Warren Buffett-style



Jag försöker spela ett spel där spelplanen ändras hela tiden. Hur skall man tänka för att lyckas, egentligen?

Jag har i mina tidigare inlägg skrivit att jag är en långinvesterare. Det stämmer. Det kan ibland vara tråkigt att ha några innehav och inte röra dem. Emellertid får jag mycket tid till att hålla mig uppdaterad, läsa nyheter och för den delen rapporter. Jag har en gansk snäv diversifiering och vill köpa på mig lite nya innehav. Marknadens värderingar är idag på många håll låg, tycker jag, mot bakgrund av omsättning och vinst. 

Ibland vill jag försöka swinga, men för det krävs cash. Jag ligger så gott som nästan alltid all in i marknaden. Jag ser liksom inte vitsen med att inte ha investerat, för eller senare så går det upp och då står man där med allt och inget. Men den senaste tiden har jag verkligen börjat förstå hur viktigt det är att ha likvider. Jag gick till en investeringsbok för att söka sanningen och upplysning och där stod det klart och tydligt "Det är inget fel att lika likvid, att spara för kommnde investeringar...". Sedan slog det mig, det är ju precis så Warren Buffetts strategi. Vänta, vänta, vänta till dess att köpläge ges och då investera stort. 

Denna nästan blitzkrieg liknande manöver förutsätter att man som investerare är disciplinerad och investerar i ett friskt företag. Så min strategi kommer nu under en tid vara att ta det lungt och fokusera på kommande innehav och när det känns rimligt gå in och köpa till ett bra pris.



Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.