Blev intresserad av ETF:er (Exchange Traded Funds) för ett tag sen. Gjorde några modeller i MetaStock och kom fram till nedanstående strategi som jag har använt i drygt en månad. Har gjort ett antal dags-affärer baserad på egna analyser och rekommendationer från Redeye och Avanzas morgon rapport.
En annan bidragande anledning var också att nästan allt jag rörde vid på börsen gick ner och jag hade kommit i ofas! Då började jag titta på ETF:er.
Kort om ETF:er; Egentligen inte så dramatiskt. Det är en fond som är noterat på börsen och kan handlas som vanliga aktier. Det finns ett antal olika varianter med basen i börsindex, råvaror eller valutor. De finns även med eller utan hävstång. Det vill säga, om index går upp 1% går ETF:en upp 2%, respektive ner 2%. Vill du veta mer så gå in på länken: http://www.etfsverige.se/
Här är reglerna jag har följt:
- Kapital 75 000 SEK
- Köp på morgonen innan börsen öppnar och säljer mellan 16.00-17.00.
- Lägger in köporder på XACT BULL eller BEAR beroende på:
o Avanzas morgon rapport
o Redeye redaktionens korta inlägg i bloggen. Kom den för sent så ignorerade jag den.
o Investtechs morgonrapport
o Terminerna
ESZ9:E-mini S&P 500 Index Futures,Dec-2009,
NQZ9: E-mini Nasdaq 100 Index Futures,Dec-2009
- Givet att alla pekar åt att börsen kommer att gå upp/ned och att tekniska analysen av OMXS30 är rätt så lägger jag in köporder på hela summan.
- Lägger stopp-loss med ganska snäva gränser
- Bevakar vid 1 timme innan USA börsen öppnar och lägger in säljorder antingen innan USA börsen öppnar eller 17.00. Alltid på hela beloppet.
Jag bröt mot reglerna vid några tillfällen och lade in säljorder redan när jag lade in köpordern. Visste att jag inte skulle hinna bevaka underdagen. Är inte tillräckligt duktig handlare för att sluta med mitt vanliga jobb!!
Eftersom kurserna och avkastningen räknas från dag till dag så är det egentligen ingen vits i att behålla dessa längre än en dag. Mina beräkningar visar att oavsett hur börsen går, skulle jag hållit på aktierna över 1 vecka så var hela vinsten borta och håller man de ännu längre gå man back!
Resultatet blev 11 753 kronor (9 475 efter courtage) eller en avkastning på 13 %.
Självklart, hade jag använt de med hävstång hade det ju varit ännu roligare. Men risken ökar ju dramatiskt också och det krävs även en bättre bevakning av kursen. Med heltidsjobb så är det lite svårt.
Slutsats:
Det går att tjäna pengar på ETF:er, inte lika kul som att handla aktier. Saknar lite av research och analys delen som man kan ha med ”riktiga” företagsaktier. Svängningarna är ju inte lika stora heller. Absolut inte långsiktigt.
Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.
Kommentarer
"Köp på morgonen innan börsen öppnar"
Lägger du order till bäst möjligt så att du i princip får öppningskursen eller vad menar du med ovanstående citat?
13 % är på en månad är otroligt imponerande och tyvärr är det väl inte någon uthållig nivå. Men lyckas du stabilisera dig på några procent per månad kommer det att bli en otroligt bra förmögenhetstillväxt på sikt.
Hej!
Jo precis, jag lägger in det innan börsen öppnar så att jag får det "bästa" möjliga.
Månaden är lite exceptionellt bra. Givet att volatiliteten fortsätter borde den kunna ge rätt så bra tillväxt. Men det är ju ganska tråkig handel. Man sitter och stirrar på index hela dagen och stora nyheter i stort.
Tack för ditt inlägg!
:-)
Shahram
Intressant om än tråkigt. Alternativet är att du skriver ett program som gör ovanstående på någon plattform tex Trade Station så kan du spela golf hela dagarna istället! ;-)
:-) jo, fick bli en golf runda i Torsby golfklubb då med buss från Karlstad. För det räcker inte till någon finare ställe inte.
Men det intressanta är ju att hur förutsägbart det ändå är med rekommendationerna. Vet inte om det finns så mycket mer i det de skriver men det är ju terminerna som de tittar på och hur asien har gått.
Som sagt, inte lika kul men. Tycker man om pengar så är det ändå lite skoj.
Jag funderar på hur ett sådant program ska se ut. Har lite tankar men har inte implementerat något än. Fast att använda Redeyes morgonrapport blir klart svårt att få in såvida man inte inkluderar texttolkning också. Men den fundamentala frågan kvarstår: vad finns det för information som man kan använda till automatiserad trading?
Helt klart intresserar detta mig också.
Vet inte om du använder metastock eller inte men ...
Tittar man egentligen på 3 asiatiska index, terminerna i USA, pre-market i Nasdaq samt teknisk analys t.ex. MACD, Stochastics, Volymer så tror jag säkert att man kan få hög tillförlitlighet.
Som du skriver, det jag har gjort är ju egentligen en manuell system trading.
Man kan nämligen köra automatiserade trading på historiskdaga i MetaStock och det var ju där jag kom fram till att det skulle kunna fungera. Men har inte haft tillgång till en handelsplattform som klarar av jobbet.
Har du bra erfarenhet av Trade Station?
Jag har ingen erfarenhet av Trade Station men jag har noterat att det är populärt. Sen finns det en plattform som heter Ninja Trader också, där ska man tydligen kunna programmera i C#. För ren utvärdering så finns Matlab som är enkelt att utveckla i, dock helt utan tradingmöjlighet. Jag läser en TA bok av Kirkpatrick, Dahlquist för att få lite uppslag i rimliga utgånspunkter, sen är det bara att sätta igång! :-P
Lite förvånad är jag då jag utan att ha fört statistik noterat hur ofta avanzas morgonrapport gett en felaktig indikation. Som påpekats tycks de flesta morgonrapporter baseras på indexen i asien och förhandel i Nasdax och S&P, vilket skulle kunna användas vid automatisk handel. Håller även med om att man borde kunna höja presitionen genom att följa någon indikation på momentum. Jag skulle vilja veta om du har tips på någon bra webb sida där man kan finna intressanta index i realtid för us-indexen.
Såg som lite kuriosa att morgon rapporten på redeye idag pekade åt fel håll, igen. Samtidigt ligger momentum i en negångsfas, vilket visat sig hålla. Sen kan det kanske vara bra att komplettera en automatisk modell med bevakning av större nyheter, tex inköpschefs index.
Merlyn!
Jag har kombinerat handeln med mina egna analyser också. Så när Redeye säger "svagt positivt" så har jag kontrollerat och då visar korttids stochastics och RSI något annat. Samtidigt när jag får divergens med MACD och prisgrafen och redeye eller avanza säger motsatsen har jag gått på min egen analys faktiskt.
Tyvärr har jag inte kunnat hitta realtidskurser på USA index. Jag använder online trader för realtid och där kostar det 200/månad. Är du kund på avanza så kostar det 15/månad men det är ju semi-realtid. Det är upp till dig att uppdatera websidan. Deras sida är inte så sofistikerad. Ska man reagera på realtid behöver man en applikation som online trader. Finns på avanzas hemsida eller http://www.theonlinetrader.com. Finns gratis i 2 veckor.
//Shahram