Kan du kort beskriva er affärsidé och verksamhet.
Marcus Gullberg: Gullberg & Jansson i Höganäs är ett lönsamt miljöteknikföretag och marknadsledande i Norden inom poolvärmepumpar. Vår affärsidé är att utveckla och marknadsföra innovativa produkter för energi- och klimatoptimering för både privat och kommersiellt bruk. Vi har en betydande tillväxtpotential i Norden och övriga Europa, samt en solid finansiell ställning. Huvudägare i bolaget är LMK Ventures, dotterbolag till LMK Industri AB som är största aktieägare i Axis AB (publ) i Lund.
Gullberg & Jansson genomför just nu en nyemission på 7 MSEK inför listning på Aktietorget. Verksamheten går ju mycket bra, behöver ni verkligen pengarna?
Marcus Gullberg: Du har helt rätt, verksamheten och försäljningen rullar på riktigt bra just nu. Bolaget hade 2011 ett resultat före skatt på 2 MSEK med en vinstmarginal på 10 % och ett väsentligt positivt kassaflöde på 2,5 MSEK. Vid årets utgång 2011 hade bolaget inga räntebärande skulder, en kassa på 2,7 MSEK samt en soliditet på 85 %. Motivet till nyemissionen och marknadslistningen är således inte främst kapital, utan istället att vi har för avsikt att bredda ägarbasen samt skapa förutsättningar för en god likviditet i aktien. Detta är också därför vi har valt att rikta nyemissionen till allmänheten och lista den på Aktietorget.
När kan man räkna med att ni uppnår era finansiella mål?
Marcus Gullberg: Under 2011 uppnåddes vinstmarginalmålet om minst 10 %, men inte tillväxtmålet om minst 20 % omsättningstillväxt. Under 2011 rekryterade vi därför en riktigt bra exportsäljare och inför poolsäsongen 2012 breddades produktsortimentet. Starten på 2012 med en prognos på cirka 55 % omsättningstillväxt under första kvartalet visar att vi är på helt rätt väg för att kunna uppnå en hög lönsam tillväxt under 2012.
Om man har en swimmingpool och funderar på att installera en poolvärmepump, vad är den normala återbetalningstiden?
Marcus Gullberg: Gullberg & Janssons egenutvecklade vertikala poolvärmepump är Nordens mest sålda. Poolvärmepumpen sparar i genomsnitt ca 60 - 80 % av uppvärmningskostnaden jämfört med traditionellt uppvärmningssätt via elpatron. För en swimmingpoolägare handlar det om en investering för poolvärmepumpen från cirka 23 000 kronor, exklusive installationskostnad. Hela investeringen har ofta en återbetalningstid på cirka 3 år. Ett annat starkt vägande skäl till att investera i en poolvärmepump, förutom av kostnads- och miljöskäl, är att poolvärmepumpen förlänger badsäsongen med ett par månader, så att man slipper frysa när man tar sig ett skönt dopp på vår- eller höstkanten.
Under 2012 lanserar bolaget en ny produkt, en miljövänlig poolvattenrenare, vadär kundnyttan och hur ser ni på marknadspotentialen?
Marcus Gullberg: Vår egenutvecklade poolvattenrenare bidrar till att minska kloranvändning och vattenförbrukning i swimmingpooler, samt gör att algtillväxten minskar. Poolvattenrenaren är svensktillverkad och utgör ett miljövänligt alternativ till rening och desinfektion av swimmingpooler. Såvitt vi känner till är detta den enda produkten på marknaden som erbjuder en kombination av cyklonrening, UV-rening och venturi-injektor. Klor och kemikalier ger en negativ miljöpåverkan på naturen och dessutom finns en förhöjd risk för luftvägssjukdomar, astma, hudeksem och allergier. Marknadspotentialen för poolvattenrenaren i Europa är stor. Samtidigt går det inte att på förhand fastställa att produktlanseringen kommer att få det mottagande på marknaden som vi önskar.
Hur skulle du vilja att Gullberg & Jansson ser ut om tre år?
Marcus Gullberg: Gullberg & Jansson ska kännetecknas av hög lönsam tillväxt. Detta kan vi skapa genom att fokusera på att utveckla återförsäljarnätet, öka exportförsäljningen, samt bredda produktsortimentet ytterligare. För våra aktieägare ska vi maximera aktieägaravkastningen och skapa en god direktavkastning, vilket vår utdelningspolicy också anger.
Viktig information: Redeye AB är en specialiserad investmentbank som står under Finansinspektionens (FI) tillsyn sedan juli 2007. Detta dokument är framställt i informationssyfte för allmän spridning och är inte avsett att vara rådgivande. Redeye frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av detta material.
Redeye utför/har utfört tjänster åt bolaget och erhåller/har erhållit ersättning från bolaget i samband med detta.
Här listas ytterligare börskrönikor skrivna av Redeyes redaktion och analysavdelning.
| Publicerad | Rubrik | Analystyp |
|---|---|---|
| 2013-05-15 | Intervju | |
| 2013-05-07 | Intervju | |
| 2013-05-06 | Intervju | |
| 2013-05-02 | Intervju | |
| 2013-05-02 | Intervju | |
| 2013-04-26 | Intervju | |
| 2013-04-18 | Intervju | |
| 2013-04-10 | Intervju | |
| 2013-03-19 | Intervju | |
| 2013-03-11 | Intervju | |
| 2013-03-06 | Intervju | |
| 2013-02-22 | Intervju | |
| 2013-02-18 | Intervju | |
| 2013-02-18 | Intervju | |
| 2013-02-15 | Intervju | |
| 2013-02-05 | Intervju | |
| 2013-01-25 | Intervju | |
| 2013-01-24 | Intervju | |
| 2013-01-14 | Intervju | |
| 2013-01-11 | Intervju | |
| 2012-12-19 | Intervju | |
| 2012-12-18 | Intervju | |
| 2012-12-07 | Intervju | |
| 2012-12-06 | Intervju | |
| 2012-12-05 | Intervju |