Ta det lugnt med Mekonomen

ANALYS: Mekonomen har gasat på rejält de senaste åren med breddat produktutbud och nya marknader. Hittills har det gått bra, men detta är inte helt riskfritt. Värderingen är samtidigt hög, vilket gör att vi manar till försiktighet.

Bolag Mekonomen
Rek. Avvakta
Kurs vid analys 230.00
Aktuell Kurs 206
Förändring -10.4%
Kursgraf

Mekonomen har varit en väldigt fin investering om man ser ett år tillbaka, med en kursuppgång på drygt 55 procent. Bolaget har tagit stora strategiska steg mot att bli en allt mer komplett bildelskedja och har på senare tid köpt flera bolag verksamma inom branschen för att på det sättet bredda produktutbudet och stärka närvaron utanför Sverige.

Numera ingår även snöskoter och marint i produktutbudet och för cirka två månader sedan köpte Mekonomen den norska bildelskedjan Sorensen og Balchen, med 32 egna butiker, 41 anslutna butiker och drygt 200 samarbetande verkstäder i Norge.

Sorensen og balchen väntas i år omsätta runt 660 miljoner norska kronor och Mekonomen räknar med årliga synergier på 40 Mkr med start från och med 2012.

Förvärvet kostade cirka 730 Mkr och leder till att Mekonomen i ett slag dubblar omsättningen i Norge. Dessutom blir nu Norge och Sverige ungefär lika stora marknader för koncernen. Lönsamheten för Sorensen og Balchen har historiskt legat kring 10 procent i rörelsemarginal, vilket är klart under vad Mekonomen just nu lyckas leverera i Sverige och Norge. För helåret 2010 låg den svenska rörelsemarginalen runt 18 procent och även den norska marknaden uppvisade ungefär samma goda lönsamhet. Antar man att Sorensen og Balchen når sitt historiska snitt så leder det till en minskning av rörelsemarginalen med en halv procentenhet för hela koncernen.

Mekonomen har även nyligen öppnat två butiker i Finland som ett led i satsningen mot att inom tio år vara etablerade på 20 nya marknader. Sedan Antonia Ax:son Johnson kom in som huvudägare i bolaget 2006 har tillväxten varit hög.

Omsättningen har ökat från 2,5 till 3,5 miljarder kronor och antalet butiker har blivit nästan 20 procent fler. Samtidigt har lönsamheten stärkts från 9 procent 2006 till fjolårets helårssiffra på 14 procent.

Bland annat har öppettiderna förlängts och sortimentet breddats, kundkort och servicenummer har införts och satsningen på marknadsföring ökat. Sedan 2008 satsar Mekonomen även på ett nytt butikskoncept med större butiker och verkstad i samma lokal, kallade Mega- eller Mediumenheter, gärna lokaliserade i anslutning till shoppingcentrum.

Strategin har varit framgångsrik och tillväxten under 2010 blev 11 procent justerat för valutaeffekter. Den underliggande marknaden brukar beräknas växa med cirka 3-5 procent per år och Mekonomen tar följaktligen andelar.

Men det absolut mest positiva ur denna satsning har varit att lönsamheten inte försämrats till förmån för tillväxten, som i exempelvis Clas Ohlson. Tvärtom så har Mekonomens rörelsemarginal successivt förbättrats och under det första kvartalet 2011 låg den på en oförändrad nivå jämfört med det starka första kvartalet 2010, trots ökade investeringar och satsningar på nya produktområden.    

I Danmark, som länge var ett problemområde för Mekonomen, går verksamheten nu ganska bra och rörelsemarginalen landade på 6 procent ifjol. Under det första kvartalet 2011 steg marginalen till 9 procent och Mekonomens ställning på den danska marknaden fortsätter att stärkas.

Den fina tillväxten fortsatte under det första kvartalet i år också, trots en svagare konsumentmarknad. Organiskt låg tillväxten på 12 procent och rörelsemarginalen landade på 11 procent (11). I år räknar vi med en organisk tillväxt på 8-9 procent och antar man att Sorensen og Balchen omsätter cirka 190 Mkr per kvartal så torde detta ge ytterligare 570 Mkr till Mekonomen när förvärvets siffror räknas in från andra kvartalet och framåt.

Det ger en total omsättning på 4,3 miljarder kronor och med en rörelsemarginal på 13,5 procent bör vinsten per aktie landa i närheten av 12,6 kronor efter räntekostnader och skatt. P/e-talet blir 18,7 när aktien handlas till 236 kronor.

Det är en ganska normal nivå för Mekonomen i goda börstider, men samtidigt lämnar värderingen inget utrymme för bakslag framöver. Införlivandet av Sörensen og Balchen i Mekonomen är ett litet orosmoment för 2011 då vi dels inte vet vilken lönsamhet vi kan förvänta oss av bolaget och dels inte vet huruvida processen stöter på problem eller inte.

Vi behåller rekommendationen Neutral.