Upptrenden i Natgas påbörjad


Ja, det tror i alla fall jag. Vi har nog alla läst Kalles farsas bloggar om gasen på sista tiden och särskilt nu hans senaste ang. Henry Groppe och vad han tror om gasen inom bara ett par månader, den ska dubblas, minst! Orsakerna till det är många, men kanske allra mest att gasen nu går att bränna och tillverka energi BILLIGARE än kol??? Det är inte hållbart. Gasen är dessutom på tapeten nu som den råvaran som ska ersätta olja i första hand för att tillverka energi av olika slag.

Henry hub handlas för tillfället runt $4,3 och visar en stigande trend, dessutom är vi på väg mot sommaren där Nordamerikas AC-säsong drar igång och även kanske en upprampning bland industrierna får vi hoppas, det skulle nog få fart på priset än mer.

I Europa och i Sverige diskuteras ju gasen febrilt nuförtiden och hade inte det haft så mycket med Ryssland att göra hade nog gasen varit än mer använd i dag eller det tror jag iaf. De säkerhetspolitiska aspekterna, men även miljöfrågorna är många och kommer alltid att finnas där för att skapa lite mer skepsis mot att vara så beroende av rysk gas och kanske med all rätt, vi har ju sett vad de kan göra i tvistsammanhang. Ska man dock se på helheten så bör nog även gasen börja ta över allt mer även i Europa och tittar man bara på Östersjöns stora fartyg nu, så drivs allt fler av natgas och ännu fler anpassas, målet är klart.

Hur ska man då ställa sig till detta när det gäller en investering i branschen frågar man sig? Jo, jag tror att de flesta som läst vad jag skriver vet hur jag tänker och gör, jag köper Questerre Energy. Ett bolag vars gasfyndigheter i Québec är enorma och som faktiskt har som målsättning att påbörja kommersialiseringen av gasen redan i år (Q4)! Det ihop med en stegrande gaspris kommer att ge en rejäl hävstång i aktiepriset tror jag och skulle det vilja riktigt väl kan även Questerres reserver att öka en bit till, vilket så klart kommer att utöka värdet i bolaget. I dag är aktien dock i gungning och efter presentationen i Norge tidigare i april verkar många investerare ha tolkat det som så att inget särskilt är att vänta från bolaget och att de möjliga triggers som finns kommer först senare. Detta har gjort att kursen i dag är nästan nere på samma nivåer som innan S:t Edouard resultaten dimpte in. För min egen del ser jag detta som ett ypperligt tillfälle att gå in i aktien om man inte redan har gjort och jag tror att vi kommer att få se minst en dubblering innan året är slut.

Ha det gott!



 

Kommentarer

Vi gasar på //:-)

Tack för blogg.
Jag handlar för fullt, trodde aldrig att jag skulle kunna köpa under 21 igen.
Det är bara att tacka.

Vi vilken nätmäklare kan du handla Questerre Energy? Avanza, Nordnet eller CMC? Nackdelen med naturgas är att den miljömässiga vinsten är liten vilket gör att större investeringar kan störas av regeringar vars agenda är att satsa mer på miljön. Håller med om att tillgångs slaget på kort sikt är intressant.

Finns det någon risk i detta bolag?

Gabriel...

Naturgasen är visserligen ett fossilt bränsle, men det släpper ut 50% mindre koldioxid och kommer att vara ett tillräckligt argument. Miljöfrågan är heller inte kärnan i det hela utan det handlar lika mycket om investeringsvillighet osv. Skulle vi VERKLIGEN vilja lösa "miljöproblemet" med koldioxid skulle vi kunna bygga enorma solkraftsverk ute i Sahara, är det någon som tänker göra det? Gratis kanske? Icke vinstdrivande? Nä... Aktien går att handla genom AVA och NON iaf...

freber05...
Så klart finns det risker. Bolaget är fortfarande i pilotskedet och det kan visa sig att borrningarna hittills bara har varit flax, men troligen inte. Erfarenheten av natgasfält är att man "lär" sig på vägen och borresultatens medel blir bara bättre och bättre. QEC:s VD sade även han att nu är den STÖRSTA risken över och nu handlar det mer om att utveckla fälten till bra produktionsfält.

Freber05!
Hela livet är en risk.

Hej Gabriel,
Questerre handlas i den norska börsen, midcap tror jag det är. Så vitt jag vet så kan du handla i alla skandinaviska börser hos alla svenska mäklare.
Aktiedirekt är den billigaste, kostar 9 norska kronor därefter räknas en viss ränta på beloppet om man handlar större summor.

Hehehe! Tack för svaret.. Jag för tanka.
Mr Pink jag äger Karobio så risk är min vardag :)

Tack :D du kan ha en poäng där. Personligen tror jag mer på utbyggd kärnkraft men den som lever får se. Intressant bolag är det i alla fall. Inget snack om det.

Trenden bruten redan??? Har inte riktig koll varför men gaspriset rasar nu på kvällen och ser bottenlöst. Oljan i sin tur stiger ganska bra. Jag tror dock fortfarande på att oljan ska minst dubblas till hösten och att scenariot så klart står kvar om att gasen ska upp. De kortsiktiga svängningarna är svåra om nästan omöjliga att förutse och jag håller mig ifrån att spekulera i det...

Bellatore : Jo jag skulle utöver min traditionella depå avsedd för stockpicking, köra en mindre summa med leverage på natgas spot i CFD. Såg här att natgas priset hoppat ner ca 10% under eftermiddagen av någon anledning jag ej kan förstå. Det måste vara ett solklart case att gå in nu fort..

tjena, var kan man hitta gaspriserna?

In Deep...

http://tools.boerse-go.de/rohstoffe/ , bra sajt tycker jag...

http://www.thestreet.com/_yahoo/video/10737834/etfs-for-a-natural-gas-revival.html?cm_ven=YAHOOV&cm_cat=FREE&cm_ite=NA&s=1#81612476001

...Ni som undrar hur Kalles Farsa ser ut uppe på rummet när han tittar ut på sopgubbarna från fönstret! ;o) ...Hhhh

Sorry, KF... Kunde inte låta bli att retas lite med dig! ;o)
Du har en innestående att släppa lös på mig vid tillfälle ...Hhhh

Jag gissar på en klassiskt "dubbelbotten" i gaspriset och att det nu börjar bli köpläge för dem som handlar med enbart gas. Min egen favorit QEC ligger fortfarande i en nedtrend och för de försiktiga kan det vara läge att vänta ut ett brott av den, men för oss andra mer "riskvilliga" anser jag att det är köpläge som aldrig förr. ;)

Trevlig helg!

Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.