Nu måste BE Group lyfta

ANALYS: 2010 blev ett sämre år än väntat för stålgrossisten BE Group. Låga försäljningsvolymer har pressat aktien. Rimligen ska efterfrågan snart förbättras. Därför upprepar vi rekommendationen Köp.

Bolag BE Group
Rek. Köp
Kurs vid analys 40.60
Aktuell Kurs 20.3
Förändring -50%
Kursgraf

I början av det här året låg analytikerkårens genomsnittliga prognos för stålgrossisten BE Groups vinst per aktie för år 2010 på ungefär 3,30 kronor. Nu tyder det mesta på att vinsten för helåret kommer att landa på ungefär hälften av det. Som en konsekvens har BE Groups aktie utvecklats riktigt svagt under året och fallit med 8 procent.

Orsaken till det svagare resultatet är att stålgrossistens försäljningsvolymer inte stigit i förväntad takt. Alltför få av BE Groups kunder har ökat inköpen av stål. Kunderna har av rädsla för en avmattning i konjunkturuppgången undvikit att bygga lager.

Andra rimliga förklaringar till kundernas passivitet är att de är betydligt mer måna om att vårda balansräkningen jämfört före finanskrisen och tillgången på kapital är fortfarande är begränsad. 

BE Groups kunder är främst olika typer av verkstadsbolag . De står för 45 procent av omsättningen. Resten av försäljningen går i ungefär lika stor utsträckning till byggsektorn som till återförsäljare.

Knäckfrågan är om kundernas rädsla för konjunkturen är befogad. Fortsätter återhämtningen i konjunkturen trots den senaste tidens oro för flera europeiska stateras finanser eller är det dags för en ny avmattning?

Om återhämtningen fortsätter, vilket är vårt huvudscenario, och stålpriserna stiger så måste BE Groups kunder inom en mycket nära framtid öka på sina inköp av stål. Med fortsatt stigande volymer är det ohållbart och alltför riskfyllt för verkstadsbolagen att ha så låga nivåer av viktiga insatsvaror som de har nu.

Sannolikheten är dock stor för att många bolag väntar till efter årsskiftet med att öka inköpen och bygga upp sina lager. Under resten av det här året håller man dock tillbaka inköpen för att maximera kassaflödet till årsbokslutet.

Det skulle i så fall betyda att det mycket efterlängtade uppsvinget i BE Groups försäljning kommer efter årsskiftet och att BE Groups försäljning under 2011 blir väsentligt bättre än under 2010. I år räknar vi med att bolagets försäljning landar på cirka 5,2 miljarder kronor. Om kunderna blir mer offensiva nästa år är det inte alls omöjligt att BE Groups omsättning kan stiga till närmare till en bit över 6 miljarder under år 2011. Om volymerna stiger så ska det i sin tur innebära att rörelsemarginalen förbättras väsentligt, från drygt 3 procent till närmare 5,5 procent.

Utifrån ovanstående räknar vi med att BE Group gör en vinst per aktie på cirka 4,50 kronor nästa år vilket är något högre än analytikerkårens genomsnittliga prognos enligt Factset. Enligt vår prognos handlas BE Group för p/e 8,8 för nästa år. Givet att BE Group historiskt har handlats för p/e 8 är det definitivt ingen hög värdering givet att den globala återhämtningen i konjunkturen fortsätter.

I ett mer negativt tillväxtscenario är BE Groups aktie ändå inte uppseendeväckande högt värderad. Om volymtillväxten blir svag, bara någon enstaka procent, nästa år antar vi att vinsten per aktie landar 2,50-3,00 kronor per aktie och då värderas BE Group till 12-13 gånger vinsten. Det kan inte anses vara någon hög värdering i ett läge då bolagets volymer är väsenligt lägre än innan finanskrisen slog till år 2008.

BE Group hade en nettoskuldsättningsgrad (nettoskuld/totalt eget kapital) på 107,9 procent vid utgången av det tredje kvartalet. Det är en relativt hög skuldsättning, men ändå inom bolagets finansiella mål som säger att nettoskulden ska vara lägre än 150 procent. I nuvarande stigande konjunkturläge ser vi inte BE Groups skuldsättning som någon hämsko för aktien, även om det finns en risk för att den medför att bolagsledningen inte kan göra offensiva förvärv i önskad utsträckning.

BE Group får vid årsskiftet en ny vd när Roger Johansson efterträder Lars Bergström som efter bara 2 år på posten och flyttar till Seco Tools. Roger Johansson kommer närmast från gummikoncernen Trelleborg där han sedan 2007 varit chef för divisionen Automotive, under hans tid har Automotive gått från svaga resultat till fina vinster.

Roger  Johansson har också gjort en lång karriär på General Motors där han bland annat var inköpschef för Europa. Vi ser vd-bytet som positivt för BE Group, dels till följd av Roger Johanssons imponerande meriter men också för att han har en entusiasm som kan göra att ett större intresse väcks för BE Group på aktiemarknaden.

Vi har haft rekommendationen köp på BE Group under större delen av 2010, vilket varit fel. Argumentet för rekommendationen har varit detsamma som i denna analys, att det snart kommer ett uppsving i volymerna.

Eftersom konjunkturen, särskilt i Sverige som är BE Groups största marknad, fortsatt förbättras under året så finns det ingen annan utväg än att det mycket snart sker en betydande ökning i bolagets försäljningsvolymer. Året 2010 är BE Group en förlorare på Stockholmsbörsen, men det är mycket möjligt att aktien blir en vinnare under 2011.

Vi upprepar rekommendationen Köp.