"I slutfas av förhandlingar"


Intervju med Ulf Boberg, VD Creative Antibiotics
Creative Antibiotics har haft ett tufft 2011 och fått se sin kurs falla drygt 60 procent. Den senaste månaden har dock bolaget presenterat ett antal intressanta nyheter, bl.a. ett par avtal samt intåget av Bengt Ågerup som ny storägare i bolaget. Dessutom har diskussionen omkring antibiotikaresistens fortsatt varit aktiv. VD Ulf Boberg får guida oss igenom den senaste utvecklingen av bolaget.

Nu har ni presenterat nyheter omkring två av era fyra läkemedelsprojekt. Vad händer i de två övriga och när kan vi förvänta oss att höra mer om dessa?


Ulf Boberg: Båda två är i slutfasen av förhandlingen om villkoren. Det är främst IP-delen som är mycket viktig att få till på rätt sätt. Jag hoppas att vi skall kunna meddela marknaden inom en snar framtid.


Ni och Eskitis i Australien siktar på att försöka söka mjuk finansiering till det projekt som ni samarbetar omkring. Vad är det för summor vi talar om här och hur stor del skulle kunna finansieras med mjuka medel?

Ulf Boberg: Arbetet som vi söker medel för är en del av det tidiga pre-kliniska utvecklingsarbetet runt INP-11252. Tre personer vid Eskitis Institut kommer att vara knutna till projektet. Tanken är att denna finansiering skall ersätta finansieringen för den personen som vi idag finansierar själva till 100%. De sökta medlen ligger runt en halv miljon australienska dollar och vi kommer att motfinansiera mellan 30-40% med kontanta medel. 


Albany Molecular har ju stor erfarenhet av infektionssjukdomar. Kan du beskriva kort vad de har som är unikt?

Ulf Boberg: Just deras erfarenhet av infektionssjukdomar är unikt. Mer än 10% av deras projekt har varit riktade mot infektionssjukdomar. Nyligen utlicensierade AMRI ett projekt till Genentech inom infektionsområdet. AMRI har erfarenhet från både naturprodukter men även sina olika småmolekylbibliotek. Deras DAS-bibliotek är ett diversifierat bibliotek som inte bara är riktat mot mänskliga receptorer utan innehåller substanser riktade bakteriella receptorer. Dr. David Payne från GSK förklarar till del GSK misslyckade screen just på det faktum att de sökte i bibliotek som bara innehöll substanser riktade mot mänskliga receptorer.


När du är på konferenser omkring nya antibakteriella målmolekyler. Hur hett är T3SS, som är den målmolekyl som ni framför allt arbetar med?

Ulf Boberg: Generellt nämns virulensblockerare mer och mer som ett viktigt komplement till traditionell antibiotika. Den som diskuteras idag i USA är att i framtiden kommer vi att ge en trippelbehandling bestående av en högdos av celldödande traditionell antibiotika i kombination med virulensblockerar (T3SS-blockerare) samt nya medel som stimulerar immunförsvaret. Eftersom det inte finns några T3SS blockerare på marknaden ännu eller i sen klinisk fas så nämns inte T3SS så ofta specifikt. Däremot pratas det mycket om olika virulensmekanismer som kan påverkas/blockeras.


Fyra läkemedelsprojekt och en kassa på drygt 30 mkr. Hur ser du på finansieringen framöver, exklusive ev mjuk finansiering?

Ulf Boberg: I prospektet för NE våren 2010 beskrev vi bolagets planerade aktiviteter och finansiella behov över en 36-månadersperiod. Dessa planer har inte ändrats vilket innebär att en finansiering bör ske under 2012.
 


Det arbete som ni gör tillsammans med Eskitis. Vilket ytterligare arbete krävs innan ni formellt kan välja en läkemedelskandidat, en så kallad CD, och hur lång tid kan detta tänkas ta?

Ulf Boberg: Innan vi väljer en CD för naturproduktsprojektet kommer vi att genomföra olika stabilitets- och formuleringstester. Vi kommer även att genomföra ytterligare toxicitetsstudier samt effektstudier på något djurslag i en infektionsmodell. Det är alltid mycket svårt att bedöma tiden för läkemedelsutveckling, men min förhoppning är att vi bör kunna välja en CD för naturproduktsprojektet under senare delen av 2012. 


Är det realistiskt att tänka sig att ni påbörjar kliniska studier i människa någon gång under 2013?

Ulf Boberg:  Om allt fungerar som tänkt är det inte helt orealistiskt. Vi kommer troligen att söka Orphan Drug Designation vilket ger vissa lättnader i just den kliniska delen.



Viktig information: Redeye AB är en specialiserad investmentbank som står under Finansinspektionens (FI) tillsyn sedan juli 2007. Detta dokument är framställt i informationssyfte för allmän spridning och är inte avsett att vara rådgivande. Redeye frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av detta material.

Redeye utför/har utfört tjänster åt bolaget och erhåller/har erhållit ersättning från bolaget i samband med detta.

Fler Intervjuer

Här listas ytterligare börskrönikor skrivna av Redeyes redaktion och analysavdelning.