Trends är en aktietidning som Redeye ger ut varje fredag, och jag kan varmt rekommendera den för dig som är intresserad av aktietips..Bra aktietips till ett facilt pris..Tidningen är lättläst, bra layout, informativ både vad gäller fundamental analys och teknisk analys..Den tekniska biten scrollar jag i.o f snabbt förbi ;) men för den invigde troende är det nog intressant läsning..En vacker dag i Karibien kanske jag kan ta åt mig teknisk analys, men inte idag Dawid :)
Ingressen i början från Tomas Otterbeck och Urban Ekelund är alltid lika läsvärt..Starkt jobbat, pojkar :) En vacker dag ska jag komma upp i eran nivå..Det handlar bara om att kämpa på..
När jag var ung och grön inom aktiehandel så prenumererade jag på Börsveckan under Björn Davegårds tid. En bibel av monumentalformat på tiden det begav sig..Den och Aktiespararen var dom två tidningar jag läste då..Numera läser jag bara Trends..Skippade tidningarna när internet utvecklades..All aktieinformation du söker efter finns på nätet. All information..Icke desto mindre är det intressant att ibland få ta del av vad andra aktieintresserade har att säga och framför allt då det handlar om "proffs" i ämnet aktier..Som amatör så söker jag hela tiden av nätet efter bra information om olika bolag som kan vara av intresse för mig..Leta, leta, leta...Allt det jag läser är ju skrivet av någon annan, oftast mycket kunniga personer i ämnet aktier..Lite snyltande är det ju, men å andra sidan så misstänker jag att några snyltar på mitt skrivande också, så det går väl jämt ut :O)
Du som har aktiehandel som intresse och lönande hobby har bra nytta av en tidning som Trends..Tiden är ofta knapp, men du få en bra sammanfattning om läget i dom branscher som Redeye bevakar och har inom sitt kompetensområde via tidningen Trends..Olja ? he,he NOT ! Aktietips i Trends är legio, och kommentarerna som följer på ett akietips är oftast mycket bra..Inte alltid..
Nu tror väl en vän av ordningen att jag skriver detta p.g.a att Redeye sponsrar mig på något vis eller så. Så är ICKE fallet..Garanterat ! Redeye känner mig enbart under mitt nick, "Kalles farsa" och jag har aldrig träffat någon av Redeyes medarbetare.. Har pratat med några medarbetare per telefon och ifall någon läsare har en annan uppfattning så kan nog Redeye backa upp bloggen..
Idag t.ex skriver Urban Ekelund om gruvbolaget Endomines i Trends där han är positiv till bolaget, och där eventuell produktion beräknas komma igång till våren 2011 och med ett "blygsamt" bolagsvärde på 1, 3 Miljarder kronor..Obs ! Det som står angivet i Trends som 8-18 månader är enligt Urban Ekelund en felaktig prognos..Jag nämner detta bara för att göra en jämförelse med mitt guldcase Kalahari Resoursces med ett bolagsvärde på mycket blygsamma c:a 120 miljoner kronor..Enligt källor till mig så räknar Kalahari med att den kommande resursberäkningen i februari 2011 att visa på över 1 miljon ounces guld i Lamague..Obs ! Detta är info jag fått från en person i ledande ställning i bolaget..Siffrorna är ett antagande från bolaget och det har bäring i dom testborrningar bolaget har gjort under sommaren och som nu utvärderas, as we speak..Vid 1 miljon ounces guld så är storskalig produktion runt hörnet menar jag...Hjalmar på Redeye förklarde för mig per tel att de är många aspekter som ska falla på plats innan man kan resursbestämma halten av guld i en gruva, och sen få det kommersiellt genomförbart..Lastbil hit och dit ...Kostnaderna per gram varierar mycket beroende på bergets beskaffenhet och var det ligger...Val Dor där Kalhari ligger har all s.k service inom armlängd..
OBS ! Mycket hög risk och mycket hög potential i Kalahai Resources ..Någon kanske tycker att jag gör en P&D men så är det naturligtvis inte. Jag ligger kvar med mitt innehav och tänker mig casha in rewarden om 3-5 år ..Det Kinesiska storbolaget Shandong Gold som köpte in sig med 17% i gruvan Lamague har ställt som ultimatum till Kalahari att dom vill se minst 1 miljon ounces guld för att öppna plånboken till storskalig produktion..OM, det blir 1 miljon ounces i resursbestämningen som kommer i februari 2011 så kommer vi att åka till Jupiter, no dobht :) ..Kalahari ska göra en omvänd split med aktien 10/1 för att komma bort från frimärkssämpeln, och samidigt ska bolaget fundera på ett ev namnbyte. Kalahari som namn associerar inte direkt till ett bolag som letar guld..Man tänker nog mera kameler och öken i Afrika..
Redeyes starkaste kort är, påstår jag ändå , alla bloggare. .Utan bloggen så skulle Redeye få det tufft, minst sagt. Jag minns när Redeye föddes 1999-2000, men steget till att börja läsa på sajten frekvent blev med bloggarnas intåg..Redeye gjorde två flugor på smällen när man släppte in oss obskyra aktienördar :O) Vi har hittat Ture - Kim - Yxhugg - frefec- krax- y_t - Mr Pink -hampuzz - In Zaire - m-fl m.fl genom bloggen..Kunniga och mycket duktiga aktiefreaks allihopa..Ingen glömd och några nämda..
Kalles farsa
Denna text är skriven av vårt forums användare. Det är insändaren - och inte REDEYE - som ansvarar för inläggets innehåll. Det är således den enskilda signaturen som är ansvarig för inläggets innehåll och trovärdighet. Läsarna av inlägg uppmanas att på egen hand kritiskt analysera och granska informationen.
Kommentarer
Tycker det börjar drickas lite väl mycket bland bloggarna här inne.
Annars läsvärt som vanligt. Du är knappast en mojjito när det gäller att samla ihop text i dina bloggar.
Trevlig Helg
p.s saknar Davegårdh d.s
in Zaire :
Har inte börjat än, och med bilkörning imorgon bitti så lär det bara bli en Mojito i mina drömmar..BV var bra när Davegårdh var redaktör..Ha en bra helg du också ,,mvh
inZarie kan tipsa om Gustavias nyhetsbrev där återger Davegårdh sina tankar varje vecka. Denna veckan verka han glad i Nordic mines om jag inte miss minner mig. Trampat i kvicksanden förr när det gäller råvaru aktier och vågar helt enkelt inte chansa då jag anser gruvor relativt komplexa.
Ni kanske bör ta en snaps på poststation hos yxhugg. Kanske den glammigaste tillvaron bland de annars sollapande aktieproffsen här inne :D.
Intressant det här med guldbolag och värdeberäkning. Såvitt jag förstår räknas värdet av vissa enligt vanlig p/e-modell alt kassaflöde med justeringar, medan de mera inbitna räknar fram befintligt guldvärde och reducerar bort transport- och brytningskostnader för att komma till rimligt värde. Enligt en omfattande studie (BMO) är snittpriserna för guldmalmen f n c:a 98% av spotpriset för "in production", 84% för "in construction" och 64% för "in feasibillity study". Sedan får man ju också korrigera för andra omvärldsfaktorer som krig, infrastruktur, skatter, politisk stabilitet etc. Det intressanta är, tycker jag, att basen för beräkning i alt 2 hela tiden tycks vara "ekonomiskt brytbar malm" vilket ju hela tiden är ett rörligt mål - vid höjda oljepriser och stabilt guldpris sjunker därför mängden brytbar malm och därmed värdet på bolaget enligt alt 2. Om man räknar p/e eroderas "e" då kostnaderna (oljepriset) ökar men genomslaget på livslängd (mängd brytbar malm) görs ej.
I dagens situation är många gruvbolag, särskilt mindre, värderade utifrån ett guldpris om 1000-1100 USD/ounce. Skulle guldpriset stabillisera sig kring 1400 nivån alt fortsätta upp, kommer sannolikt flertalet bolag att rapportera dramatiskt höjda reserver (ännu ej bruten malm) och även vinster om faktor 2 och uppåt (om man inte hedgat alltför mycket).
Intressant läge för investering om man tror att Mr Market kommer att uppskatta detta nya scenario till fullo.
Lapek : Du har uppenbarligen mycket bättre kunskaper än mig, gällande guldbolag. Var är bloggen ? Jag har skrivit i bloggarna att mina kunskaper gällande guldprospekt äro mycket begränsade..Om allt hade handlat om olja så hade jag känt mig mycket tryggare i tradingen, så att säga..mvh KF
P&D i Kalahari och P i Trends. Hur går affärerna egentligen? Trends får i alla händelser en ny prenumerant. Join them! Har fått en Jack Daniels och känner mig lite expansiv.
Kalahari får vänta. Tror jag. Kanske. Fast det låter varmare än Nordic Mines.
/Robson
Hej Kalles farsa!
Nån info som har läkt, Shamaran 1,1 cad . Vågar vi gissa på nån kurs vid träff?????? själv är jag nöjd vid 2 Cad :)
Trevligt helg på er
Du glömde mig (:.... Skall själv inte upp före 10.00 imorgon så jag kan ta Mojiton för dig KAlles farsa.
Hej 3030LI :
ShaMaran 1,07 CAD nu och vi är upp 167% sen jag tog upp aktien till bevakning med KÖP, hög risk..Själv är jag upp 91% på köpta 0,56 CAD..Stort Grattis till er som vågade gå in direkt.Bolagsvärdet är nu ganska ansträngt som jag ser det beroende på att man ännu inte har påvisade reserver eller ens produktion..Marknaden inväntar en första resurs/reservbestämning som är under bearbetning..Skulle ShaMaran dessutom träffa rätt i Atrush så har vi ett helt annat läge där dagens kurser lätt kan försvaras...Inga nyheter från bolaget som jag kan se mer än borrningen som är igång..Stadd kassa och helt skuldfritt och med mycket fina arealer i kända oljerika områden Kurdistan..Jag siktar högre än 2 CAD, om det kommer olja ur Atrush..Vid torrborrning så bör man snabbt gå ur aktien och gå in igen vid ett senare tillfälle..Å andra sidan så tror jag inte vi sjunker mer än 20-30 % vid torrborrning..Det tål vi..Det är svårt att agera a.s.a.p om man inte sitter vid datorn som jag hela tiden..mvh KF
Hej Robsson :
Om det var en retorisk fråga till mig om hur mina affärer går, så kan jag bara svara. Utmärkt ! Jag lägger ännu ett år till ända snart där index har krossats rejält..Bara att titta på BlackPearls utveckling i år..Från 17,60 till dagens 35 SEk = 98% :O) Trends är en bra tidning till ett bra pris, även om jag kunde vara utan den tekniska biten då det är ett område som jag inte behärskar eller ens är intresserad av..Klarar mig utmärkt ändå med andra "metoder"..För övrigt så är den späckad med tips o tankar främst inom it-telekom - och medicinforskningsbolag..Ibland lite avsteg med olja o industriaktier..Värt sin vikt i guld tycker jag faktiskt..mvh KF
frefec :)
Nej, jag glömde inte dig frefec..Jag bara utelämnade namnet. Kan bero på att du har varit lite anonym under sommaren/hösten. Nu har du dock varit lite mer aktiv ser jag..Din blogg på Neurovive tog skruv, he he :) mvh KF
Hej KF, gällande Questerre: Vilken är din uppfattning om den framtida prisutvecklingen för shale gasen? Även om förseningarna (Fortierville, St. Gertrude etc..) som dragit ner Questerre i botten kommer till skott nästa år består frågan om detta är det tillräckligt för att höja kursen eller tror du att det krävs en uppsving i gaspriset?
Mvh
Är det med shale gasen som bränsle som vi ska ta oss till Jupiter med ? (skämtåsido) Tack för väldigt bra och välskrivna bloggar !
Hej Mästaren!
Börsveckan rekommenderar köp på Black pearl i senaste nr.Ser framemot din cll uppdate ;)
Gött är det
Tjena KF.
Jag läste i en rapport från Casey Research om hur dem värderar guld juniorer. Det handlar om att man värderar tillgångarna utefter vilken klassificering dom har. Följande är kontentan:
•US$20 per ounce Inferred •US$30 per ounce for M&I •US$160 per ounce for P&P
http://www.financialsensearchive.com/editorials/casey/2010/0129.html
Rapporten är från januari 2010 och dagspriset på guld spelar givetvis in. Räknar man efter dessa siffror idag så räknar man väldigt lågt.
Jag vet också att OB Research räknar med lite högre siffror, men då för producerande guldbolag. Då ligger dem på USD50, USD150 resp. USD300.
Skulle Kalahari initialt visa upp 1Moz Inferred så skulle bolaget vara värt 20-50 MUSD. Vilket ger en uppsida på kortsikt på 100-200%.
Vartefter man borrar mer och mer så kan man klassa upp tillgångarna och då pratar vi mcap på kanske 150MUSD för samma mängd guld. Det ger ca 10ggr pengarna från dagens nivå.
En kortis. Vad är din syn på Petrominerales (PMG.TO)? Är det ett bolag du har någon insikt i?
Kanon blogg kalle! Ligger själv inne med en liten post i Khalahari, ska bli spännande och se hur resursberäkningen slår ut i vår.
Händer lite hos AOI och deras möjligheter att hitta det svarta guldet nu också, det har väl inte undgått någon idag att de har köpt det Torontonoterade Centric Energy:
http://di.se/Default.aspx?sr=6&tr=281460&rlt=0&pid=221368__ArticlePageProvider&epslanguage=sv
Maestro!
Hoppas det vänder snart (rallar snart i gaspriset enligt Warrens lite försenade men träffsäkra prognos med bifogad väderkarta = excellent) med Qec för jag känner mig faktiskt som en usel lowlife snyltare som har börjat gå in på dagens nivåer.
-Enquest & Norse Energy (NOK)to back it up!
"I´m a lowlife, livin the highlife" http://www.youtube.com/watch?v=i0DysKvt4K0
Cheers Champ!
KF, du har tidigare varit en riktigt favvo för mig. På senare tid har jag fått känslan av att jag ska börja blanka dina rekar :)
Tack för mycket bra bloggar, och tack till alla som lägger energi på bra svar.
Hemsedal : Har åkt slalom i Hemsedal för många år sen :O) Gaspriset måste upp i intervallet 5,5 - 6,0 usd/mcf..Qe c får en premie på 0,5 usd/mcf p.g.a renhetn i gasen..Om allt går som det är tänkt så kommer Qec o Tlm kunna koppla upp sig mot Gazmetros pipeline till sommaren 2011 och börja leverera gas..Huruvida man avvaktar med produkion om gaspriset är på dagens nivåer är svårt att veta..Man vill ju inte sälja gasen med förlust..Vi har förseningar i projektet men sett på sikt med något högre gaspriser så är bolaget billigt på dagens nivåer..Enorm kassa och helt skuldfritt..Jämför med BlackPearl då oljan stod i 33 usd/fat..avskrivna reserver och inte en chans att sälja oljan med vinst..mvh
Pfenix :
Tyvärr, har noll koll på det bolaget..mvh
Riley :
Intressant..
Tack för den upplysningen..Ser fram emot resursuppdateringen som ska komma i februari 2011..mvh
KALAHARI RES = Integra Gold Corp., nytt namn & 10 aktier mot 1.
http://www.dailyfinance.com/rtn/pr/kalahari-shareholders-approve-consolidation-and-name-change-to-integra-gold-corp/rfid398025338/?channel=pf