SECURITAS: EUROPAMARGINAL HUVUDFRÅGA I RAPPORT - ANALYTIKER

STOCKHOLM (Direkt) Securitas europeiska bevakningsdel utgör ett av huvudnumren i den kommande rapporten. Den organiska tillväxten väntas fortsatt vara pressad av tidigare förlorade kontrakt samtidigt som det finns en förhoppning om att rörelsemarginalen i Europa ska börja visa tecken på återhämtning.
"Marginalutvecklingen i Europa har varit en stor besvikelse under hela 2011 men någonstans borde vi börja se en lite förbättring, att det stora tappet vi såg i tredje kvartalet inte överträffas utan att nedgången i det fjärde kvartalet förhoppningsvis blir lite mindre jämfört med ett år tidigare. Om Securitas rapport kommer att överraska positivt så är det väl på marginalen i Europa det ska ske", säger en analytiker till Nyhetsbyrån Direkt.
Enligt SME Direkts estimatsammanställning väntas rörelsemarginalen i Europabevakningen bli 4,5 procent i det fjärde kvartalet (5,9).
Den organiska tillväxten i Europa spås vara oförändrad i kvartalet, pressad av de större kontrakt Securitas tidigare har förlorat. Men effekten kommer successivt att avta och redan under det första kvartalet 2012 har Securitas skakat av sig en hel del av årsjämförelsen (det vill säga att det då har gått mer än ett år sedan vissa av kontrakten förlorades).
Andra faktorer som talar för att Europadelen kan gå mot en ljusning är de prishöjningar Securitas genomfört i Frankrike samtidigt som integrationen av de brittiska förvärven gradvis ska börja märkas.
Securitas förmåga att parera stigande löner med prishöjningar är som vanligt i fokus. Här utgörs den enskilt största oroshärden i Europa av Spanien där det nuvarande kollektivavtalet pekar på löneökningar på 4-5 procent 2012. Spanien redovisas i affärssegmentet Ibero-America.
"Det pågår diskussioner mellan branschen och facket för att hitta en lösning. Frågan är hur stor marginalpressen kan komma att bli. Förhandlingarna pågår fortfarande vad jag förstår men frågan är hur hoppfullt Securitas vågar vara", säger analytikern.
Handelsbanken Capital Markets berör Spanienfrågan i en färsk analys med ett antagande om att en löneökning i Spanien på 3 procent (nettot av höjda löner och höjda priser) kan komma att påverka Securitas rörelseresultat negativt 2012 med 3,5 procent.
Securitas bevakningsverksamhet i USA presterar på en helt annan nivå än Europa. USA-delen, som under 2011 års nio första månader tog marknadsandelar, väntas enligt SME visa en organisk tillväxt på 3,8 procent i det fjärde kvartalet och en rörelsemarginal på 6,4 procent.
En analytiker väcker frågan om den minskade arbetslösheten i USA kan börja synas i Securitas personalomsättning, vilket i så fall kan påverka marginalen negativt.
"Har det börjat bli ett problem eller är det för tidigt att prata om det?", säger analytikern.
Enligt ett snitt av 13 estimat väntas Securitas resultat före skatt bli 870 miljoner kronor i det fjärde kvartalet (834). Utdelningen föreslås bli 2:95 kronor per aktie (3:00).
Rapporten väntas torsdagen den 9 februari ungefär klockan 13.00.