster.
Den har helt rätt att den stora marknaden ligger i Asien(Kina, Japan) men den verkar även öka i västvärlden vet ej om det finns något samband med ökningen av hepatit-fall.
Mvh
Stockbank
Hej,
En fråga angående HDAC -->Belinostat vs. övriga droger inom klassen:
Varför är det bara Belinostat som testas mot solida tumörer och CUP i synnerhet?
Vad, utöver kombinationsmöjlig/låg tox., ger denna möjlighet? Hur kommer det säg att HDAC-mekanismerna kan vara så olika inom gruppen att de avgör drogens reagens på olika tumörtyper?
Tack för ditt engagemang Krax!
Stockbank,
Tycker att det är bra att du pekar på belinostats stora marknadsmöjligheter för svårbehandlade indikationer som ju är just substansens styrka mot bakgrund av dess profil, där kombinationsmöjligheterna är centralt.
Vad gäller levercancer och Nexavar har man dokumenterade synergier i kombination med belinostat (prekliniska data) vilket kan ge starka möjligheter för indikationen levercancer.
Man skriver själva enligt följande om saken;
"Likewise, a development in hepatocellular carcinoma building on evolving clinical data from belinostat monotherapy studies, and pre-clinical data showing strong synergy for efficacy when combining belinostat with sorafenib (Nexavar; registered as first line treatment for hepatocellular carcinoma), indicates an interesting registration opportunity."
M v h
kalvis,
HDAC-hämmare är en ny typ av angreppssättt, men de bolag som har typen av substans i sin pipeline, samt ekonomiska muskler kör breda prövningar. Merck tycks tro starkt på Zolinza som exempel;
http://clinicaltrials.gov/ct2/results?term=zolinza
Belinostat har sin egna molekylära uppbyggnad med sina unika egenskaper även om dessa läkemedel har samma verkningsmekanism.
M v h
Tack Krax!
Mvh
Stockbank
Det blir intressant att se dagens reaktion i aktien :)
Tack för bloggen.
Mer än så kan jag tyvärr inte säga då jag saknar expertis. Finns flera läkarstudenter i Polen som följer din blogg indirekt. Vi är alla tacksamma för den tid du lägger ner.
Mvh. Jafar och Company
Topotarget aviserar nu på morgonen att man ansatt en ny VD.
Syftet är att tillföra bolaget ny kompetens nu när man går in i en ny fas där belinostat står nära kommersialisering.
Ny VD blir Dr. Francois Martelet som är ett mycket intressant val av flera orsaker;
Martelet har mkt bred internationell erfarenhet från nyckelpositioner i av de största läkemedelsbolagen i världen. Vad som är extra intressant är att Martelet hade en nyckelposition på Merck under tiden då Merck lanserade sin HDAC hämmare Zolinza globalt, den erfarenheten och djupa kunskapen kring läkemedelsklassen kan komma att gynna bolaget starkt i den regulatoriska processen samt vad gäller strategier vid lansering.
Jag tycker bolaget nu går från klarhet till klarhet i sin strategi att föra belinostat till marknaden som ett betydelsefullt läkemedel.
Med valet av Francois Martelet sänder man en tydlig signal om en offensiv strategi i frågan om lansering av Belinostat samt en tydlig signal om att bolaget nu står nära en kommersialisering av Belinostat.
Peter Buhl Jensen som läknar sin position gör det med flaggan i topp strax efter man tecknat ett stort globalt avtal för sitt huvudprojekt och där han överlämnar sitt framgångsrikt forskningsinriktade ledarskap till en inriktning som har till syfte att omvandla bolaget till en internationell spelare inom försäljning av cancerläkemedel/utveckling.
Du hann före... ;)
:-)
Jag har lite svårt att förstå värderingen just nu, men väljer själv att öka då min tro och förhoppning är att avtalet nu kan ge aktien en stadig uppvärdering fram tills Belinostat kommer ut på marknaden. Dock är jag lite fundersam över reaktionen faktiskt och kanske också lite försiktig, jag menar även om rekyler alltid är regel efter kraftiga uppgångar, så tycker jag att den initiala uppvärderingen mer eller mindre var ett skämt jämfört med bolagets tillgångar i dag.
När det gäller VD bytet, ja vad ska man säga? KARO har ett och annat att lära sig? ;)
Topotarget fortsätter att övertyga där aktiens starka positiva trend underbyggs av löpande positiva nyheter.
I dag uppger man att NCI initierar ännu en studie med belinostat, även denna gången inom en mkt angelägen cancerform där dagens behandling är starkt otillräcklig. Man kommer att pröva belinostat i kombination med cisplatin, doxorubicin samt sendoxan mot patienter med utvecklad cancer i brässen (thymus).
Återigen får bolaget med Belinostat en stark vidimering från världens ledande cancerexpertis genom NCI. Studien är en kombinerad fas I-II studie där man kommer fastställa belinostats respons i kombinationen samt säkerhetsprofilen där tidigare studier mot andra indikationer påvisat att belinostat kan tas i full dos i kombination med fulldos standardbehandling vilket är en stark fördel. Förutom att kunna dosera belinostat i fulldos kombinerat med fulldos standardbehandlingar, har man dessutom ex kunnat påvisa att substansen reaktiverar effekt för tidigare platinaresistenta patienter. BELINOSTAT befinner sig i ca 20 kliniska prövningar för olika indikationer i olika kombinationer varav drygt hälften bekostas av amerikanska National Cancer Institute.