Ni annonserade under förra veckan att marknaden för elektronisk kapsling och avancerade substrat utvecklas i långsammare takt än tidigare väntat och att införandet av denna typ av lösningar uppskattas förflyttas två år framåt. Vad är risken att marknaden för era LDI-produkter inom detta område inte blir speciellt stor?
Vår strategi att utveckla LDI grundar sig i att elektronik och specifikt kapslade kretsar blir mindre och allt kraftfullare. Vi tror på den marknadstrenden, trots den annonserade förskjutningen. Givetvis finns det risker inom alla områden för vår verksamhet och en förskjutning i tiden för en marknadsgenombrytning är en sådan risk. Men vår strategi med att dra ned utvecklingstakten utan att stoppa LDI-projektet visar på att vi tror på LDI som framtida produktionsmetod för substrat. Samtidigt är det tydligt att vår maskin visar mycket bra prestanda, vilket bekräftas av att en av våra samarbetspartners nu accepterar leverans och därmed fakturering av den första maskinen. Men affären bygger givetvis på att vi säljer flera system till flera kunder.
Som en effekt av försenad marknad, annonserade ni också kostnads- och personalneddragningar. Kostnaden för detta program blir cirka 30 miljoner kronor i resultaträkningen och 90 miljoner kronor i nedskrivning i balansräkningen. När kommer ni att ta dessa två engångskostnader och vad i balansräkningen kommer att skrivas ned?
Kostnaderna kommer att tas under räkenskapsåret 2012. Besparingen kommer vara 60 miljoner kronor på årsbasis med full effekt från januari 2013. Det som skrivs av i balansräkningen är LDI utvärderingssystem samt testutrustning och vissa komponenter som använts under utvecklingsfasen av LDI. I övrigt har vi tagit kostnaderna för att utveckla LDI direkt över resultaträkningen.
I den senaste kvartalsrapporten uppgav ni att affärsområdet Ytmontering märkt en avmattning på vissa marknader i Europa. Har ni märkt någon förändring i det tredje kvartalet, och hur ser er beredskapsplan ut om läget skulle försämras?
Som vi kommunicerar i det senaste pressmeddelandet så går våra produktområden fortsatt starkt och med växande marginaler. Styrelsens helårsprognos för försäljning har också justerats upp till cirka 1 300 miljoner kronor. Den neddragningen som nu görs omfattar trots detta hela organisationen, vi ser över samtliga besparingsmöjligheter.
Mot bakgrund av att affärsområde Mönsterritare har så stor närvaro i Asien, hur ser ni på era möjligheter att expandera Ytmontering där? Finns det några synergier mellan de två affärsområdena?
Vi arbetar redan utifrån de fördelar som lokalkontor i Asien innebär. Dotterbolagen i Kina, Japan och Korea säljer och underhåller både SMT och PG produkter. Vi försöker dra nytta av den närvaro som ett större kontaktnät och en större kunskap om marknaden ger, även om kundsegmenten skiljer sig något åt.
Trenden på TV-marknaden går mot större och mer högupplösta skärmar och efterfrågan på surfplattor ökar. Varför tror ni inte att ni kan sälja fler än 1-2 maskritare per år?
Efterfrågan på stora bildskärmar för TV har varit relativt svag. Detta kompenseras dock till viss del av den starka tillväxten på mobila skärmar, som telefoner och surfplattor. Här har vi en unik position på marknaden för displaymaskritare och förlorar i dag aldrig order, de förskjuts möjligtvis. Dessutom har vi höjt priserna för att kompensera för de mindre volymerna. Så vi har sett en förskjutning från fler och billigare displaymaskritare till färre, men dyrare.
Finns det någon tillväxtpotential inom Mönsterritare eller är det eftermarknaden som ska svara för tillväxten?
Utvecklingen av displayer är snabb och drivs i första hand av högupplösta mobila skärmar i nuläget. Vi har mycket hög prestanda i nuvarande Prexision-maskiner, men med allt högre krav och nya tekniker som så kallade AMOLED-displayer innebär så öppnas det nya intressanta möjligheter för vår tillväxt inom display-affären. Vi ska fånga dessa möjligheter genom att utveckla vårt erbjudande och lösningar för kunderna även för deras framtida behov. Det inkluderar en allt större och viktigare eftermarknad, där vi både utvecklar servicegraden för kunderna och vår lönsamhet.
Micronic Mydata har ett lönsamhetsmål, men inget tillväxtmål. Vad är rimligt att anta för tillväxt de närmaste åren och hur ser er långsiktiga tillväxtstrategi ut?
Vi har som målsättning att vara ett högteknologiskt tillväxtföretag med uthållig lönsamhet. Genom förskjutningen i marknadsbehoven för LDI får vi inte den kortsiktiga tillväxt vi tidigare räknat med för det projektet, utan vi måste vänta in marknaden. Samtidigt är det värt att notera att vi har förvärvat en fin verksamhet i form av Mydata, som vi sedan förvärvet 2009 expanderat med 74 procent från 463 miljoner kronor till 804 miljoner år 2011 och samtidigt presterat växande marginaler och hög lönsamhet.
Micronic Mydata har drygt 450 miljoner i kassan. Vad vill ni göra med pengarna? Kommer ni börja skifta ut utdelningar till aktieägarna eller ska ni förvärva bolag?
Vi söker ständigt bästa möjliga vägar att utveckla verksamheten och öka lönsamheten. Det finns inget beslut att förändra utdelningspolicyn och det är en styrelsefråga.
Viktig information: Redeye AB är en specialiserad investmentbank som står under Finansinspektionens (FI) tillsyn sedan juli 2007. Detta dokument är framställt i informationssyfte för allmän spridning och är inte avsett att vara rådgivande. Redeye frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av detta material.
Redeye utför/har utfört tjänster åt bolaget och erhåller/har erhållit ersättning från bolaget i samband med detta.
Här listas ytterligare börskrönikor skrivna av Redeyes redaktion och analysavdelning.
| Publicerad | Rubrik | Analystyp |
|---|---|---|
| 2013-05-15 | Intervju | |
| 2013-05-07 | Intervju | |
| 2013-05-06 | Intervju | |
| 2013-05-02 | Intervju | |
| 2013-05-02 | Intervju | |
| 2013-04-26 | Intervju | |
| 2013-04-18 | Intervju | |
| 2013-04-10 | Intervju | |
| 2013-03-19 | Intervju | |
| 2013-03-11 | Intervju | |
| 2013-03-06 | Intervju | |
| 2013-02-22 | Intervju | |
| 2013-02-18 | Intervju | |
| 2013-02-18 | Intervju | |
| 2013-02-15 | Intervju | |
| 2013-02-05 | Intervju | |
| 2013-01-25 | Intervju | |
| 2013-01-24 | Intervju | |
| 2013-01-14 | Intervju | |
| 2013-01-11 | Intervju | |
| 2012-12-19 | Intervju | |
| 2012-12-18 | Intervju | |
| 2012-12-07 | Intervju | |
| 2012-12-06 | Intervju | |
| 2012-12-05 | Intervju |