Dags för lyft i New Wave

ANALYS: New Wave, med vd Torsten Jansson, rusade på börsen efter en kanonstark bokslutsrapport. Bolaget står finansiellt mycket starkt och har åter fått fart på tillväxten. Vi ser en betydande uppsida i aktien, trots kursuppgången.

Bolag New Wave
Rek. Köp
Kurs vid analys 43.10
Aktuell Kurs 25.5
Förändring -40.8%
Kursgraf

New Wave har rest sig efter de extremt tunga åren 2008 och 2009 när finanskrisen slog hårt mot det högt belånade presentproduktbolaget. När vi nu summerar 2010 kan man konstatera att den revanschsugne vd:n Torsten Jansson gjort ett kanonjobb med att minska skuldsättningen och därigenom stärka balansräkningen för att åter gå på offensiven. Fokus kan nu skiftas mot tillväxt och ledningen ser väldigt positivt på framtiden.

Omsättningen slutade på 4 243 miljoner kronor för helåret 2010, vilket var 9 procent bättre än året innan i lokala valutor och 4 procent högre i svenska kronor.

Mycket av tillväxten har kommit de senaste två kvartalen och under det fjärde kvartalet låg den organiska tillväxten på hela 17 procent. Med en slimmad produktion efter stålbadet för två år sedan ger det en väldigt fin hävstång på resultatet.

Rörelseresultatet för helåret landade på knappt 330 Mkr, vilket gav en marginal på 7,7 procent. Det var nästan en dubbling jämfört med 2009, men fortfarande en bit under toppnivåerna runt 10 procent under högkonjunkturen.    

Med en stigande omsättning och ökade volymer finns det all anledning att tro på Torsten Jansson när han säger att rörelsevinsten kommer att stiga framöver. Det finns dessutom mer att göra på kostnadssidan enligt ledningen. Och varubristen, som till viss del hämmade omsättningsutvecklingen under 2010, ser ut att avta i takt med att marknaden för underleverantörerna också ljusnar. Ledningens mål är en rörelsemarginal på hela 15 procent.

Torsten Jansson har inte ändrat den långsiktiga ambitionen om att växa med 20-40 procent per år, inklusive förvärv. Förutsättningen är att hitta ett par bra förvärv och att marknaden för kläder och andra prylar med företagslogotyper på lite sikt återhämtar sig till de nivåer som gällde 2007-2008.

Med en nettoskuld som endast uppgår till hälften av värdet på koncernens fastigheter, inventarier, varulager och kundfordringar finns det goda förutsättningar för detta och de signaler som finns idag på profilmarknaden är att efterfrågan stadigt förbättras kvartal för kvartal.

Det som också är positivt är att marknadsläget förbättras på samtliga marknader som bolaget är verksamt på. Den amerikanska marknaden har de senaste två kvartalen varit riktigt stark och den nordiska marknaden likaså. Södra Europa tynger fortfarande lite grann, men det är inte den viktigaste marknaden för New Wave.

Aktien steg kraftigt på torsdagen och är i skrivande stund upp med 12 procent till 43 kronor. Under toppåren nådde aktiekursen över 90 kronor och räknat på de senaste tre månaderna är aktien faktiskt ner med ett par procent.

Värderingen av aktien är definitivt inte hög. Den tidigare höga nettoskulden, som medförde att aktien handlades till rabatt, är inget större problem numera. Vinsten per aktie slutade på 3,3 kronor ifjol och i år räknar vi med åtminstone 4,5 kronor per aktie under 2011. Antagandet bakom det är en tillväxt på cirka 15 procent och en rörelsemarginal på snäppet över 9 procent. Det ger p/e 9,5.

Det är billigt för ett bolag som åter börjar växa och med stadigt förbättrad lönsamhet. Vi ser en kurspotential på åtminstone 20 procent det närmaste halvåret och rekommenderar köp.