FED: LEDAMÖTERNA RÖR SIG NÄRMARE NYA ÅTGÄRDER - WSJ

STOCKHOLM (Direkt) Fed-ledamöter, som är otåliga med den svaga tillväxten och den höga arbetslösheten, rör sig närmare nya åtgärder för att främja aktiviteten och nyanställningarna.

Det skrev Jon Hilsenrath, Fed-bevakare på Wall Street Journal, i en artikel på tisdagen.

Han konstaterar att sedan sitt policymöte i juni så har Fed-företrädare gjort klart att de finner det nuvarande läget i ekonomin oacceptabelt. Många ledamöter förefaller i ökad grad redo att agera om de inte ser att aktiviteten ökar på egen hand.

Samtidigt som det har kommit en ny våg av databesvikelser så har diskussionen inom Fed intensifierats angående frågan om hur och när de ska agera. Federal Reserve kan komma att vidta nya åtgärder vid sitt möte i nästa vecka, med policybesked den 1 augusti, även om de också kan komma att vänta till septembermötet för att insamla mer information om tillväxttakten och sysselsättningsökningen innan de beslutar huruvida de ska agera.

Ett annat skäl för att vänta skulle vara att de därmed också skulle låta programmet för förlängning av löptiderna i obligationsinnehavet, Operation Twist, som vid junimötet utvidgades till årsskiftet, verka under längre tid innan beslut om nya åtgärder.

Om Federal Reserve beslutar sig för att agera har de flera alternativ på bordet. I sitt anförande inför kongressen i förra veckan listade Fed-chefen Ben Bernanke bland annat nya köp av bostadsrelaterade värdepapper, MBS:er, eller statsobligationer, åtaganden om att hålla räntan mycket låg även bortom 2014 eller åtgärder för att trycka ned de redan låga korträntorna ytterligare.