Skanska är fullvärderat

Skanskas aktiekurs har stigit de senaste månaderna samtidigt som vinstprognoserna fallit. Aktien känns fullvärderad med dagens utsikter och vi behåller en Neutral rekommendation.

Bolag Skanska
Rek. Avvakta
Kurs vid analys 123.00
Aktuell Kurs 96.7
Förändring -21.4%
Kursgraf

Byggbolaget Skanska bjöd på både goda och dåliga nyheter när bolaget på onsdagen presenterade sin bokslutsrapport för 2011. Den goda nyheten var att orderingången varit fortsatt mycket stark och att den översteg intäkterna i det fjärde kvartalet med bred marginal, något som pekar mot fortsatt stigande intäkter kommande kvartal.

Intäkterna i kvartalet var också större än väntat, sannolikt till föjd av den milda vintern. I övrigt var dock siffrorna överlag i underkant av förväntningarna.

Skanska flaggade redan i mitten av januari för att byggverksamheterna i Finland och Norge även i det fjärde kvartalet var tvungna att skriva ned värden på projekt och tillgångar. Resultaten för byggverksamheterna på dessa marknader blev i det fjärde kvartalet sammantaget en förlust på cirka 415 Mkr.

Lönsamheten för Skanskas hela byggverksamhet föll därför rejält jämfört med samma period året innan och marginalen uppgick i kvartalet till bara 2,4 procent vilket var aningen sämre än väntat. Byggverksamheten inom Skanska svarade för cirka 85 procent av intäkterna och hälften av rörelseresultatet i kvartalet.

De viktigaste marknaderna för Skanska är Sverige och USA som tillsammans står för runt två tredjedelar av rörelseresultatet i byggverksamheten (borträknat Norge och Finland). I USA är det anläggningsverksamheten inom området USA Civil som är den största och mest lönsamma delen.

Intäkter och lönsamhet stärktes inom USA Civil medan lönsamheten försvagades något i den svenska byggverksamheten. Även Storbritannien och Polen var bra marknader för Skanska i kvartalet medan resultatet i Tjeckien föll kraftigt

Vid sidan om byggverksamheten delas Skanska även in i tre olika områden för projektutveckling: Bostadsutveckling, Kommersiell fastighetsutveckling och Infrastrukturutveckling.

Det sistnämnda området bidrar på helåret med ett rejält resultattillskott då ett par stora motorvägsprojekt i Sydamerika såldes i slutet av 2010 och resultatavräknades i början av 2011. Försäljningarna genererade rörelseresultat på totalt 4,6 miljarder kronor.

Förutom infrastrukturprojekt är kommersiella fastigheter Skanskas styrka och ett område där bolaget satsar stort inför framtiden. Under fjärde kvartalet bidrog sålda kommersiella fastigheter med 773 Mkr till koncernens resultat. Det var mer än väntat men rörelsemarginalen på 20,3 procent för området hamnade ändå under prognoserna då intäkterna också var större än väntat.

I kvartalet startade Skanska sju nya kommersiella fastighetsprojekt och totalt har nu bolaget 32 pågående projekt vilka tillsammans motsvarar investeringar på cirka 9 miljarder kronor. Vd Johan Karlström konstaterar i rapporten att efterfrågan på moderna och effektiva kommersiella fastigheter är fortsatt god och att värderingarna därför också är attraktiva.

Trögare går det för Skanska inom Bostadsutveckling. Intäkter och antalet sålda bostäder faller något i perioden jämfört med året innan, men Skanska har fortsatta problem med lönsamheten i området. Det gäller framför allt i Sverige där rörelsemarginalen sjönk till bara 1,7 procent i fjärde kvartalet från 7,0 procent året innan.

Totalt innebär det att rörelsemarginalen för Bostadsutveckling landade på 3,5 procent, ned från 5,3 procent året innan.

Skanska noterar samma trend som i kvartalet innan med längre försäljningstider av bostäder då köparna blivit mer avvaktande och bankerna mer restriktiva i sin utlåning. Johan Karlström konstaterar att Skanska måste fortsätta arbetet med att anpassa verksamheten för att förbättra lönsamheten inom Bostadsutveckling.

En mer avvaktande attityd bland köparna har samtliga byggbolag noterat ända sedan i höstas. Skanska tycks dock ha större problem med framför allt lönsamheten inom bostäder än åtminstone de svenska branschkollegorna. NCC rapporterade exempelvis en kraftigt ökad lönsamhet inom sin bostadsutveckling i fjärde kvartalet.

Utsikterna för Skanskas byggverksamheter är överlag hyggliga. Anläggningsmarknaderna är fortsatt stabila även om antalet budgivare är stort och det finns en fortsatt prispress. På den viktiga amerikanska marknaden påverkas efterfrågan av offentliga besparingar, men Skanska räknar med att privata investeringar inom bland annat energisektorn till viss del kan kompensera det bortfallet.

Marknaderna för husbyggande är lite mer blandade. I USA är efterfrågan bra på vissa typer av byggnader, i Norden är efterfrågan stabil med undantag av bostäder och i Tjeckien och Storbritannien är marknaderna svaga.

Betryggande inför 2012 är Skanskas mycket välfyllda orderbok. Orderingången i det fjärde kvartalet var klart högre än väntat och den var även 23 procent större än intäkterna i perioden. Vid årsskiftet uppgick orderstocken till 155,7 miljarder kronor vilket motsvarar cirka 16 månaders produktion.

Enligt SME Direkts sammanställning väntas Skanska i år rapportera ett resultat per aktie i trakterna av 8,20 kronor. Med dagens kurs på 124 kronor ger det ett p/e-tal på 15,1.

Finansiellt står Skanska fortfarande väldigt stabilt med en nettokassa som vid årsskiftet uppgick till 9,5 miljarder kronor. Justerat för denna värderas Skanska till 8,9 gånger 2012 års väntade rörelseresultat.

Skanskas aktie har de senaste månaderna rört sig åt motsatt håll mot vinstprognoserna, kursen har stigit medan prognoserna har kommit ned. Värderingen har därmed stigit kraftigt under det senaste kvartalet. På p/e 15 måste man ha en längre placeringshorisont än placera.nu:s 3-6 månader för att aktien ska se köpvärd ut.

I det korta perspektivet behåller vi därför en Neutral rekommendation.