(Omsändning: skickades första gången på torsdagskvällen)
STOCKHOLM (Direkt) Varken Scanias vd Leif Östling eller försäljningschef Martin Lundstedt vill kommentera torsdagens mediauppgifter om att den sistnämnda ska bli vd i Scania och Leif Östling chef för Volkswagenkoncernens lastbilsverksamhet.
Det sade de när Nyhetsbyrån Direkt nådde dem på varsitt håll under torsdagskvällen, båda med hänvisning till Scanias kommunikationspolicy.
Bloomberg News rapporterade på torsdagen att Leif Östling kommer att efterträdas av Martin Lundstedt som vd för Scania, och att detta kan komma att kungöras redan på fredagen.
Enligt uppgifter till Financial Times Deutschland ska Leif Östling bli chef för VW-koncernens lastbilsverksamhet, närmare bestämt för integrationen av MAN och Scania.