| Nasdaq Comp | 0.00% |
| S&P500 Future | 0.80% |
| Nikkei 225 | 1.50% |
| Olja termin | 0.80% |
| USD/SEK | 6.03% |
| OMX i år | 0.30% |
Veckan har inletts med rejäla uppgångar i Sydkorea och Japan medan övriga asiatiska börser är av blandad karaktär. S&P terminen indikerar en klar uppgång. I fredagens handel i USA noterar vi kraftiga rörelser för två branschkollegor till svenska bolag. Motorola Mobility rusade med 8 procent, medan Hexagons konkurrent Trimble föll med 7 procent. Trimble redovisade ett starkare resultat än väntat medan Q2 resultatet guidades ned. Kursraset i aktien smittade dock inte av sig på andra aktier i branschen så som Faro och Zygo som faktiskt steg ett par procent.
Idag klockan 16.00 släpps makroekonomisk siffror avseende bygginvesteringar i USA samt ISM inköpschefsindex. Imorgon klockan 16.00 presenteras industriorder för mars månad. Veckans mest intressanta siffra blir sannolikt den över sysselsättningen på fredag eftermiddag kl. 14.30.
Anoto Q1: vinst - tillslut
Anoto kom med sin Q1-rapport i fredags och de visade på en mindre vinst efter ett mycket stökigt 2010. Intäkter under kvartalet landade på 59 miljoner kronor (väntat 51 miljoner kronor) vilket motsvarar en tillväxt om hela 22 procent (dock lätta jämförelsetal). Detta är positivt och gjorde dessutom att rörelseresultat kom in på +1 miljon kronor. Efter stora neddragning och ett strategibyte under 2010, antar vi nu att bolaget faktiskt kommer uppvisa vinst i kommande kvartal. Således tror vi att bolaget är på rätt väg. Frågan nu är om bolaget kan få fart på försäljningstillväxten och visa på stabil tillväxt under flera kvartal. Detta är vi inte helt övertygande om.
Då Anoto-aktien har gått upp med 35 procent sedan årsskiftet, har värderingen blivit något mer ansträngd (EV/S 2011p 2,2x) vilket medför att vi har sänkt Avkastningspotentialen med 0,5p till 4,5p. Bolaget har å andra sidan en intressant och skalbar affärsmodell vilket gör att vi tror att bruttomarginalen fortsatt kommer att ligga på 60-70 procent (65 procent under Q1).
Diamyd Medical: stökigt inför avgörande besked Det andra kvartalet för Diamyd Medical var i nivå med våra prognoser. Kostnaderna fortsätter stiga något men vi bedömer att toppen är nådd och en viss tillbakagång är att vänta när de bägge pågående fas III-studierna går in i en lugnare fas. Bolagets finanser är i mycket gott skick inför de första fas III-beskeden som väntas vilken dag som helst, vilket är viktigt och möjliggör ett liv för bolaget även vid negativa resultat. De hastiga ledningsförändringarna och sorti för tidigare vd Elisabeth Linder har dock skapat en extra osäkerhet i marknaden inför fas III-beskeden, vilket satt press på aktien. Vi är dock övertygade om att händelsen i sig inte har någon koppling till dessa resultat. Huvuddelen av bolagsvärdet är fortsatt kopplat till diabetesvaccinet, men bolagets smärtprojekt, NP2, har stor kommersiell potential. Vi har i en analysuppdatering från i fredags uppdaterat vår syn på projektet efter fas I-resultaten publicerats i vetenskaplig tidsskrift (Läs mer: http://www3.redeye.se/analys/diamyd-medical/39099 ). Pågående fas II-studie har en stor värdedrivande potential och vi räknar med första resultaten presenteras mot slutet av innevarande år eller början av nästa. Vid positiva fas II-resultat ska ett omfattande licensavtal snabbt kunna tecknas anser vi, då det finns stort intresse för nya innovativa projekt inom smärtområdet från ledande läkemedelsbolag. Vi är positiva till Diamyd Medical-aktien inför de stundande fas III-beskeden.
Geveko: besparingarna börjar bita Under slutet av förra veckan släppte Geveko sin delårsrapport. I det säsongsmässigt svaga Q1 minskade omsättningen drygt 30 procent. Trots det så redovisas ett lägre underskott från rörelsen: -85 MSEK mot -94 MSEK i Q1 2010. Uppenbarligen har besparingsåtgärderna givit viss effekt. Marknadsläget är fortsatt svårbedömt men Geveko uppskattar att volymerna 2011 totalt sett blir ungefär i nivå med fjolåret. Därmed bör de ha möjlighet att nå break-even på rörelsenivå. Våra prognoser lämnas i princip oförändrade. Rating för Avkastningspotential ökar något till följd av att insiderregistrerade personer köpt aktier. För att läsa den fullständiga analysuppdateringen, klicka på länken http://www3.redeye.se/analys/geveko/39092