| Bolag | Doro |
| Rek. | Köp |
| Kurs vid analys | 26.30 |
| Aktuell Kurs | 35.7 |
| Förändring | +35.7% |
Efter bokslutet för 2011, där det sista kvartalets omsättning "bara" steg 15 procent backade aktien från nästan 34 kronor till 24 kronor som lägst tidigare i veckan. Oron var stor i marknaden för att Doros stjärna hade eller började närma sig zenit.
När nu årets första kvartalsrapport ligger presenterad framstår det att vinterns försiktighet var en överdrivet negativ reaktion. Under årets första kvartal steg omsättningen med 26 procent till 170 miljoner kronor. Rensat för valutaeffekter var ökningen 20 procent.
Rörelseresultatet mer än fördubblades till 12,6 miljoner kronor under det sistlidna kvartalet. Bakom lyftet ligger såväl högre volymer till följd av nya produktlanseringar som sänkta produktionskostnader.
Däremot blev vinsten per aktie inte högre än 13 öre. Förklaringen ligger i ett finansnetto som blev minus 9,6 miljoner kronor. Vid värderingen av ett terminskontrakt på balansdagen har det uppstått ett underskott - skillnaden mellan kontrakterad och aktuell kurs - på 10 miljoner kronor, vilket således inte speglar någon underliggande vinstförändring.
Första kvartalet blev således det hittills starkaste i företagets historia, trots ett normalt säsongsmönster med svagt första kvartal.
Regionalt var det tyngsta området Norden som imponerade mest. Försäljningen i den nordiska regionen steg 51 procent, som en följd av lanseringar av nya produkter. Det är en viktig signal att Doros nya produkter fortsätter att hitta köpare.
Intressant nog har Doro nyligen presenterat en Androidtelefon för seniorer. Smartphones med fokus på användarvänlighet. Enligt rapporteringen från företaget var intresset "exceptionellt". Leveranserna är planerade till tredje kvartalet. Till paketet hör en appstore med appar som är anpassade för seniorer.
Kassaflödet var lite sämre i kvartalet men så har Doro ett högt tempo i produktutvecklingen just nu och vi räknar med att det kommer att resultera i fortsatt bra utveckling framgent. Med 89 miljoner kronor i kassan - efter vårens utdelning - och en räntebärande skuld på 2 miljoner kronor finns det utrymme så det räcker.
Av det vi sett av första kvartalets rapport, i kombination med att smartare teknik med ännu enklare användarsnitt rullar ut i år känner vi oss trygga i att Doro ska kunna leverera en tillväxt på över 10 procent i år, och en vinst på uppemot 4 kronor per aktie. Då handlas aktien till 7 gånger prognosen, trots den stora nettokassan. Och bolaget lär fortsätta leverera hög tillväxt även nästa år.
Första kvartalets underliggande vinst är betydligt bättre än vad de faktiska siffrorna visar. Första kvartalet är normalt ett svagt kvartal. Fredagens kvartalsrapport och är ett bra tillfälle att återvända in i en aktie som tagit oförtjänt mycket stryk. Vi upprepar vår köprekommendation.
Kommentarer
Vist är det ett bra bolag, men frågan är hur bra rapporten egentligen är. Mycket av analyserna på rapporten har fokuserat på finansnettot. Men det är inte det enda som står ut. intäkterna inkluderar övriga rörelseintäkter på 10.5 miljoner. I rapporten för 2011 var övriga intäkter i form av EU bidrag och andra icke rörelserelaterade områden. I fall det är av engångskaraktär är det faktiskt inte en fullt så imponerande rapport. Försäljningen rensat från dessa blir 159.9 miljoner, klart bättre än föregående år men om det är intäkter av engångskaraktär borde det inte ha så stora kostnader och rörelsemarginalen blir mer blygsamt. Jag har inte hittat något som indikerar vad detta är för intäkter. Skulle de varit rörelsererelaterade borde de i så fall ha redovisats per försäljnings land.