- Det här är ett viktigt trafikavtal för oss och det är Nobinas hittills största inköp av lättviktsbussar. Vi köper in en mix av bussar som motsvarar de höga krav på miljövänlighet och komfort som ställs på modern busstrafik i stadsmiljö, säger Lars Åkesson, inköpschef Nobina.
Trafikavtalet reglerar kraven på bussflottans sammansättning, där en vanlig lösning är en kombination av nyinköpta bussar och bussar som redan tidigare har använts i koncernens verksamhet. I den aktuella Helsingforstrafiken kommer Nobina huvudsakligen att driva trafik med nya bussar, men även använda bussar ur befintlig fordonsflotta som uppgraderas för att möta ställda krav.
Optimeringen av Nobinakoncernens bussflotta är ett centralt verktyg i bolagets strävan att bli allt mer effektiva och en viktig aspekt för att öka lönsamheten i kontrakten.
- Genom regelbunden förnyelse av bussarna kan vi erbjuda ökad komfort och miljövänligare resor samtidigt som vi med en kontinuerligt uppgraderad fordonsflotta kan bedriva prisvärd trafik med låg energiförbrukning till lägre underhållskostnader, säger Ingrid Håkanson, VD Nobina Fleet.