STOCKHOLM (Direkt) Trigon Agri siktar på att knoppa av den del av bolaget som är verksamt med mjölkproduktion och arbetar nu aktivt med att få in utomstående investerare. Förhoppningen är ett avslut i år.
Det säger bolagets ordförande Joakim Helenius till Nyhetsbyrån Direkt .
"Vi för diskussioner med större privata investerare från Schweiz och vi låter processen ta den tid som behövs. Vi har inget stort behov av pengar just nu, målet är en bra affär för både dem och oss. Avsikten är att bli klar i år", säger han.
Det första steget mot en avknoppning av mjölkverksamheten har redan tagits i och med att den lagts i en separat juridisk enhet.
Efter senvinterns förvärv av en stor mejerigård i Estland är nu fokus på integration, snarare än nya förvärv. Sådana är dock ingen omöjlighet, låter Joakim Helenius förstå.
"Om det dyker upp något intressant är vi alltid beredda, men vi letar inte aktivt efter nya objekt", säger han.