Jag spelar på börsen


<p>På onsdagen spenderade jag min första kväll på Solvalla. Det var en intressant upplevelse. Vi fick veta att en eventuell vinst var till dryga 95 procent hästens förtjänst. Det var en kusks uppskattning. Hur är det då med börsens kuskar? </p>

Men vi tar det från början. Vid entrén till Solvalla så möttes jag och mina följeslagare av en guide som förklarade spelreglerna och mycket annat på Solvalla eller "Valla" som det heter på fackspråk. Det här skulle ju gå alldeles utmärkt tänkte jag som tidigare under dagen hade hört av en kollega att det "inte går att förlora på hästar". Vi fick ett häfte där dagens olika lopp presenterades samt en hel del statistik. Mina analytikerkollegor började genast leta efter P/E-tal, uppskattad direktavkastning, track-record och gärna ett kursdiagram. Efter mycket letande hittade man till slut track-record på de senaste fem loppen hästen hade tävlat i samt någon form utav "värdering" där experter hade uttalat sig om vilka fyra hästar som var segertippade i varje lopp.

Enkelt tänkte vi, i tron om att det inte går att förlora på hästar. Vi valde alla att spela på V64 då vi fått höra att det var där man gjorde de stora pengarna. Min kollega hade redan börjat bläddra i sin telefon efter trovärdiga färdmedel för hemresan. Skulle det bli en oförskämt lång limousine eller rent utav en helikopter? Vi valde att skjuta upp den frågeställningen på framtiden. Nu var det dags för trav!

Det började som en dröm. På fyra spikar träffade jag tre rätt den fjärde var "nästan rätt". Jag kände till och med under vinnarruset att jag var tvungen att ge mig själv lite hävstång och satsade på vinst i ett "safe bett" och dubblade mina pengar ganska snabbt. Ni vet jag har satsat på hästar tidigare, fast på börsen...

De sista två loppen gick inte lika bra och jag slutade utan vinst. Min kollega började även han förstå att den där helikoptern förmodligen inte skulle bli verkligenhet, samtidigt som han började satsa på allt mer riskfyllda hästar. En av hästarna visade sig ha någon form utav ögonlapp, vilket kändes oroväckande. Kunde hästen se någonting? Vad vet jag. Den hamnade i vilket fall hopplöst sist.

Jag hoppas att du kunde se mina liknelser i texten med börscykler, riskhantering, psykologi, investeringsstrategier etcetera. I Redeyes community älskar vi nämligen att satsa på hästar. Ju mer de rör sig ju bättre. Varför inte satsa på hästen med ögonbindel? Den potentiella vinsten är enorm. Det som dock är lite mer rättvist på börsen är att vi har möjlighet att hoppa av under loppets gång. Om hästen börjar springa baklänges kanske det är läge att svälja förlusten innan den blir större. Hästen kan faktiskt bli diskad.

Men vi slutar där vi började och försöker finna en liknelse med kusken som knappt kan påverka resultatet. Är kusken vi småsparare som får hänga med på resan utan någon större chans till styrning av utgången? Nej, vi kan i alla högsta grad styra investeringen vilket gör liknelsen dålig. Kusken är då säkerligen inte heller ledningen i alla hästar på stallgården. Ledningen ser nämligen till att hästen inte börjar gallopera vid fel tillfälle. Detta har allt fler förstått den hårda vägen i Redeyes egna hästklubb. Särskilt när man satsar på förhoppningshästar.