BOLIDEN: LAVER LÄTTILLGÄNGLIG, MEN PROJEKT I TIDIGT SKEDE - VD

STOCKHOLM (Direkt) Bolidens initiala studie av kopparmineraliseringen Laver i Norrbotten är ett resultat av framgångarna i Aitik, där bolaget har arbetet med stora volymer av låghaltig malm.

Det sade vd Lennart Evrell på en telefonkonferens på torsdagen.

"Efter succén i Aitik bestämde vi oss för att modifiera vår strategi och titta på mycket större volymer i Laver", sade han.

Hittills har Boliden borrat 57 hål med ett totalt djup av 21.700 meter i områden som bolaget redan äger.

"Vi har fått mycket goda indikationer på en stor fyndighet. Det är en mineralisering av Aitik-typ, med stora volymer och låga metallhalter", sade vd.

Fyndigheten ligger inte djupt och beskrivs av bolaget som "lättillgänglig". Dock påpekade Lennart Evrell flera gånger att projektet ännu är i ett mycket tidigt stadium. Förhoppningen är att kunna klassificera Laver som en mineraltillgång i slutet av 2012.

Prospekteringsresultaten hittills indikerar att det rör sig om en mineralisering på 500-700 miljoner ton med en kopparhalt på 0,15-0,25 procent och en guldhalt på 0,10-0,15 gram/ton. Mineraliseringen innehåller även silver och molybden.