Kinaoron i ABB ska inte överdrivas

En svag utveckling i Kina får ABB att tveka om den utlovade förbättringen i lönsamhet. Aktiens värdering är dock låg och vi tror att Kina klarar en mjuklandning.

Bolag ABB
Rek. Köp
Kurs vid analys 131.70
Aktuell Kurs 148.6
Förändring +12.8%
Kursgraf

ABB oroas över utvecklingen i Kina där en minskad aktivitet inom bygg- och transportindustrin slår mot bolagets efterfrågan över alla divisioner med verksamhet i landet. Bolaget konstaterar i onsdagens rapport att mer än hälften av det lönsamhetstapp som noteras i kvartalet jämfört med samma period året innan kan hänföras till en svagare efterfrågan i Kina.

Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar (ebitda) minskade med 7 procent till 1 228 miljoner dollar. Väntat var istället en svag ökning jämfört med samma period i fjol. Marginalen landade på 13,9 procent mot väntade 15.

Den försämrade lönsamheten beror enligt ABB även på en lägre andel försäljning av produkter som ligger tidigt i konjunkturcykeln, vilka generellt sett har en bättre lönsamhet. Försäljningen av olika typer av system har också gått bättre än försäljningen av enskilda produkter vilket även det drar ned lönsamheten. Intäkterna från nya marknader ökar mest, men där är lönsamheten sämre än på marknader där ABB är väletablerat.

ABB har tidigare sagt sig räkna med att de här så kallade mixeffekterna kommer att avta efter första kvartalet i år. Nu ändrar man sig till att säga att de negativa effekterna kommer att bestå tills dess att efterfrågan i Kina och Sydeuropa förbättras. Beträffande den kinesiska marknaden konstaterar bolaget att efterfrågan inom viktiga sektorer fortfarande är låg och att det är osäkert när den kommer att återhämta sig.

En ljuspunkt för ABB är Nordamerika där bolaget ser en bättre efterfrågeutveckling än väntat. Divisionen Discrete Automation and Motion (bland annat industrirobotar och elmotorer) som har en stor exponering mot Nordamerika och gynnas av den förbättrade efterfrågan. Orderingången för området växte med 9 procent organiskt och utvecklingen var stark i de flesta regioner.

ABB noterar generellt sett en bra efterfrågan i de norra delarna av Europa medan Sydeuropa förstås är svagt. Organiskt var orderingången i kvartalet oförändrad jämfört med samma period året innan, vilket var ett mycket bra kvartal.

Efterfrågan från olje-, gas- och gruvindustrin är fortsatt bra liksom på alla typer av energisparande investeringar. Förutom Discrete Automation and Motion var det divisionen Power Products (som tillverkar kraftöverföringsprodukter som transformatorer och brytare) som utvecklades bättre än väntat i kvartalet.

Både omsättning och lönsamhet var något högre än väntat för Power Products men jämfört med samma period för ett år sedan så försämrades rörelsemarginalen från 15 till knappt 13 procent för divisionen. Det är inom Power Products som ABB är utsatt för den hårdaste prispressen från asiatiska aktörer. Bolaget försöker svara på prispressen genom att sänka kostnaderna och i det första kvartalet höll besparingar och prispress ungefär jämna steg.

Prispressen har blivit ett allt större problem för ABB inte på grund av att den ökat i dagsläget utan för att bolaget nu jobbar igenom order tagna under 2010 och 2011 då prispressen var om möjligt ännu värre än den är nu. Marginalerna är därför under press och ABB räknar med att prispressen kommer att bestå inom delar av kraftverksamheten.

ABB har också de senaste åren använt sin jättelika kassa till att köpa bolag som har sin verksamhet utanför bolagets traditionella kraftprodukter. Genom köpen av Baldor och Thomas & Betts har exponeringen mot Nordamerika ökats och att döma av utvecklingen i det första kvartalet är det något som kommer att gynna bolaget.

Thomas & Betts-köpet blir inte klart förrän under innevarande kvartal och bolaget kommer att ingå i Low Voltage Products som är det område med lägst exponering mot Nordamerika idag. Low Voltage Products hade också den svagaste utvecklingen av alla divisioner under första kvartalet med en nedgång på 25 procent i rörelseresultatet.

Nettokassan är nu slut och hade vid utgången av det första kvartalet förbytts i en nettoskuld på 4,8 miljarder dollar. Det är i nivå med ABB:s väntade rörelseresultat i år enligt SME Direkts sammanställning av analytikerprognoser.

Omsättningen väntas öka med 5 procent till knappt 40 miljarder dollar och rörelsemarginalen inklusive engångskostnader spås vara i princip oförändrad jämfört med året innan. Vinsten per aktie landar i snittprognosen på 1,46 dollar i år och 1,69 dollar nästa år. Det motsvarar med dagens valutakurser cirka 9,82 kronor respektive 11,37 kronor.

P/e-talen för de närmaste åren landar därmed på 13,5 och 11,6 vilket historiskt sett är lågt för att vara ABB som inte sällan handlas till p/e-tal kring 16-17 för det innevarande året.

Värderingen är således fortfarande ganska attraktiv i ABB även om onsdagens rapport andades en ökad pessimism, särskilt om Kina, som är oroväckande.

Vi tror dock inte på någon hårdlandning för Kina och därmed borde det finnas förutsättningar för mer positiva tongångar om Kina längre fram i år. ABB:s ledning pekar också på att efterfrågan i Kina förbättrades något ju längre det första kvartalet led.

Vi tycker fortfarande att ABB är köpvärt på dagens nivåer. I ljuset av onsdagens rapport kan dock ett visst mått av tålamod krävas som investerare.