(Tillägg: från stycke åtta)
STOCKHOLM (Direkt) Försäljningsvolymen i detaljhandeln ökade totalt med 4,5 procent i mars, jämfört med samma månad 2011.
Det visar statistik från SCB och HUI.
Analytiker hade räknat med en uppgång med 3,4 procent, enligt SME Direkts prognossammanställning.
Siffrorna är kalenderkorrigerade och avser fasta priser.
I februari ökade detaljhandeln med reviderade 3,5 procent i årstakt (+3,4).
Dagligvaruhandeln steg 2,0 procent i mars jämfört med samma månad föregående år, medan sällanköpsvaruhandeln steg med 6,5 procent.
Mätt i löpande priser ökade detaljhandelns försäljning med 5,2 procent i mars, jämfört med samma månad föregående år. Dagligvaruhandelns omsättning ökade 5,8 procent i löpande priser, medan sällanköpsvaruhandeln ökade 4,7 procent.
HUI skriver i en kommentar att den starka marsförsäljningen har bidragit till att årets första kvartal har överträffat alla förväntningar.
Försäljningsökningen för första kvartalet skrivs till 4,5 procent. Förklaringen ligger i allt mer optimistiska hushåll tack vare en minskad oro för finanskris i kombination med låga räntor och en stabilare bostadsmarknad. Varsel, till följd av svag efterfrågan i Europa, är fortfarande ett orosmoment, men den värsta varselvågen har hittills uteblivit. Hushållens optimism återspeglas kraftigt i detaljhandeln och efter ett tungt 2011 har nu 2012 fått en bra inledning.
Skohandeln och sporthandeln fortsätter att gå bra och sticker ut med höga utvecklingstal även denna månad, 17,9 respektive 15,3 procent. Detta beror till stor del på att våren kom tidigare 2012 än 2011 - i mars 2011 låg snön fortfarande kvar. Likaså har dagligvaruhandeln haft en stark utveckling första kvartalet och har, tack vare små prisökningar, även en stark tillväxt i volym.
"HUI tror på en bra vår liksom en bra höst för detaljhandeln och med denna inledning på året kommer försäljningsutvecklingen 2012 att kunna bli betydligt bättre än 2011", skriver HUI.